Kingston SNV2S1000G M.2 SSD'li sistemin açılış hızı bir dakikayı geçiyor

• Konuyu başlatan kannic
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 211

kannic

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
snv2S1000G
Anakart
Asus B650m-K
Selam, yakın zamanda PC topladım. Açılışta 50-60 saniyelerde bir açılış süresi görünce bir sıkıntı olabileceğini düşündüm.
SSD modeli Kingston'un snv2S1000G 1TB M.2 SSD'si. CrystalDiskMark görselini aşağıya bırakıyorum. Write sürelerinde bir sıkıntı var gibi ne yapabilirim bu konuda?

Ekran görüntüsü 2024-03-09 143923.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@kannic hocam diski dizüstüne taktığında da bu kadar geç açılma sorunu oldu mu peki?

Program yanlış gösteriyor deyip geçiştirmişler. CrystalDiskMark yanlış göstermiyor, hadi diyelim yanlış göstersin. Kendi yazılımı üzerinden test yapsınlar, asssd ile test yapsınlar. Hepsi yanlış gösterecek değil ya... Direkt değişim kararı çıkması lazımdı.

Evet hocam Windows kurulumu yaparken bile siyah ekranda çok bekletiyor gereğinden kapanınca ekran geç açılıyordu.

Anladım. Bence kendileriyle tekrardan iletişime geç, durumu anlat. Dediğim gibi istedikleri programla test etsinler, sonuç farklı çıkmayacaktır. Eğer sorunlu olduğunu kabul etmezlerse THH'ye başvuracağını söyle, süreç uzun sürer ama senin haklı çıkacağını düşünüyorum. Değişim yapmaları gerek.

Anladım. Bence kendileriyle tekrardan iletişime geç, durumu anlat. Dediğim gibi istedikleri programla test etsinler, sonuç farklı çıkmayacaktır. Eğer sorunlu olduğunu kabul etmezlerse THH'ye başvuracağını söyle, süreç uzun sürer ama senin haklı çıkacağını düşünüyorum. Değişim yapmaları gerek.

Hocam tarafıma ulaştığında yapacağım testlerde sorun çıkarsa değişim talep edeceğimi o da kabul edilmezse THH'ye başvuracağımı belirttim. Elime geçsin gelişmeleri paylaşacağım.

@Caner Uncu hocam kart elime geçti 1 2 gün arayla testlerini yapıyorum arada bir hala 70 80 okuyor arada 3100 okuyor. Açılış kapanış hızları 9-10 saniye arasında değişiyor. Testlerin SS'lerini aşağıya bırakıyorum.

Adsız.png
Adsız1.png
Adsız2.png
Adsız3.png

Son düzenleme:
@Caner Uncu hocam kart elime geçti 1 2 gün arayla testlerini yapıyorum arada bir hala 70 80 okuyor arada 3100 okuyor. Açılış kapanış hızları 9-10 saniye arasında değişiyor.
Cache dolduğu için okuma hızı düşük çıkıyor olabilir hocam. Çok geç açılma sorunu çözüldü mü?

Evet hocam 60 saniyelerde açıldığını hiç görmedim. Dediğim gibi arada sırada düşük hız çıkıyor bir sorun teşkil eder mi bu durum?
Cache dolduğu için olabilir o hocam, bilgisayarı açıp test ettiğinde sonuçlar normal çıkıyor mu?

Bu arada yazma hızları 3000 MB/sn üstü çıktığına göre size Phison E21T kontrolcülü versiyonu denk gelmiş, daha iyi. Bu SSD'nin varyantları var, bazılarında zayıf kontrolcü ve QLC NAND ile geliyor.

Cache dolduğu için olabilir o hocam, bilgisayarı açıp test ettiğinde sonuçlar normal çıkıyor mu?

Bu arada yazma hızları 3000 MB/sn üstü çıktığına göre size phison E21t kontrolcülü versiyonu denk gelmiş, daha iyi. Bu SSD'nin varyantları var, bazılarında zayıf kontrolcü ve QLC NAND ile geliyor.

Hocam birkaç kez kapat aç yapıp test ettim 3000 üstü değerler geliyor. Uzun kullanım sonrası baktığımda anlık 3000 write atsa da test sırasında arada bir 80 - 180 aralığına düştüğü oluyor.

Hocam birkaç kez kapat aç yapıp test ettim 3000 üstü değerler geliyor. Uzun kullanım sonrası baktığımda anlık 3000 write atsa da test sırasında arada bir 80 - 180 aralığına düştüğü oluyor.
Boştayken olması gereken değerleri almışsın, sorun yok. Write hızı düşmesi Cache dolduğundan olabilir. Benim SSD'de de oluyor bu.

Geri
Yukarı