F-15 Kovalayan SU-27

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Belki duymuşsunuzdur, önleme diye bir tabir vardır askeri havacılıkta. Önleme dediğimiz kavram yaklaşan bir düşman uçağa karşı uçak kaldırıp ''birader bir dur ya, nereye'' demektir. Yani düşmanla çatışmaya girmiyorsun, dog-fight yapmıyorsun hiçbir şekilde. Sadece güç gösterisi yapıyorsun. Biz de bunun aynısını genelde Ege'de Yunanlılarla birlikte yapıyoruz. Biraz birlikte uçup yuvana geri dönüyorsun.

Psikopat Rus'un F-15'e yaptığı atarı izleyebilirsiniz ilk dakikalarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada da benzerini F-16'ya yapıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Belki duymuşsunuzdur, önleme diye bir tabir vardır askeri havacılıkta. Önleme dediğimiz kavram yaklaşan bir düşman uçağa karşı uçak kaldırıp ''birader bir dur ya, nereye'' demektir. Yani düşmanla çatışmaya girmiyorsun, dog-fight yapmıyorsun hiçbir şekilde. Sadece güç gösterisi yapıyorsun. Biz de bunun aynısını genelde Ege'de Yunanlılarla birlikte yapıyoruz. Biraz birlikte uçup yuvana geri dönüyorsun.

Psikopat Rus'un F-15'e yaptığı atarı izleyebilirsiniz ilk dakikalarda.

Burada da benzerini F-16'ya yapıyor.

Hocam sizce Türk Hava Kuvvetleri mi? daha iyi yoksa Yunan Hava Kuvvetleri mi? Bu işi bilen birisi olduğunuzdan soruyorum.

F-15 videosunda Su-27 çok agresif bir önleme yapıyor, kanat altında silah yükü de mevcut ve gerekirse dogfight'a girmeye hazır durumda. F-15 ise yanlış görmüyorsam sadece 2 tane harici yakıt tankıyla uzun menzilli bir görev uçuşuna çıkmış. İçeriği net belli değil. Açıkçası silahlı olsa da it dalaşında F-15'e pek şans vermezdim, özellikle SU-30 MKI'lere karşı bir organizasyon karşılaşmasında düştükleri durumu düşününce durumu iç açıcı olmazdı. Yıllar önce yapılan o tatbikatta 15-0 (emin değilim ama 0'a karşı fark yediler) gibi bir yenilgi almışlardı diye hatırlıyorum. Aynı organizasyonda Dassault Rafale'lar da coşup F-16'ları 4-0 ve 6-2 yenmişlerdi.

Not: Skoru yanlış hatırlıyormuşum, 9:1.

Son düzenleme:
@Yararsız Üye O amacı olsa o mesafeye girmeden F-15 gökyüzüne bye çekerdi :) SU-27 basite alınacak bir rakip değildir. F-15 de Körfez Savaşında başarısını göstermiştir. Çok fazla Mig ve SU avladı.

Döneminde batı içinde en gelişmiş uçaktı sonuçta. Çok da yermeye gerek yok.

F-15 özellikle modernize edilmiş aviyoniklerle birlikte görev tanımı çok geniş olan başarılı bir uçak ancak konu it dalaşına gelirse hiç bir NATO pilotu SU-27-30-35 ailesi ile karşı karşıya kalmak istemez diye düşünüyorum.

F-15'in geniş gövde ve kanat alanı düşük hızda ani manevralarda bir dezavantaj oluşturduğu için F-16 kadar çevik olamıyor. Motorları çok güçlü olsa da o gövde alanı yüzünden kinetik enerjisini çok çabuk kaybediyor. SU-27 ve 35 varyantı da benzer şekilde geniş uçaklar ancak aerodinamik olarak F-16 gibi daha kararsız bir uçuş yapısına sahip oldukları için hareket kabiliyetleri daha yüksek kalıyor.

Amerikalılar da F-15 ile F-16'nın it dalaşındaki manevra kabiliyetlerini kıyasladıklarında F-15 kaybetmişti. F-16 daha küçük ve uçuş bilgisayarı olmasa stabil uçamayacak yapıya sahip olmasının avantajını manevra kabiliyeti olarak sağlamış bir uçak. Tabi ki bunu sana anlatmama gerek yok, benden çok daha iyi bildiğin şeyler olduğuna eminim. :)

Bu arada F-15'i kesinlikle yermiyorum, yapıldığı dönemde ABD lobisi tarafından hiç istenmeyen tipte bir uçak olduğu halde başarısıyla kendini kabul ettirmişti.

Son düzenleme:
F-16'lar çok özel uçaklar. Uzun yıllardır bizde de kullanıldığından özellikle bizim halkımız ayrı bir sempati duyar ama bunu bir kenara bırakırsak bir hava kuvvetlerinde temel olarak bulunması gereken uçakların başında F-16 gelir.

F-16 her zaman F-15'e göre daha iyi bir avcı olmuştur, bunu pilotlarından, mühendislerine kadar herkes kabul eder. F-16'nın F-35'i bile it dalaşında madara ettiği haberleri çıktıktan sonra özellikle millet ''ne oluyo ya, bu ABD bizi mi koparıyor'' gibisinden bir bakışa geçti. Özellikle İngiltere ve ABD F-35 projesinde hala kara kara düşünüyorlar...

SU-27 zaten kendini kanıtlamış, başarılı bir uçaktır. Sovyetlerin her ne kadar ekonomik gazabına uğramışsa da güzel işler yapmıştır. Hepsini geçtim, kendinden sonra gelen abileri için mükemmel bir öncül olmuştur.

Aslında görünmezlik kabiliyeti daha iyi olsa F-35 hiç de fena uçak olmadı derdim ama hem vaadlerde bulunulan konuda başarısız oldu hem de o yapım amacına göre geri planda bırakılmış hız, manevra ve az silah yükü gerçekleri kötü bir proje oldu.

F-35'in 737 MAX'dan farkı kalmadı. Çorbanın kralı oldu ikisi. Şu karantina günlerinde, hazır boş zaman çokken ve can sıkıntısı büyükken uzun uzun hakkında konuşmak istiyorum ama ben bile nereden başlayacağımı bilmiyorum. Kendimi geçtim, yıllardır üzerinde çalışan mühendisler bile umutsuz. Özellikle lojistik olarak ülkeler yıllar geçmesine rağmen ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Bu kadar savaş makineleri konuları sonrasında seni bilemeyeceğim ama ben balkona çıkıp biraz hava alayım :D

Vermiş olduğunuz güzel bilgiler için teşekkür ederim.

Türk Hava Kuvvetleri. Türk olduğumdan demiyorum. ABD veya İsrail deseydin ABD ve İsrail daha iyi derdim mesela.

İsrail Hava Kuvvetleri' nin Türk Hava Kuvvetleri' ne karşı ne gibi üstünlüğü var? Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı