Kendi yazdığım sosyal medya projesi

Yav kardeşim azıcık yaratıcı olun ya. Bu alanda zaten 5 tane büyük var. Sizin projenizle başarılı olma gibi bir ihtimaliniz yok.
İşte bu kafa yüzünden gelişemiyoruz ya zaten. O hâlde sizin mantığınıza göre 2004 yılında kurulan devasa Facebook varken 2007 yılında Twitter'ın kurulması neye hacet?

Hep başkalarının yaptığıyla ve ürettiğiyle kalmayalım. Tasarımı benzer de olsa sırf o bahsettiğiniz 5 büyük şirkete alternatif olma amacı taşıdığı için bile olsa bu tarz projeleri desteklemeliyiz.

Konu sahibini tebrik ederim gayet güzel bir proje olmuş.

İşte bu kafa yüzünden gelişemiyoruz ya zaten. O hâlde sizin mantığınıza göre 2004 yılında kurulan devasa Facebook varken 2007 yılında Twitter'ın kurulması neye hacet?

Hep başkalarının yaptığıyla ve ürettiğiyle kalmayalım. Tasarımı benzer de olsa sırf o bahsettiğiniz 5 büyük şirkete alternatif olma amacı taşıdığı için bile olsa bu tarz projeleri desteklemeliyiz.

Twitter 15 kişilik devasa bir ekip sonucu bir çok yarışmada bir çok birincilik alarak bir çok destek ile kuruldu. Türkiye'de bu projenin sahibi ne Twitter'ı geliştiren ekip tarzında bir ekip toplayabilir. Nede beklediği gibu bir destek bulabilir.

Bu ülkede neredeyse 20 yazılımcıdan biri sosyal medya projesi üzerine çalışmalar yapıyor ancak başarıyı Eren Bali(Udemy kurucusu) gibi farklı fikirler üretenler yakalıyor.

Bu diyeceğim acı bir gerçek ancak bu ülke her şeyi çok basite alan onlar yapmış biz niye yapamayalım mantığına dayanan insanlar yüzünden gelişmiyor. Şuan tüm Türkiye otursa ve sosyal medya projesi geliştirse çok uçuk bir fikir ortaya atılmadığı müddetçe tutmaz kardeşim. Çünkü dünya genelinde buna ihtiyaç yok. Bak aynı hataya hükümette düşüyor ülkenin ve insanların ihtiyaçlarını ve önceliklerini iyi belirleyemiyor. Eğer ki biz 25 milyar doları havalimanına değilde üniversitelerden mezun olan gençleri destekleseydik o zaman belki arkadaşın projesi büyük desteklerle başarılı olabilirdi.

Twitter 15 kişilik devasa bir ekip sonucu bir çok yarışmada bir çok birincilik alarak bir çok destek ile kuruldu. Türkiye'de bu projenin sahibi ne Twitter'ı geliştiren ekip tarzında bir ekip toplayabilir. Nede beklediği gibu bir destek bulabilir.

Bu ülkede neredeyse 20 yazılımcıdan biri sosyal medya projesi üzerine çalışmalar yapıyor ancak başarıyı Eren Bali(Udemy kurucusu) gibi farklı fikirler üretenler yakalıyor.

Bu diyeceğim acı bir gerçek ancak bu ülke her şeyi çok basite alan onlar yapmış biz niye yapamayalım mantığına dayanan insanlar yüzünden gelişmiyor. Şuan tüm Türkiye otursa ve sosyal medya projesi geliştirse çok uçuk bir fikir ortaya atılmadığı müddetçe tutmaz kardeşim. Çünkü dünya genelinde buna ihtiyaç yok. Bak aynı hataya hükümette düşüyor ülkenin ve insanların ihtiyaçlarını ve önceliklerini iyi belirleyemiyor. Eğer ki biz 25 milyar doları havalimanına değilde üniversitelerden mezun olan gençleri destekleseydik o zaman belki arkadaşın projesi büyük desteklerle başarılı olabilirdi.

Madem konu saptı bende bi el atayım.
Hepimiz ülkemizin gelişmesini istiyoruz ama bu ülke bir bahaneler ülkesine döndüğü bir gerçektir. Bir yazılım yerli adı altında çıktığında bu bizim milli gururumuz diyoruz oysaki kullanılacak bir tarafı bile yok. Benim bilgisayarımda türk bi yazılım veya yazdığım herhangi bir projede türklerin geliştirdiği bir kütüphane bile yok.

Bahanelere gelirsek herzaman ya maddi sıkıntılar yada eğitim eksikliği vardır ama yurtdışında çekilmiş tutorial izlediğimde bile henüz öğrenci olan birsürü genç yazılımcı çok profesyonel derecede konuya hakim bir şekilde ders anlatıyorlar. Peki ya burda nelerle karşılaşıyoruz? Yazılımcıyım diye gezinen kişilerin 80% i tarih öncesi yöntemlerle okuldan öğrendikleri sınırlı bilgilerle dandirik işler yapıyorlar. Ha birde müşteri tarafından bi istek geldiğinde bu imkansız bunu yapamayız diye kestirip atıyorlar.

Maddi sıkıntı elbette hepimizin karşılaşabileceği en ağır şeylerden birisi olsada iyi bir yazılımcı bir şekilde sağlam bir iş ve pozisyon elde eder! Tabi yetenekli insanların çoğu yurtdışına gidip çalıştığı kimse için sır değildir ama belki biraz daha zor olsada bu ülkdede para kazanılabilir.

Yurtdışında tam donanımlı ve bi espirisi olan bir yazılım olmadan sen gidipte kimseye tanıtım bile yapamazken bu ülkede 2 hazır kütüphane bağlanıp "Hello World" yazdırdıklarında şükür edip övgüler yardırıyoruz (İşte milli gururumuz).

Çalışma güzel en azından deneyimlemek için. Fakat @Eldar 'ın önerilerine kesinlikle katılıyorum. Java böyle bir proje için yeterli bir dil değil en azından web için tek başına yeterli değil. Bu tarz konular için bir çok makale mevcut, bunun için olmasa bile bir sonraki çalışmalar için araştırma yapmakta fayda var.

Bunun gibi bir sosyal medya projesi icin Java yeterli degil diyenler neden bahsettiklerini bilmiyorlar.
Scalability konusunda duzgun bir mimari oturtursan, her dil ile yazarsin. Mission-critical sistemler yazmiyorsun, sosyal medya server'i yaziyorsun. Server-side programlama icin bugun populer olan herhangi bir dili secerek yanlis yapmis olmazsin. Python, PHP, Java, C#, Ruby, Node vs farketmez.

Eğer kendinizi denemek amaçlı yapmasanız gerçekten sert eleştiride bulunabilirdim. Yav kardeşim azıcık yaratıcı olun ya. Bu alanda zaten 5 tane büyük baş var. Sizin projenize sıra gelme yada başarılı olma gibi bir ihtimaliniz yok. Ancak siz bu projeyi kendinizi denemek için tasarlamışınız. Eh bizede tebrik etmek dışında bir şey söylemek düşmez.
Ben sadece kendimi denemek istedim. Öylesine bir proje yazmaya çalışıtım. Hepsi o.
Çalışma güzel en azından deneyimlemek için. Fakat @Eldar 'ın önerilerine kesinlikle katılıyorum. Java böyle bir proje için yeterli bir dil değil en azından web için tek başına yeterli değil. Bu tarz konular için bir çok makale mevcut, bunun için olmasa bile bir sonraki çalışmalar için araştırma yapmakta fayda var.
Ben java programlama dilini ve ek teknolojilerini biliyorum. Onun dışında bilgim yok. Java zaten bir web programlama dili değil. Ek teknolojiler ile web projesi geliştirilebiliyor. Java'nın elliden fazla web çatısı var.
Bunun gibi bir sosyal medya projesi icin Java yeterli degil diyenler neden bahsettiklerini bilmiyorlar.
Scalability konusunda duzgun bir mimari oturtursan, her dil ile yazarsin. Mission-critical sistemler yazmiyorsun, sosyal medya server'i yaziyorsun. Server-side programlama icin bugun populer olan herhangi bir dili secerek yanlis yapmis olmazsin. Python, PHP, Java, C#, Ruby, Node vs farketmez.
Kesinlikle çok doğru.

Son düzenleme:
Yapmaya çalıştığınız projeyi bir deneyim olarak görüp daha iyi hale nasıl getirebilirsiniz konusu için sadece yönlendirmelerde bulundum. Şu bir gerçek, tekrar söylüyorum Java tek başına yeterli gelmeyecektir, tabi projenin geleceği olsun isteniliyorsa. Bunu zaten sizde @bitwise 'da kabullenmiş durumda. Bakın "tek başına" diyorum -ki bunun günümüzde bir çok örneği mevcut.

Bir post ya da yoruma cevap vermeden önce dikkatli okumakta fayda var. Bugün bilmiyorum demek yerine daha iyi nasıl yapabilirim ya da nelere ihtiyacım var demek sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca @bitwise neden bahsettiğimizi iyi kavramış durumdayım. Günümüz şartlarında Java'nın tek başına geniş çaplı server-side bir projede yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Yapmaya çalıştığınız projeyi bir deneyim olarak görüp daha iyi hale nasıl getirebilirsiniz konusu için sadece yönlendirmelerde bulundum. Şu bir gerçek, tekrar söylüyorum Java tek başına yeterli gelmeyecektir, tabi projenin geleceği olsun isteniliyorsa. Bunu zaten sizde @bitwise 'da kabullenmiş durumda. Bakın "tek başına" diyorum -ki bunun günümüzde bir çok örneği mevcut.

Bir post ya da yoruma cevap vermeden önce dikkatli okumakta fayda var. Bugün bilmiyorum demek yerine daha iyi nasıl yapabilirim ya da nelere ihtiyacım var demek sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca @bitwise neden bahsettiğimizi iyi kavramış durumdayım. Günümüz şartlarında Java'nın tek başına geniş çaplı server-side bir projede yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Valla ben @bitwise nin yorumundan sonra pes ettim. Sosyal medya için yazılacak bir proje mission critical değilse, sorun sadece scalability ile alakalıysa ve scalability için bile seçeceğin dil önemli değilse gerçekten ben birşey bilmiyorum. Bulut kardeş bence sende uzatma çünkü bu tartışma boşa gidiyor. Pro Türk kardeşimize başarılar dilerim.

Valla ben @bitwise nin yorumundan sonra pes ettim. Sosyal medya için yazılacak bir proje mission critical değilse, sorun sadece scalability ile alakalıysa ve scalability için bile seçeceğin dil önemli değilse gerçekten ben birşey bilmiyorum. Bulut kardeş bence sende uzatma çünkü bu tartışma boşa gidiyor. Pro Türk kardeşimize başarılar dilerim.

Evet, bu konuda bilgisiz gorunuyorsun. Bugun populer herhangi bir server-side programlama dili ile istedigin scalability mimarisini oturtabilirsin. Zaten oyle olmasa populer olmazlar.

. Şu bir gerçek, tekrar söylüyorum Java tek başına yeterli gelmeyecektir, tabi projenin geleceği olsun isteniliyorsa.

Hala neden bahsettiginizi bilmediginizi dusunuyorum. Ben yalnizca Core JDK 1.6 ile yazilmis olan, gunde 1.5 milyardan fazla request karsilayan sistemlerde calistim, ustelik Turkiye'de bu dedigim.

Ustteki arkadas gibi, sen de yazilim tasariminin mimariden cok dile bagli oldugu sanrisi icerisindesin.

Mission-critical sistemler yazmiyorsun, sosyal medya server'i yaziyorsun.
Benzer her konuda olduğu gibi yine konu programlama dilleri tartışmasına dönmüş. Ancak sözlerinin başında sana katılmaktayken, bu cümlende takıldım. Bu şekilde düşünülen bir ülkeden Facebook,Twitter,VK'ya alternatif projelerin çıkamamasını da normal karşılıyorum artık. Mission-critical sistemleri kodlamada başarılar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı