Kimya vs eczacılık

thedarkkont

Hectopat
Merhaba. Normalde eczacılık okumak istiyorum fakat bugün okulca Boğaziçi Üniversitesi'ni gezdik ve gerçekten hayran kaldım. Ancak bu okulda eczacılık yok fakat kimya bölümü var eğer kazanırsam sizce gitmeli miyim? Yani eczacılık ile kimya bölümü arasında ki temel farklar nelerdir?

Merhaba. Normalde eczacılık okumak istiyorum fakat bugün okulca Boğaziçi Üniversitesi'ni gezdik ve gerçekten hayran kaldım. Ancak bu okulda eczacılık yok fakat kimya bölümü var eğer kazanırsam sizce gitmeli miyim? Yani eczacılık ile kimya bölümü arasında ki temel farklar nelerdir?
Hocam bilim adamı olmak istiyorsanız temel bilim okumanız mantıklı. Fakat iş için konuşuyorsak kesinlikle eczacılık, tıp, mühendislik vb. gibi meslekler seçilmeli.

Yani kimya mühendisliği mesela?

Hocam kimyayı çok seviyorsanız kimya bölümü okuyup bilim adamı olabilirsiniz. Eğer para için konuşuyorsak eczacı olabilirsiniz. Ben de 9. sınıf olduğumdan pek araştırmıyorum fakat bildiklerimi söylüyorum.

Eczacılık daha çok tıbbi kimyasalların ve araçların üretilmesiyle denetlenmesiyle ve satılmasıyla ilgileniyor. Kimya ise adı üstünde kimya ile ilgileniyor.
Eczacılık bölümünde de Kimya var zaten.

Kimya çok daha geniş alana sahip ve birçok dala ayrılıyor. İnorganik kimya, organik kimya, analitik kimya, biyokimya gibi.
Bizim kimya hocamız vardı mesela daha önce kimyager olarak ilaç fabrikasında çalışmış.

Kısacası ilaçlara ve tıbba daha çok ilginiz varsa Eczacılık seçmeniz daha mantıklı olur. Genel olarak kimyaya ilginiz varsa kimya seçmeniz daha iyi olur.

Bence moleküler biyolojinin önü eczacılık veya kimyaya göre daha açık zira moleküler biyolojinin hem kazancı hem kariyer olarak avantajları çok büyük (yurt dışı odaklı kariyer olarak.)

Kimya mühendisliği; kimya, fizik ve matematik sevenler için biçilmiş kaftan.

Sağlık tarafıyla içli dışlı birisiyim ama tıp benim için hayal çünkü çalışma azmm orası için pek yeterli değil. Kimya mühendisliğini çok gördüm ama kariyer alanı olarak pek bilgim yok.
Biraz açar mısınız?

Sağlık tarafıyla içli dışlı birisiyim ama tıp benim için hayal çünkü çalışma azmm orası için pek yeterli değil. Kimya mühendisliğini çok gördüm ama kariyer alanı olarak pek bilgim yok.
Biraz açar mısınız?
Güncel olarak 3. sınıf öğrencisiyim. İş olanakları oldukça geniş, savunma sanayinden gıda sanayine, petrol sanayinden sağlık sanayine birçok yerde iş bulunabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı