Kendi mailimden şifremi içeren tehdit mesajı aldım

yasin17908

Hectopat
Herkese iyi sosyaller sizlerden bir konuda yardım rica ediyorum mesajın uzunluğuna bakmayıp okuyup önerilerinizi tavsiyelerinizi bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Dün mail adresime girdim ve şu görseldeki maille karşılaştım. Mail kendi mailimden gelmişti ve şifremi içeren bir maildi. Klasik tehdit mesajı içeren göndermezsen şunu şunu yaparım ederim telefonuna galerine bilgisayarına her şeyine eriştim sunucularıma indirdim gibisinden bir tehdit mesajıydı. Forumda biraz araştırma yaptım ve birçok kişinin bu tür mail aldığını gördüm fakat işin enterasan kısmına şimdi değineceğim. Genelde bu tür mesajlar toplu olarak atılır vs. Birçoğunuzdabilirsiniz fakat bu şahıs Steam hesaplarımın şifresini ve EA hesabımın şifresini mailini değiştirmişti. Görsellerde bu da mevcut. Haveibeenpwned sitesinden mail adresimi kontrol ettim ve 2 farklı siteden sızıntı olduğunu gördüm. Muhtemelen bu şahıs sadece mail hesabımın şifresini biliyordu ne bilgisayara ne de telefonuma sızmıştı söyledikleri yalandı. Anlamadığım neden tüm Steam hesaplarımın şifresini tek tek değiştirmeye uğraşmıştı? Neden EA hesabımın şifresini mailini değiştirmeye manuel olarak uğraşmıştı? Sizce bu karşıdakini yani maili çalınan şahısı korkutmak amaçlı yapabileceği tek tehdit olduğu için güç gösterisimi yapıyordu? Genelde bu tür mailler toplu olarak atılır şifre mail kısımları düzenlenir falan ama bu şahıs üyeliğimin olduğu platformlarda mailleri şifreleri değiştirmeye kadar uğraşmıştı. Tek yapabileceği bu olduğu için beni korkutmayamı çalışmıştı diye düşünüyorum acaba? Hemen Kaspersky indirip bilgisayarımı Full taramaya tabii tuttum fakat herhangi bir bulguya rastlamadı bilgisayarımı temiz kullanırım çok fazla dosya yoktur muhtemelen o yüzden hiç virüs bulamadı. Hemen mail adresimin şifresini değiştirdim ve çift doğrulamayı açtım Microsoft authenticator programı olmadan artık mailime giriş yapılamaz hale getirdim. Telefonumada Kaspersky yükledim ve tarama yaptım ama orada da hiçbir bulguya rastlamadı telefonu daha yeni sıfırlamıştım 2-3 gün oluyor. Daha sonrasında mailimin oturum açma bilgileri kısmına baktım ve şunlara ulaştım görsellerde bu da mevcut. Şifremi değiştirdiğim halde ve çift koruma açtığım halde halen farklı ülkelerden giriş yapılmaya çalışılıyor. Elimden gelen tüm önlemleri almaya çalıştım fakat hala farklı ülkelerden giriş yapılmaya çalışılıyor hesaba ve bu da sinir bozucu bir durum.

Şimdi buraya kadar okuyan kardeşlerim abilerim aramızda benden çok daha tecrübeli bilgili kişiler olduğuna inanarak hangi yolu izlememi önerirsiniz. Sizce bu durumdan ciddi anlamda korkmalı mıyım? Önerisi tavsiyesi ve durumu açıklayan özetleyen yorumlar bekliyorum tekrardan iyi sosyaller dilerim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    86,2 KB · Görüntüleme: 172
  • 2.png
    2.png
    28,3 KB · Görüntüleme: 162
  • 3.png
    3.png
    49,9 KB · Görüntüleme: 160
Son düzenleyen: Moderatör:
Hesabında telefon numarası doğrulaması varsa e postana erişemez. Şifreni bilmesi bir şey değiştirmiyor yani. Bilgisayarında keylogger falan olabilir veya sahte linke giriş yapmış olabilirsin. Şifreni değiştir ve bilgisayarına tam tarama yap.

Şifreyi değiştirdim. 2 aşamalı doğrulamayı etkinleştirdim. Kaspersky yükledim tarama yaptım. Girişim denemeleri halen devam etmekte maalesef çok sinir bozucu bi durum.

Mail gönderirken istediğin adresten mail gönderebilirsin istersen [email protected] olarak yine gönderebilirsin.

Otomatik botlar şifre sızıntılarında bulunan şifreleri popüler platformlarda sürekli deniyorlar. Herhangi bir platformda başarılı olurlarsa otomatik olarak bu maili atıyorlar. Ancak mail adresindeki şifren bu sızıntılardaki şifrelerle aynıysa mailine erişmiş olabilirler.
  • Bilgisayarında virüs olmadığına emin ol.
  • Senin dışında hesaplarında oturum açmış kişilerin oturumlarını sonlandır.
  • Şifrelerini değiştir ve 2 faktörlü doğrulamayı aktif hale getir.

Hesabında telefon numarası doğrulaması varsa e postana erişemez. Şifreni bilmesi bir şey değiştirmiyor yani. Bilgisayarında keylogger falan olabilir veya sahte linke giriş yapmış olabilirsin. Şifreni değiştir ve bilgisayarına tam tarama yap.
Şifremi değiştirdim. Çift aşamalı doğrulamayı etkinleştirdim. Kaspersky ile tüm bilgisayar tarması yaptım fakat herhangi bir bulguya rastlamadı. Buna rağmen girişim denemeleri halen devam ediyor. Sanırım bir çok kişinin başına gelen bi durum fakat steam hesaplarını tek tek değiştirecek kadar işsiz olması canımı sıktı.

Çift doğrulamayı açtıysan sorun olacağını sanmıyorum. O şifreyi kullandığınız tüm platformlarda da şifrenizi değiştirin. Tüm kredi kartı bilginizi içeren platformlarda şifrenizi değiştirin. Bütün platformlarda çift doğrulamayı etkinleştirin. Bunları yaparken güvenli başka bir cihaz kullanarak yapın. Halihazırda kullandığınız cihazlarda halen virüs olabilir.

Tehdit kısmına gelince, siber suçlarla mücadeleye başvuru yapın ve takibini isteyin.

Şifremi değiştirdim. Çift aşamalı doğrulamayı etkinleştirdim. Kaspersky ile tüm bilgisayar tarması yaptım fakat herhangi bir bulguya rastlamadı. Buna rağmen girişim denemeleri halen devam ediyor. Sanırım bir çok kişinin başına gelen bi durum fakat steam hesaplarını tek tek değiştirecek kadar işsiz olması canımı sıktı.
Bundan sonra gelen maillere de dikkat etmende fayda var, phishinge maruz kalma.

Mail gönderirken istediğin adresten mail gönderebilirsin istersen [email protected] olarak yine gönderebilirsin.

Otomatik botlar şifre sızıntılarında bulunan şifreleri popüler platformlarda sürekli deniyorlar. Herhangi bir platformda başarılı olurlarsa otomatik olarak bu maili atıyorlar. Ancak mail adresindeki şifren bu sızıntılardaki şifrelerle aynıysa mailine erişmiş olabilirler.
  • Bilgisayarında virüs olmadığına emin ol.
  • Senin dışında hesaplarında oturum açmış kişilerin oturumlarını sonlandır.
  • Şifrelerini değiştir ve 2 faktörlü doğrulamayı aktif hale getir.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Hesabımda benden başka kimse yok şifrelerimi değiştirdim 2 faktörlü korumayıda açtım kaspersky ile tam tarama yaptım bir bulguya rastlamadı. Virüs olduğunu pek sanmıyorum bilgisayarımda ki kaspersky ile tarama haricinde sanırım yapabileceğim pek bişeyde yok. Steam hesaplarını tek tek değiştirecek kadar işsiz olması uğraşması bi tık sinirlerimi bozdu fakat yapabileceği tek şey bu olduğu için korkutma amaçlı yaptığını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı