Kendi yazdığım sosyal medya projesi

Tasarım konusunda kendini geliştirmen veya dışarıdan destek alman gerektiğini düşünmekteyim. Başta söylediğin gibi Facebook'un bir kopyası olmuş. Tasarım neredeyse aynı.

Eğer ki bunu ciddi ve paraya dönüştüreceğin bir proje olarak görüyorsan gerçekten tasarım konusunda iyi bir yol katetmen gerekir. Fakat tecrübe kazanmak ve kendini geliştirmek amacıyla yaptıysa tam anlamıyla mükemmel olmuş. Kutlarım seni arkadaşım. :D

Ellerine sağlık ama proje henüz çok başlangıç aşamalarında ve eğer kullanılacaksa düşünmen gereken çok fazla alan var. Örneğin arkadaşların paylaşımlarını gösterirken 1000 tane paylaşım olursa bunu hemen cart diye yüklemezsin bunun yerine infinity scroll denilen bir taktikle aşağıya scroll yaparken 10 20 tane daha haber yüklersin bunun sebepleri olarak hem çok fazla veri akışını engellemek hemde bir sayfa açıldığında aynı anda çok fazla element eklediğinizde o site çok ram ister ve en kötü ihtimalle browserinizi komple kilitler. Her tarafa websocket teknolojisini entegre etmen gerekir. Bu teknolojiyle biri mesaj yazarken veya bildirim gelirken browserinizi yenilemeden canlı olarak güncelleme yapmasını sağlar (Örneğin chat kısmını düşünün).

Ha genel olarak güzel bir başlangıç yaptınız ve devam etmenizi görmek isterim ama henüz arayüz kısmı çok eksik ve çiğ duruyor. Son olarakta seçtiğiniz teknolojiler şuanda pek popüler değil. Örneğin sunucu tarafında java pek tercih edilmiyor veya xhtml ise çok eskide kalan bir hikayedir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
1- Bu infinity scroll sadece bir örnektir yane ben şuanda gözünüze görünmeyen ama ilerde uğraşmak zorunda kalacağınız senaryolara örnek verdim. Bu arada Chrome veya başka bir browser inanın çok rahat çöküyor. Deneme yapmak isterseniz 30 40 satır ve 300 400 sütün den oluşan bir tablo yaratın sonra bakın refresh yapıp bakın ne oluyor :)
2- java çok popüler bir dil ve eskiden sunucu tarafında çok kullanılırdı ama şuanda Java nin popüler kalma tek sebebi Android yazılım dünyasıdır. Sunucuda hala kullananlar varmidir? Tabiki var ama bu kitle çok daha ufak. Özellikle performans açısından sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Ha orda kullandığınız kütüphaneler Java dünyasında popüler olabilir ona bir lafim yok.
3- Ajaxla Websocket farklı şeylerdir çünkü websocketle browserden sorgu göndermeden sunucu browsere bilgi gonderebiliyor. Yane chat yazılımı Ajaxla çalıştığında her saniye browser den sunucuya yeni mesajım varmı diye sorman lazım ve sunucu işlem yapıp yapıp cevap verecek ama 10 tane browser bile bağlı olsa saniyede 10 sorgu demek ama websocket le şunu yapabilirsiniz diyelim birisi mesaj yazdı ve sunucumuz bunu aldı sonra diyorki bu mesaj alıcısı online ise ben ona bunu iletiyim. Ha yapmaniz gereken hem ajax hem websocketi kullanılacak olan alana göre 2 sinide kullanmak.

Bu yazdığım yorumlar motivasyon düşürmek için değil aslında tam tersi eğer böyle güzel bir girişime başladıysanız düşünülüp eklenebilecek veya değiştirilebilir konulara değinmek istedim.

Tasarım konusunda kendini geliştirmen veya dışarıdan destek alman gerektiğini düşünmekteyim. Başta söylediğin gibi Facebook'un bir kopyası olmuş. Tasarım neredeyse aynı.

Eğer ki bunu ciddi ve paraya dönüştüreceğin bir proje olarak görüyorsan gerçekten tasarım konusunda iyi bir yol katetmen gerekir. Fakat tecrübe kazanmak ve kendini geliştirmek amacıyla yaptıysa tam anlamıyla mükemmel olmuş. Kutlarım seni arkadaşım. :D
Sadece kendimi denemek istedim o kadar. :)

@Börtü Böcük Siz'i eleştiren birine karşı üslubunuz çok hoşuma gitti. Keşke twitter, instagram veya youtube gibi sosyal mecralarda da insanlar daha olgun davranabilseler. Seyredilme sayısı çok düşük olan gariban yazılım etkinliği videolarının altına yazılan efendice saygılı yorumlar da her zaman hoşuma gitmiştir.

java çok popüler bir dil ve eskiden sunucu tarafında çok kullanılırdı ama şuanda Java nin popüler kalma tek sebebi Android yazılım dünyasıdır.
Şu sayfada Tiobe Index iosa native mobil uygulama geliştirmek için kullanılan Swift dili 12. , Java ise 1. sırada. Yada StackOverFlow Programlama Dilleri Sıralaması sayfasını da inceleyebilirsiniz. Swift ve Objective C gene aşağılarda kalmış. Ayrıca herkes native mobil uygulama geliştirmiyor. React Native veya Cordova gibi çözümlerde yoğun şekilde kullanılıyor. Bu nedenle iddianızın doğru olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
@Börtü Böcük Siz'i eleştiren birine karşı üslubunuz çok hoşuma gitti. Keşke twitter, instagram veya youtube gibi sosyal mecralarda da insanlar daha olgun davranabilseler. Seyredilme sayısı çok düşük olan gariban yazılım etkinliği videolarının altına yazılan efendice saygılı yorumlar da her zaman hoşuma gitmiştir.

Şu sayfada Tiobe Index iosa native mobil uygulama geliştirmek için kullanılan Swift dili 12. , Java ise 1. sırada. Yada StackOverFlow Programlama Dilleri Sıralaması sayfasını da inceleyebilirsiniz. Swift ve Objective C gene aşağılarda kalmış. Ayrıca herkes native mobil uygulama geliştirmiyor. React Native veya Cordova gibi çözümlerde yoğun şekilde kullanılıyor. Bu nedenle iddianızın doğru olduğunu sanmıyorum.
React native veya diğer benzeri çözümler Android yazılımları için 1nci sırada Java olmasını engellemiyor ayrıca playstoredeki uygulama sayısını göze alırsak bu dilin nerede yoğun kullanıldığı belli oluyordur? Yine şunu söylemek durumundayim Java kullanım alanları geniş popüler bir dil ama web ortamında değil. Bu gösterdiğiniz listelere bakın orda genel bir popülerlik sıralaması var ama web için yok. Bu şuna benzer en popüler dil nedir diye sorarsanız bize inglizce diye cevap verirler ama sen Türkiye'de yaşayacaksın ozaman senin hangi dili kullanman gerek?

Eğer kendinizi denemek amaçlı yapmasanız gerçekten sert eleştiride bulunabilirdim. Yav kardeşim azıcık yaratıcı olun ya. Bu alanda zaten 5 tane büyük baş var. Sizin projenize sıra gelme yada başarılı olma gibi bir ihtimaliniz yok. Ancak siz bu projeyi kendinizi denemek için tasarlamışınız. Eh bizede tebrik etmek dışında bir şey söylemek düşmez.

React native veya diğer benzeri çözümler Android yazılımları için 1nci sırada Java olmasını engellemiyor ayrıca playstoredeki uygulama sayısını göze alırsak bu dilin nerede yoğun kullanıldığı belli oluyordur? Yine şunu söylemek durumundayim Java kullanım alanları geniş popüler bir dil ama web ortamında değil. Bu gösterdiğiniz listelere bakın orda genel bir popülerlik sıralaması var ama web için yok. Bu şuna benzer en popüler dil nedir diye sorarsanız bize inglizce diye cevap verirler ama sen Türkiye'de yaşayacaksın ozaman senin hangi dili kullanman gerek?
Maksadım polemik değildi. Sadece kendi fikrimi beyandan ibaretti. Yanlış anlaşıldıysam üzgünüm. Ama yine de ikna olmuş değilim. Ios'un da en azından android kadar uygulaması olduğundan Swift'in 12. sırada olmasını açıklamıyor söyledikleriniz.

Son düzenleme:
Maksadım polemik değildi. Sadece kendi fikrimi beyandan ibaretti. Yanlış anlaşıldıysam üzgünüm. Ama yine de ikna olmuş değilim. Ios'un da en azından android kadar uygulaması olduğundan Swift'in 12. sırada olmasını açıklamıyor söyledikleriniz.
Estağfurullah bende analist değilim ve web konusunda tecrübelerime dayanarak yorum yapıyorum. Swift neden Java kadar popüler değil diye bana soracak olursanız kişisel görüşlerimi paylaşayım.
1-) Swift java ya göre henüz bir bebek yaşındaki dildir.
2-) Swift çoğunlukla ios ve macos gibi Apple işletim sistemlerinde kullanılıyor (Geçenlerde Linux'a destek vereceğiz demişlerdi ama son durumu bilmiyorum). Java ise hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışıyor.
3-) Android mağazasında uygulama sayisi yanlış hatırlamıyorsam ios tan 2 kat fazla olması. Bu arada React Native gibi diğer frameworklar konusuna tekrar değineceğim. Bu frameworklar her 2 işletim sistemi için uygulama geliştirmeyi sağlıyor onun için ios ve Android uygulama sayısını eşit sayıda düşürürsek yine sayıca kazanan Java. Ayrıca React Native, phone gap veya nativescript gibi yazılımlar her ne vaad ederlerse etsinler Native yazılım performansını veremediklerinden bu yarışmadan onları elemek durumundayız.

Bu konuda haksız olabilirim ama benim ne Java ile nede swiftle bir işim yok çünkü mobile veya masaüstü yazılım geliştirmeye ihtiyacım olmadı. Yazılım dünyasında genel prensip şudur: amacına göre teknoloji kullan. Örneğin facebook bazı yerlerde php kullanırken bazı yerlerde node.js kullanıyor. Başka büyük birçok yazılım tek bir dil veya teknolojiyle sınırlı kalıyorlar. Örneğin databasede hem mysql hem mongo kullanıyorlar.
Eğer uygulama yazacak olsam kendime şunu sorardım bu uygulama ne yapacak ve hangi araçlara ihtiyacim var. Basit bir uygulama phone gap veya nativescript gibi yazılımlarla hızlı yapıp geçebilirim ama daha performans ağırlıklı bir uygulama yapmam gerekirse yeni bir dil öğrenmekten hiç çekinmem ve bu Java, Swift, Rust veya Go olsun öncelikle hepsini araştırırım sonra birine yoğunlaşırı. Yane demeye çalıştığım şey bildiklerinizle sınırlı kalmayın ve sürekli kendinizi geliştirin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı