"Kiev'in Hayaleti" Lakabıyla Bilinen Ukraynalı SU-27 Pilotu Vefat Etti

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 2B
Rus Hava Kuvvetleri 1 günde 6 uçak düşürdü dense inanacaksın ama bunu Ukrayna'nın yapmayacağını düşünüyorsun. Saldıran taraf olarak düşmanın düşmeyen ve hava sahasını tamamen ele geçiremediğin bir şehir üzerinde uçan uzaklarının füzesi bitmiş olabilir, geri dönüyor olabilir, ters bir şekilde yakalanmış olabilir ya da pilot beceriksizliğinden düşürülmüş olabilir. Bu bir savaş, aklına gelmeyecek 1000 tane senaryo yaşanmış olabilir.

Dolayısıyla o bununla şunu düşüremez, o bununla şunu yapamaz demek saçmalıktan ibaret. Savaştan önce de Rusya 3 günde Kiev'deydi ama gerçekler öyle olmuyor işte.

Doğrudur, yanlıştır ben orasında değilim ve zaten yakında kokusu çıkar. Ben nasıl olasılık üzerinden konuşuyorsam, senin de anti tezin kesinlik değil olasılık içermeli. Aksi taktirde sallamaktan öte geçmiyor yazılanlar.

Doğrudur, yanlıştır ben orasında değilim ve zaten yakında kokusu çıkar. Ben nasıl olasılık üzerinden konuşuyorsam, senin de anti tezin kesinlik değil olasılık içermeli. Aksi taktirde sallamaktan öte geçmiyor yazılanlar.
Olasılık içeren şeyler sallamaya girmiyor mu yani.

Olasılık içeren şeyler sallamaya girmiyor mu yani.

Konuşmak yerine olayları değerlendirip bir çıkarım yapıyorsan ama %100 kanıtı ortada yoksa olasılıklı konuşmayıp başka ne yapacaksın? Olasılıklı konuşup kanıtı beklersin, sonra gerçeği öğrenip evet ya da hayır dersin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rus Hava Kuvvetleri 1 günde 6 uçak düşürdü dense inanacaksın ama bunu Ukrayna'nın yapmayacağını düşünüyorsun. Saldıran taraf olarak düşmanın düşmeyen ve hava sahasını tamamen ele geçiremediğin bir şehir üzerinde uçan uzaklarının füzesi bitmiş olabilir, geri dönüyor olabilir, ters bir şekilde yakalanmış olabilir ya da pilot beceriksizliğinden düşürülmüş olabilir. Bu bir savaş, aklına gelmeyecek 1000 tane senaryo yaşanmış olabilir.

Dolayısıyla o bununla şunu düşüremez, o bununla şunu yapamaz demek saçmalıktan ibaret. Savaştan önce de Rusya 3 günde Kiev'deydi ama gerçekler öyle olmuyor işte.

Vuruldu zaten bir çoğu hangardan çıkamadan bombalandı, ek olarak dün fight sırasında vurulan vardı, ek olarak bir de enkaz halinde SU-25 var. Daha da vardır ama bulmak lazım.

1646138919484.png

1646138940162.png

1646138952952.png

1646139056973.png

Konuşmak yerine olayları değerlendirip bir çıkarım yapıyorsan ama %100 kanıtı ortada yoksa olasılıklı konuşmayıp başka ne yapacaksın? Olasılıklı konuşup kanıtı beklersin, sonra gerçeği öğrenip evet ya da hayır dersin.

Belki benim değerlendirip çıkarım yaptığım bir olaydır? Olasılık konuşup neden kanıtı bekleyesin? Afrika ülkeleri Rusya'ya girebilir ve kazanabilir. Hadi bak ortaya bir şey attım, olasılık içeriyor mu? İçeriyor. Oturup kanıt mı bekleyeceksin buna inanmak için?

Olasılık belirli koşullar ile yapılan tahmindir.( etmenler olarak hava koşulları, uçak çeşidi, pilotların deneyimi)
Sallama ise herhangi bir etmene bağlı olmadan kafadan atma bilgilerle oluşturulan metin.

Olasılık bir tahmin değildir. Olasılık tahminden ayrı bir olgudur. Tahminler olasılık içerir. Olasılıklar tahmin içermez. Kafadan atma bilgilerde olasılık içerebilir. Olasılık, tahminde olduğu gibi öncül ve sonuç içermez.

Son düzenleyen: Moderatör:

Kiev'de zaten. Lakin Halep'te yaptığı gibi dümdüz edip girmek istemiyor. Neyse dostum sen bir iddiayı dile getirin bende bu iddianın saçma olduğunu hatta imkansıza yakın olduğunu söyledim. Şimdi baktım Ukrayna 27 uçak düşürdük diyor (Şimdi aradım taradım bir tane RUAF'a ait enkaza denk gelmedim) kahkaha tufanı. Uzatmanın bir anlamı yok, iyi günler.

1646139663849.png

Son düzenleme:
Rus Hava Kuvvetleri de bir süper güç değil. İşledikleri doktrinden sonra 1 günde 6 uçak kaybetmesi de bana ütopik gelmedi.

Şu cümleyi kimse anlamamış, özellikle de analizci arkadaşlar. Mevcut durumda bir savaş var ve tabii ki gelen bilgileri birkaç kaynaktan doğrulayarak almak gerekiyor, günün sonunda da konu "iddia" başlığı ile açılmış.

Ki zaten bakıldığı zaman Rusya'nın operasyonel ve yönetimsel anlamda bilerek ya da bilmeyerek açıklar verdiği, yetersiz kaldığı ortada. Daha geçen günlerde Rus konvoylarının herkese açık uydu görüntüleri çıkmıştı.

Oturup mantık aramaya gerek yok. Birbirini vuran iki Sovyet uçağı, ne Rusya'nın ne de Ukrayna'nın teknolojisi. Sovyet uçaklarının manevra ve it dalaşı kabiliyetleri zaten bilinir. Ancak ben hem Rusya hem de Ukrayna tarafında, elektronik harp ve BVR anlamında o kadar da iyi olduklarını düşünmüyorum. Kiev'de (ya da başka bir noktada) Rus bombardımanları için, ajanların Uv ile işaretleme yaptıkları ortaya çıkmıştı, bazı bölgelere. EO/IR noktasında da batılı muadilleri kadar geliştiklerini düşünmüyorum.

Günün sonunda bir iddia. Bu ne Ukrayna müthiş, kazanıyor demek değil ne de Rusya batı gitti demek değil. Bu bir savaş mı yoksa başka bir şey mi o bile belli değil, sahada garip şeyler dönüyor.

Analizcilerimize göre bu da yalan olurdu sanırım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rusya tarafı da kahkaha atarak yalanlamıştır çoktan...
Hani şu yıllardır Ukrayna sınırındaki yüz binden fazla asker ve binlerce zırhlı aracın "tatbikat" için orada olduğunu söyleyen, saldırmadan sadece saatler öncesinde birlikleri geri çektik biz diyen, Ukrayna ve NATO gelen istilayı öngörüp hesap sorduğunda "yok be oğlum, ne istilası?" düzeyinde savunma yapan Rusya'nın mı yalanlaması?

Ukrayna tarafından verilen veriler ne kadar güvenilirse Rusya tarafından verilenler de o kadar güvenilirdir. Hatta şöyle söyleyeyim; birisi destek bulmak için algı yapıyorsa bile diğeri göstere göstere yapıp pişkince reddediyor. Burada kimin dediğinin daha çok umursanmaması gerektiği de ortada bence ama sen bilirsin.

Jira iddiaları dile getiriyor, sen burada direkt daha da güvenilmez olan totaliter bir rejimin açıklamaları kesin doğruymuş gibi savunma yapıyorsun.

Ayrıca sayılar doğru mudur değil midir dersen bilemeyiz ama yüzlerce yıllık Rus tarihinin özeti şu; savaşta verdikleri kayıpları en umursamayan milletlerin başında geliyorlar. Bir günde 6 uçak kaybedip de umursamazlar, 5 günde 5-6 bin askerin ölümünü de umursamazlar doktrinleri gereği.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı