Kesir sorusunun cevabı neden -1'dir?

Bir ifadenin eksisini alabiliyorsun değil mi? Bunu çözmek için herhangi bir işlem yapmana gerek yok. Üstteki alttakinin eksilisi, bariz.

Dostum sana çok daha basitini söyleyeyim x yerine ne yazarsan yaz -1 çıkar.
1 Çözüm kümesine dahil değil.

Payı 3(x-1) şeklinde ayırabiliriz, paydayı ise -3(x-1) şeklinde ayırabiliriz. Burayı benim gibi ayırabilirsen gerisi bölme işlemi kolay zaten.
Hocam paydanın -3 olma sebebi nedir? Normalde 3 - 3x = 3 ( x - 1) olması gerekmez mi?
Bir ifadenin eksisini alabiliyorsun değil mi? Bunu çözmek için herhangi bir işlem yapmana gerek yok. Üstteki alttakinin eksilisi, bariz.
Evet alabiliyorum. Orayı anlyıorum zaten sorun yok. Ben devamını yapamıyordum :).

Elma bölü eksi elmayı incelemenizi öneririm. Ayrıca matematiğin zamana ihtiyacı vardır bugün anlamazsınız uyuduktan sonra bakarsınız şıp diye anlarsınız. Çok takılmayın ilerleyin.
1612555777298.png

Elma bölü eksi elmayı incelemenizi öneririm. Ayrıca matematiğin zamana ihtiyacı vardır bugün anlamazsınız uyuduktan sonra bakarsınız şıp diye anlarsınız. Çok takılmayın ilerleyin.
Eki Görüntüle 867600
Haklısınız. Temeli tamamen unutmuşum bu sebepten 2 gündür ağır matematik çalışıyorum. Yarın itibariyle temel bitiyor. En iyisi biraz yatayım sabah anlamazsam devam ederiz :). Çok teşekkür ediyorum sağ olasınız. İyi geceler.

Yeni konular

Geri
Yukarı