Kendi kendine İngilizce öğrenmek için tavsiyeler

627056

Centipat
Hiçbir kursa gitmeden kendi kendime otodidakt bir şekilde çalışarak İngilizce öğrenmeyi amaçlıyorum .bunun için verebileceğiniz bir tavsiye var mıdır? Amacım öyle ana dil gibi konuşmak değil daha çok okuduğumu anlamak ve cevap vermek üzerine konuşma kısmını es geçersek ne tavsiye verebilirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Discord'da ingilizce halka açık sunucularda insanlarla konuşabilirsin. Duolingo ile de kelime hazneni ve cümle kurma yeteneğini geliştirebilirsin.

Hayatınıza öğrenmek istediğiniz dili ne kadar çok dahil ederseniz o kadar iyi öğreniyorsunuz. Hiçbir yerde kullanmadıktan sonra istediğiniz kadar kurallara bakıp kelime ezberi yapın, tam oturmaz. Discord üstünde yabancılarla sohbet edebilirsiniz. Rastgele gelişmesi en iyi pratik yöntemi.

Yazılım-programlama için öğrenmek istiyorum aslında yani insanlarla konuşmaktan çok İngilizce kaynaklardan yararlanmak, yabancı forum sitelerinde mesajlaşmak veya kitap okumak gibi amaçlar doğrultusunda öğrenmek istiyorum. @engin beyefendi @borisyeisar.

Yazılım-programlama için öğrenmek istiyorum aslında yani insanlarla konuşmaktan çok İngilizce kaynaklardan yararlanmak, yabancı forum sitelerinde mesajlaşmak veya kitap okumak gibi amaçlar doğrultusunda öğrenmek istiyorum. @engin beyefendi @borisyeisar.
Hocam yazılıma Türkçe kaynaklardan temel atın. İleride İngilizce kaynaklardan (Stack Overflow vb.) yararlanırsınız. Size YouTube izleyebileceğiniz iki kanal önereyim; Sadık Turan ve Enes Bayram.

Hocam yazılıma Türkçe kaynaklardan temel atın. İleride İngilizce kaynaklardan (stack overflow vb.) Yararlanırsınız. Size YouTube izleyebileceğiniz iki kanal önereyim; sadık turan ve Enes bayram.

Türkçe temel kısmını zaten attım ama ileri düzey için İngilizce gerekli o nedenle bu amaç doğrultusunda ingilizcemi geliştirmeyi planlıyorum.

Yıllar önce, Mystic'in videolarını izleye izleye öğrenmiştim. Otomatik İngilizce alt yazıyı Türkçe'ye çevir seçeneği ile videoyu izlerdim. Canım sıkılınca videoları yeniden izlerdim lakin İngilizce alt yazılı bir şekilde. Videonun o kısmında ne anlattığını aklımda kaldığı için İngilizce iken de kelimeleri anlardım.

Tabii, dediğim şekilde de kişinin ne dediklerini anlamak da önemli. Misal, bir DarkViperAU'yu anlamak bir İngiliz'den daha kolay.

Tabii bunda başta Türkçe sonra İngilizce oynadığım, sayısız kez bitirdiğim San Andreas ve Mafia 2 de etkilidir kesinlikle. Ve, bir yandan oyunlar bir yandan videolar derken şu anda çoğu İngilizce metni anlayacak, anlatacak seviyede bir dil bilgim bulunmakta.

Ve bu şekilde geliştirdim ingilizcemi, tabii bunlar en başları. Ben Mystic'in videolarını İngilizce öğrenmek için izlemezdim, konsollara ilgim olduğu için izlerdim. Ya da TronicsFix vardı, donanıma ilgim olduğu için izlerdim. Ya da oyunlardan keyif aldığım için oynardım.

Uzun lafın kısası, sevdiğin bir aktiviteyi yaparken bir yandan da onu anlaman. Bu, dil bilgini fazlasıyla geliştirecektir.

Türkçe temel kısmını zaten attım ama ileri düzey için İngilizce gerekli o nedenle bu amaç doğrultusunda ingilizcemi geliştirmeyi planlıyorum.
Gene Türkçe kaynaklarda var gelişmiş seviyede fakat ingilizce olanlar daha iyidir.

Geri
Yukarı