Rehber Kimler Xbox One X almalı kimler Xbox Series S almalı?

Niko BelIic

Decapat
Makaleler
1
Yer
Chinatown
Merhaba, bugün bu iki konsolu alma konusunda kararsız kalan kişiler için bir rehber hazırlamaya karar verdim. Elimden geldiğince düzgün bir şekilde 2 konsolun birbirine göre + ve - yönlerini anlatmaya çalışacağım. Her şeyden önce iki konsolun da birbirinden farklı güzel yanlarının olduğunu, son kararı kullanıcının vermesi gerektiğini belirtmeliyim. Öyle ki, Series S'de olan bir özellik One X'de olmayabilir veya One X'de olan bir özellik Series S'de olamayabilir.

Fiyat:
Öncelikle fiyat ile başlamak istiyorum. Konsolu alacak kişinin 2. el tercih edeceğini baz alırsak; tek kollu One X fiyatları ortalama 5-6K civarında, tek kollu Series S fiyatları 7-9K civarında, çift kollu One X fiyatları ise 7-8K civarında bulunabiliyor.

Güncellik:
Series S 2020, One X ise 2017 yılında çıkışını gerçekleştirdi. İki konsolda hâlâ güncelleme alıyor ve destekleniyor. Fakat; One X, One ailesi içerisinde bulunması sebebiyle yakın zamanda desteklenmeyecek olup Series S, hem 3 yıl daha sonra çıkmasının verdiği avantaj ve Series ailesinde bulunması sebebiyle desteklenmeye devam edecektir. Aynı zamanda güncel oyunlar artık One X konsoluna gelmemeye başlamış iken Series S konsoluna yeni oyunlar gelmeye devam ediyor olup gelmeye devam edecektir.

Güç/Performans:
En çok soru işareti bırakan konulardan biri de iki konsolun güç farkıdır. Xbox Series S, 3.6 GHz değerine sahip AMD Zen 2 işlemcisini kullanırken; Xbox One X, 2.3 GHz değerine sahip AMD Jaguar işlemcisini kullanıyor. Aynı zamanda Xbox One X, 6 TFLOPs grafik işleme gücüne sahip bulunuyor iken; Xbox Series S, 4 TFLOPs grafik işleme gücüne sahip bulunuyor.
Genel olarak Xbox Series S, 1080p 60 Fps veya 1440p 30 Fps değerlerini sağlarken; Xbox One X, 2160p 30 Fps veya 1440p 30 Fps değerlerini sağlıyor. Aynı zamanda Xbox One X'in Rise Of The Tomb Raider, A Way Out, Sekiro: Shadows Die Twice gibi bazı oyunlarda 1080p 60 Fps çalıştırdığı bazı oyunlarda mevcut. Aradaki performans farkını anlayabilmek için en iyi oyun GTA 4. Bu oyun Xbox 360 sürümünde çalışıyor, iki konsol içinde optimize edilmemiş olup değerler konsolların performans farkını ortaya çıkarıyor, oyunda Fps kilidi açık olduğundan 60 Fps çalışıyor. Bu sebeplerden ötürü karşılaştırma için bu oyunu seçtim. GTA 4, Series S'de çok çok nadiren Fps düşüşleri ile birlikte stabil 60 Fps çalışır iken; Xbox One X'de genellikle 60 Fps ya ara sahnelerde ya da kalabalık olmayan ortamlarda gerçekleşiyor. One X'de çoğunlukla 40-50 Fps arası seyrettiğini söyleyebilirim. (İki konsolda da aynı çözünürlükte ve aynı grafiklerde çalışıyor bu sebepten ötürü adil bir karşılaştırma.)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hız:
Hız konusunda da iki konsol arasında bariz fark bulunuyor. Series S SSD içerirken, One X HDD içeriyor. Series S çok daha hızlı ve yükleme hızları One X'e kıyasla çok daha iyi seviyede. Ayrıca Series S'de bulunan Quick Resume özelliği sayesinde yükleme süresi beklemenize hiçbir şekilde gerek kalmıyor.

