Çözüldü Matematik sorusunun cevabı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

syntaxis

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Cuma günü matematik yazılısı yapıldı ve benim aklıma bir soru takıldı. Hatırladığım kadarıyla soru:
"Bir sınıf fizik ve kimya derslerinden sınav oluyor ve sınıftaki herkes en az bir dersten bütünlemeye kalıyor. Sınıfın %80'i kimyadan, %60'ı fizikten bütünlemeye kalıyor. Aynı anda her iki dersten 8 kişi bütünlemeye kaldığına göre sınıfta kaç kişi vardır?" minvalinde bir soruydu.
Ben bu soruya 20 cevabını verdim ama emin değilim. Siz de çözer misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
Düzenleme: Aynı anda her iki dersten 4 değil 8 kişi bütünlemeye kalıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Sınıfta herkes en az 1 dersten kaldığı için şöyle düşün. Fizik'ten %60'ı kalmış, herkesin en az 1 dersten kalması için kalan %40'ın da diğer dersten kalması lazım. Diğer dersten kalanlar da %80, yani kalan %40'ı karşılıyor ayrıca fazlalık olarak da %40 daha var. Bunlar da her iki dersten de kalanlar. Her iki dersten kalanlar da 4 olduğu için toplam mevcut 10.
15 galiba. 100'ün yüzde 80'ini alırsan 80 yapar 100-80 = 20 100'ün 60'ını alırsan = 60 yapar 100-60 = 40.
Sonra ikisini de 4'e böldüm 20/4=5 40/4=10 toplarsan 15. 40 ile 20'yi mi toplayacaktık tam emin olamadım belki de bulduğumuz sonucu çarpmamız lazımdır. 5.10 = 50 gibi. Bölecek miyiz çarpacak mıyız kararsız kaldım.

Sınıfta herkes en az 1 dersten kaldığı için şöyle düşün. Fizik'ten %60'ı kalmış, herkesin en az 1 dersten kalması için kalan %40'ın da diğer dersten kalması lazım. Diğer dersten kalanlar da %80, yani kalan %40'ı karşılıyor ayrıca fazlalık olarak da %40 daha var. Bunlar da her iki dersten de kalanlar. Her iki dersten kalanlar da 4 olduğu için toplam mevcut 10.

Çözüm
Cuma günü matematik yazılısı yapıldı ve benim aklıma bir soru takıldı. Hatırladığım kadarıyla soru:
"Bir sınıf fizik ve kimya derslerinden sınav oluyor ve sınıftaki herkes en az bir dersten bütünlemeye kalıyor. Sınıfın %80'i kimyadan, %60'ı fizikten bütünlemeye kalıyor. Aynı anda her iki dersten 4 kişi bütünlemeye kaldığına göre sınıfta kaç kişi vardır?" minvalinde bir soruydu.
Ben bu soruya 20 cevabını verdim ama emin değilim. Siz de çözer misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 10 olacak hocam yanlış yapmışsınız.

Bu grafik üzerinden çözeceğiz soruyu fakat devamını getiremedim.
1667684510343.png

"Bir sınıf fizik ve kimya derslerinden sınav oluyor ve sınıftaki herkes en az bir dersten bütünlemeye kalıyor. Sınıfın %80'i kimyadan, %60'ı fizikten bütünlemeye kalıyor. Aynı anda her iki dersten 4 kişi bütünlemeye kaldığına göre sınıfta kaç kişi vardır?" minvalinde bir soruydu.
10 Olacak cevap.
(F u K) (Fzik birleşim kimya)

%100= %60+%80-x

X= %40

%40 4 ise
%100 x'tir

X= 10

Sınıf mevcudu a olsun. Öğrenciler için üç farklı olasılık var. Sadece fizikten kalanlar, sadece kimyadan kalanlar ve her iki dersten kalanlar.
Sadece fizikten kalanlar: 60a/100 - 4
Sadece kimyadan kalanlar: 80a/100 - 4
Her iki dersten kalanlar: 4
60a/100 - 4 +80a/100 - 4 +4 =a
a=10

Çözüm şöyle olacak;

Eğer sınıfta sadece 4 kişi iki dersten de kaldıysa matematikten geçen %20 ve fizikten geçen %40 bu 4 kişiye dahil olmayacak bu ikisini topladığımız zaman %60'lık bir oran yapıyor bu da demek oluyor ki sınıfın %60ı bir dersten geçmiş geriye kalan %40 ise ikisinden de geçememiş elimizde 4 kişinin iki dersten de kaldığının bilgisi var %40 = 4 ise %100 = 10 oluyor.

Geri
Yukarı