Özellikler:
Xbox Classic ve Xbox 360 oyunları her iki konsolda bulunuyor ve Xbox One oyunları Series S'de de çalışıyor. Xbox Classic ve Xbox 360 oyunları iki konsolda da "Xbox One X enhanched" ismindeki grafik ve çözünürlük iyileştirilmesinden faydalanıyor. Grafikler iki konsolda da aynı iken çözünürlük; Xbox One X'de 2160p, Xbox Series S'de 1440p çalışıyor. Buraya kadar herşey normal fakat en can alıcı kısma geliyorum, Xbox Series S'de Xbox One oyunları bu çözünürlük ve grafik iyileştirmesinden faydalanamıyor. Yani oyunlar Xbox One S sürümünde çalışıyor. Özellikle yeni nesil güncellemesi almayan oyunlarda bu Series S için bir eksi. Rdr 2'de iki konsolda da grafik karşılaştırmasını izleyerek aradaki bariz farkı görebilirsiniz. Bunun dışında Series S'de bulunan ve One X'de bulunmayan "Fps boost" özelliği geçmiş nesillerin oyunlarını yeni nesil güncellemesi almamış olmasına rağmen 60-120 Fps değerlerinde çalıştırmaya olanak tanıyor. Bu sayede One X'de 30 Fps olarak çalışan oyunların destekleyen kısımları Series S'de 60 Fps çalışıyor.
Bu özelliğin One X'de bulunamaması da ciddi bir eksi diyebilirim.

İki konsolun arasında kalanlar yazdıklarımı dikkate alarak kendisine uygun olan tercihi seçebilirler. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Hocam rehber cidden harika olmuş. Tamamını okudum ve çok beğendim. Aslında bu konuda Series S cidden çok güzel ama 4k'dan kesin faydalanıcam diyorsa One X de olabilir. Ama yine de gereksiz olur. Keşke Series S de 4k destekleseymiş çok kötü olmuş 4k olmaması.

Hocam rehber cidden harika olmuş. Tamamını okudum ve çok beğendim. Aslında bu konuda Series S cidden çok güzel ama 4k'dan kesin faydalanıcam diyorsa One X de olabilir. Ama yine de gereksiz olur. Keşke Series S de 4k destekleseymiş çok kötü olmuş 4k olmaması.
Şahsen benim için 2K yeterli fakat bana soracak olursanız güncel bir konsol varken bu fark için eski nesil konsol tercih etmezdim. Bence One X'in en belirgin farkı "Xbox One X enhanched' özelliğini Xbox One oyunlarında da kullanabilmesi. Rdr 2'de ve diğer bazı oyunlarda gerçekten bariz fark bulunuyor. Yinede hatrı sayılır miktarda oyun Series S için Next Gen güncellemesi aldı, almayan Rdr 2 veya Sekiro gibi oyunlarında almasını bekliyorum. Bu sebepten ve Series S'in bulundurduğu diğer özelliklerden dolayı bende Series S alınması taraftarıyım.

Merhaba, bugün bu iki konsolu alma konusunda kararsız kalan kişiler için bir rehber hazırlamaya karar verdim. Elimden geldiğince düzgün bir şekilde 2 konsolun birbirine göre + ve - yönlerini anlatmaya çalışacağım. Her şeyden önce iki konsolun da birbirinden farklı güzel yanlarının olduğunu, son kararı kullanıcının vermesi gerektiğini belirtmeliyim. Öyle ki, Series S'de olan bir özellik One X'de olmayabilir veya One X'de olan bir özellik Series S'de olamayabilir.

fiyat:
Öncelikle fiyat ile başlamak istiyorum. Konsolu alacak kişinin 2. el tercih edeceğini baz alırsak; tek kollu One X fiyatları ortalama 5-6k civarında, tek kollu Series S fiyatları 7-9k civarında, çift kollu One X fiyatları ise 7-8k civarında bulunabiliyor.

güncellik:
Series S 2020, One X ise 2017 yılında çıkışını gerçekleştirdi. İki konsolda hâlâ güncelleme alıyor ve destekleniyor. Fakat; One X, One ailesi içerisinde bulunması sebebiyle yakın zamanda desteklenmeyecek olup Series S, hem 3 yıl daha sonra çıkmasının verdiği avantaj ve series ailesinde bulunması sebebiyle desteklenmeye devam edecektir. Aynı zamanda güncel oyunlar artık One X konsoluna gelmemeye başlamış iken Series S konsoluna yeni oyunlar gelmeye devam ediyor olup gelmeye devam edecektir.

Güç/Performans:
En çok soru işareti bırakan konulardan biri de iki konsolun güç farkıdır. Xbox Series S, 3.6 GHz değerine sahip AMD zen 2 işlemcisini kullanırken; Xbox One X, 2.3 GHz değerine sahip AMD jaguar işlemcisini kullanıyor. Aynı zamanda Xbox One X, 6 tflops grafik işleme gücüne sahip bulunuyor iken; Xbox Series S, 4 tflops grafik işleme gücüne sahip bulunuyor.
Genel olarak Xbox Series S, 1080p 60 FPS veya 1440p 30 FPS değerlerini sağlarken; Xbox One X, 2160p 30 FPS veya 1440p 30 FPS değerlerini sağlıyor. Aynı zamanda Xbox One X'in Rise of the Tomb Raider, A Way Out, Sekiro: Shadows die twice gibi bazı oyunlarda 1080p 60 FPS çalıştırdığı bazı oyunlarda mevcut. Aradaki performans farkını anlayabilmek için en iyi oyun GTA 4. bu oyun Xbox 360 sürümünde çalışıyor, iki konsol içinde optimize edilmemiş olup değerler konsolların performans farkını ortaya çıkarıyor, oyunda FPS kilidi açık olduğundan 60 FPS çalışıyor. Bu sebeplerden ötürü karşılaştırma için bu oyunu seçtim. GTA 4, Series S'de çok çok nadiren FPS düşüşleri ile birlikte stabil 60 FPS çalışır iken; Xbox One X'de genellikle 60 FPS ya ara sahnelerde ya da kalabalık olmayan ortamlarda gerçekleşiyor. One X'de çoğunlukla 40-50 FPS arası seyrettiğini söyleyebilirim. (iki konsolda da aynı çözünürlükte ve aynı grafiklerde çalışıyor bu sebepten ötürü adil bir karşılaştırma.)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

hız:
Hız konusunda da iki konsol arasında bariz fark bulunuyor. Series S SSD içerirken, One X HDD içeriyor. Series S çok daha hızlı ve yükleme hızları One X'e kıyasla çok daha iyi seviyede. Ayrıca Series S'de bulunan quick resume özelliği sayesinde yükleme süresi beklemenize hiçbir şekilde gerek kalmıyor.

özellikler:
Xbox classic ve Xbox 360 oyunları her iki konsolda bulunuyor ve Xbox One oyunları Series S'de de çalışıyor. Xbox classic ve Xbox 360 oyunları iki konsolda da "Xbox One X enhanched" ismindeki grafik ve çözünürlük iyileştirilmesinden faydalanıyor. Grafikler iki konsolda da aynı iken çözünürlük; Xbox One X'de 2160p, Xbox Series S'de 1440p çalışıyor. Buraya kadar her şey normal fakat en can alıcı kısma geliyorum, Xbox Series S'de Xbox One oyunları bu çözünürlük ve grafik iyileştirmesinden faydalanamıyor. Yani oyunlar Xbox One S sürümünde çalışıyor. Özellikle yeni nesil güncellemesi almayan oyunlarda bu Series S için bir eksi. RDR 2'de iki konsolda da grafik karşılaştırmasını izleyerek aradaki bariz farkı görebilirsiniz. Bunun dışında Series S'de bulunan ve One X'de bulunmayan "FPS Boost" özelliği geçmiş nesillerin oyunlarını yeni nesil güncellemesi almamış olmasına rağmen 60-120 FPS değerlerinde çalıştırmaya olanak tanıyor. Bu sayede One X'de 30 FPS olarak çalışan oyunların destekleyen kısımları Series S'de 60 FPS çalışıyor.
Bu özelliğin One X'de bulunamaması da ciddi bir eksi diyebilirim.

İki konsolun arasında kalanlar yazdıklarımı dikkate alarak kendisine uygun olan tercihi seçebilirler. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Keşke "DVD portu"ndan da bahsetseydiniz, ayrıca quick resume özelliği bahsettiğiniz işe değil, 2 oyunu aynı anda açık tutup aralarında geçiş yapmak için kullanılıyor. Son olarak ise Xbox One X'e dileyen SSD takabilir, cihazı açmanız yeterli.

Keşke "DVD portu"ndan da bahsetseydiniz, ayrıca quick resume özelliği bahsettiğiniz işe değil, 2 oyunu aynı anda açık tutup aralarında geçiş yapmak için kullanılıyor. Son olarak ise Xbox One X'e dileyen SSD takabilir, cihazı açmanız yeterli.
Ülkemizde Xbox'ı CD ile kullanan neredeyse yok. İkinci el pazarı PlayStation gibi olmadığından haliyle dijital alışveriş yapılıyor. Quick Resume hakkında yaptığınız yorum baya komiğime gitti, herkes istediği gibi kullanabilir bu özelliği. Siz 2 oyun arasında geçiş yapmak için kullanılıyor dediğiniz için öyle mi olucak? Oyunu Quick Resume'da bekletip dileyen 1, dileyen 6 tane oyun bırakır anında açar ve yükleme ekranı beklemez. Son dediğiniz zaten en yanlışı, Xbox One X'e takılan SSD'ler Series S içerisinde bulunan SSD performansı verir mi? Hayır, vermez. Onca yazdığım cümleden küçücük şeylere takılıp bir de yanlış anlatmışım gibi algılatmasınız ve üzerine beğenmedim atmanız aşırı ironik.

Ülkemizde Xbox'ı CD ile kullanan neredeyse yok. İkinci el pazarı PlayStation gibi olmadığından haliyle dijital alışveriş yapılıyor. Quick Resume hakkında yaptığınız yorum bayağı komiğime gitti, herkes istediği gibi kullanabilir bu özelliği. Siz 2 oyun arasında geçiş yapmak için kullanılıyor dediğiniz için öyle mi olacak? Oyunu Quick Resume'da bekletip dileyen 1, dileyen 6 tane oyun bırakır anında açar ve yükleme ekranı beklemez. Son dediğiniz zaten en yanlışı, Xbox One X'e takılan SSD'ler Series S içerisinde bulunan SSD performansı verir mi? Hayır, vermez. Onca yazdığım cümleden küçücük şeylere takılıp bir de yanlış anlatmışım gibi algılatmasınız ve üzerine beğenmedim atmanız aşırı ironik.

İnsanlar beğenmediği şeyler hakkında beğenmediğini söyler ve belirtir. Eğer durumdan rahatsızsanız bir daha başlık açmayın veyahut verdiğiniz bilgilere dikkat edin, iyi günler.

İnsanlar beğenmediği şeyler hakkında beğenmediğini söyler ve belirtir. Eğer durumdan rahatsızsanız bir daha başlık açmayın veyahut verdiğiniz bilgilere dikkat edin, iyi günler.
Yok canım o konuda sıkıntı yok. Bahsettiğim konulardan küçücük detaylara takılıp bir de yanlış anlatmışım gibi dile getirmen baya komiğime gitti. Verdiğim bilgileri yazdıktan sonra üstad @Aspect15 de ayrıca sordum. İnsanlara faydalı olacak rehberime kötü laf geldi diye bir daha rehber yazmamazlık yapmam, tam tersine daha da yazmamı sağlar.

Ülkemizde Xbox'ı CD ile kullanan neredeyse yok. İkinci el pazarı PlayStation gibi olmadığından haliyle dijital alışveriş yapılıyor. Quick Resume hakkında yaptığınız yorum baya komiğime gitti, herkes istediği gibi kullanabilir bu özelliği. Siz 2 oyun arasında geçiş yapmak için kullanılıyor dediğiniz için öyle mi olucak? Oyunu Quick Resume'da bekletip dileyen 1, dileyen 6 tane oyun bırakır anında açar ve yükleme ekranı beklemez. Son dediğiniz zaten en yanlışı, Xbox One X'e takılan SSD'ler Series S içerisinde bulunan SSD performansı verir mi? Hayır, vermez. Onca yazdığım cümleden küçücük şeylere takılıp bir de yanlış anlatmışım gibi algılatmasınız ve üzerine beğenmedim atmanız aşırı ironik.
One X e ssd upgrade yapınca Series S ile arasında uçurum farkı olmuyor. Quick Resume çok gelişmiş bir özellik ama eski one konsollarda da arkada oyun açık bırakıp başka oyun açabiliyorsunuz. Series S gibi hemen geçiş yapmasa da normale göre kısa sürede eski oyuna dönmeye izin veriyor(hdd varken). One X ssd vs Series s yükleme sürelerine bakarsanız one x e ssd upgrade'inin baya işlevli olduğunu anlarsınız

Şahsen benim için 2K yeterli fakat bana soracak olursanız güncel bir konsol varken bu fark için eski nesil konsol tercih etmezdim. Bence One X'in en belirgin farkı "Xbox One X enhanched' özelliğini Xbox One oyunlarında da kullanabilmesi. Rdr 2'de ve diğer bazı oyunlarda gerçekten bariz fark bulunuyor. Yinede hatrı sayılır miktarda oyun Series S için Next Gen güncellemesi aldı, almayan Rdr 2 veya Sekiro gibi oyunlarında almasını bekliyorum. Bu sebepten ve Series S'in bulundurduğu diğer özelliklerden dolayı bende Series S alınması taraftarıyım.
4K destekleyen oyunlarda One X i kesinlikle tercih ederim. Aradaki fark baya gözle görülür oluyor. Eski xbox oyunlarını da 4K açabilmesi avantaj. 2k ile 4k arasında insanlar fark az zannediyor ama aslında baya fazla. Yeni nesil için Series S alınabilir ama 4K televizyonda One X çok iyi gözüküyor. Optimize olmayan oyun sayısı olanlara göre az olsa da eski oyunları one s sürümüyle çalıştırması da series s için kötü.

Siz veya çevrenizde olmaması olmadığı anlamına gelmez çünkü 2. Elde ps kadar yok tabiki ama xbox cd si bulmak çok kolay. ve normale göre uygun fiyatlara kutulu oyun alabilirsiniz.

Konsolu olmayan birisi 4K televizyon da yoksa Series S almalı ama One X den Series S geçilmez gibi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı