İnceleme KIOXIA EXCERIA G2 1 TB M.2 NVMe SSD

23423.png

Merhaba, bu inceleme size EXCERIA G2 serisi M.2 NVMe SSD hakkında bilgi sağlayacak.

ÖZELLİKLER

TEKNİK

• KIOXIA 3D NAND BiCS Flash.
  • PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.3c arabirimi.
  • 2100 MB okuma / 1700 MB'a varan yazma hızı.
  • 1 TB Exceria G2 için 400,000 IOPS rastgele okuma hızı.
  • Yük altındayken yaklaşık 3.5W enerji tüketimi.
  • 400 TB TBW değeri.
  • Hynix H5AN8G6NDJ DDR4 DRAM.
  • Phison E12C kontrolcü.

GENEL BİLEŞENLER

DRAM

1672947060308.png

SK Hynix H5AN8G6NDJ 1 GB DDR4 DRAM.

KONTROLCÜ

1672946978060.png

Phison E12C.

FİZİKSEL

• 22 MM genişlik, 80 MM uzunluğundaki M.2 2280 form faktörü.

KUTU İÇERİĞİ

234235345.jpg

Kioxia Exceria G2 1 TB M.2 NVMe SSD ve hızlı başlangıç kılavuzu. Kutuda bunlar haricinde herhangi bir şey bulunmuyor.

KIOXIA EXCERIA G2 1 TB

3544.jpg

34534.jpg

PERFORMANS

CrystalDiskMark:

13.png

AS SSD Benchmark:

1674423588774.png

KIOXIA SSD Utility Benchmark:

1674423835889.png

5.png
Testler MSI PRO H610M-B anakart üzerinde yapıldı.

SICAKLIK DEĞERLERİ

BOŞTA

234.png

YÜKTE

3.png

5.png
Değerler oda sıcaklığında ölçülmüştür. Teste tabii masaüstü sistem kasaya montajlı değil ve açıkta durmaktadır. Laptop türevi mobil platformlarda eğer soğutma yetersizse yükteki değer 80 dereceye kadar çıkabilir.

GARANTİ SÜRESİ

Disk 5 yıl Kioxia garantisi altında.

YAZILIM

KIOXIA'nın SSD yönetim yazılımı bulunuyor, bu yazılım üzerinden SSD'nizi kontrol edebiliyorsunuz. Aşağıdaki resmi bağlantıdan yazılımı edinebilirsiniz.

1673905192634.png

NE DÜŞÜNÜYORUM?

KIOXIA EXCERIA G2 düşük bütçe için kesinlikle tercih edilebilir. Sunduğu özellikler ve başta DRAM'i olmak üzere bu SSD $60-70 (1 TB varyasyonu için fiyat örneğidir) arasında alınabilecek, bilinen kronik sorunu olmayan güzel bir NVMe disk.

Ürün sayfası:

KIOXIA_EXCERIA_G2_1TB.png

Noctua fan + soğutma modu yapmadan önce kolayca 70 derecelere çıkıyordu. Genel olarak ısınma sorunuyla bilinen bir model ama soğutmayla çözülemeyecek şey değil.
Valla bilemiyorum, anakartımdaki M.2 soketi ekran kartının yukarısında yani sıcak havaya maruz kalmayan bir yerde; ekstra soğutucu da yok. Sizin için arka arkaya iki test yaptım:

1686413167608.png

Noctua fan + soğutma modu yapmadan önce kolayca 70 derecelere çıkıyordu. Genel olarak ısınma sorunuyla bilinen bir model ama soğutmayla çözülemeyecek şey değil.
100 liralık basit bir soğutma entegresi ile Antalya sıcağında en ağır yükte 70 derece üstünü görmedim. İşletim sistemi de kurulabilir bence, başarılı bir model. Soğutma olmadan dereceler yüksek olsa da bende throttling yapmamıştı.

Laptop üzerinde kullandığım sorunsuz bir SSD. Oyun oynarken sıcaklıkları oldukça stabil. Bu arada laptopın kasası kendinden termal pedli.

Bu SSD'yi şiddetle öneririm. Daha yüksek hızlı SSD'ler çok büyük bir kitle için gereksiz masraftan ibaret.

Bu SSD'yi geçen gün Amazon'dan 1099 liraya sipariş ettim. Kargoda bir sıkıntı var gibi. Gelince inceleyip aklıma en çok takılan şey olan sıcaklık değerlerini paylaşacağım. Ayrıca şöyle bir soğutucu da aldım. Ekran kartı ve Wraith Prism soğutucu arasında kalacak. Çok ısınacağını şimdiden tahmin ediyorum.

İkinci disk olacak. Kingston A2000 hala tıkır tıkır çalışıyor.

Bu SSD'yi geçen gün Amazon'dan 1099 liraya sipariş ettim. Kargoda bir sıkıntı var gibi. Gelince inceleyip aklıma en çok takılan şey olan sıcaklık değerlerini paylaşacağım. Ayrıca şöyle bir soğutucu da aldım. Ekran kartı ve Wraith Prism soğutucu arasında kalacak. Çok ısınacağını şimdiden tahmin ediyorum.

İkinci disk olacak. Kingston A2000 hala tıkır tıkır çalışıyor.
Bahsettiğiniz SSD'den daha iyidir. Hayırlı olsun.

SSD ve ayrıca aldığım soğutucu bugün elime ulaştı.

Bir bacağım kırık ve iyileşme sürecinde olduğundan üzerine fazla yüklenemiyorum. O yüzden yorucu bir süreç olacağı için maalesef birlikte montaj yapıp soğutucu öncesi/sonrası kıyası yapamadım. Bir önceki mesajda belirttiğim soğutucu ile birlikte test ettim. Testler öncesi boştaki sıcaklık 42, Crystal Disk Mark testi sırasında 53 ve Steam kütüphanesini(242 GB) SATA SSD kaynağından aktarırken 63 dereceyi gördü. Umduğumun biraz üzerinde ama ziyanı yok. Tehlikeli bir durum değil. Testler sonrasında bu mesajı oluştururken de boşta olmasına rağmen 47 derecede.

ASUS TUF X570-Plus anakartın üstteki M.2 yuvasına takacaktım ama SSD ile soğutucu hafiften ekran kartı mandalına sürttüğü için içime sinmedi. Ekran kartı tak-çıkar yaparken zarar vermekten endişelendim. Bu sebeple sistemin kurulu olduğu A2000 500GB SSD'yi yukarı çıkartıp Exceria G2'yi aşağıya taktım. Artık A2000 daha sıcak yerde duruyor.

Şimdi görsellere gelelim. En son belki kasa içi ısındığında(GPU+CPU stres testi eşliğinde) tekrar yüke sokup Exceria'nın vaziyetine bakarım. Eğer yaparsam tekrardan mesajı düzenleyip sonucu eklerim. Büyük fotoğrafı yanlışlıkla makro kamera ile çekmişim. Soğutucu içinden çıkan iki adet 0.5 mm termal pedleri kullandım. 1mm olan yedek.
1690280989014.jpg

1690280989010.jpg
1690280989005.jpg
g2-1.jpg

Edit: İşlemci ile ekran kartı yükteyken ve kasa egzozundan soba gibi sıcak hava çıkarken bir daha CDM ile hızına baktım. Bu esnada Exceria G2, 57 dereceyi gördü. CDM kapatır kapatmaz stres testi devam ederken Epic Games üzerinden inmiş GTA V klasörünü manuel olarak bu SSD içine ortalama 350 MB/s hız ile aktardım. Bu operasyonlar 14 dakika sürdü ve Exceria G2 maksimum 63 dereceye ulaştı. Daha uzun sürede belki 1-2 derece daha çıkar. Bunu bir de uzun süreli oyun oynadıktan sonra denemek lazım. Hızındaki azalma dikkatimi çekti. Bunun sebebi sıcaklık olabileceği gibi mesajı düzenlemeden önce yaptığım test ve Steam kütüphane aktarımı SLC önbelleğini doldurmuş olabilir. Bu durum pek çok SSD üzerinde geçici olarak hız düşüşüne sebep olur. Birazdan kendisine gelir.

Sonuç: Basit bir heatsink takılmasına rağmen hala bir miktar sıcak çalışan bu SSD alınır. Çok hırpalamayacak olan insanlar sistemini bu diske kurabilir. Depolama için zaten gayet yeterlidir. Fiyatından ötürü alış verişten memnun kaldım. Soğutucuyu satan vatandaş da 132'den 150'ye çıkarmış.
stres.png

Son düzenleme:
Kullanan arkadaşlar var mı sıcaklık değerleri nasıldır? Herkes sıcaklık değerlerinden yakınmış Antalya gibi bir şehir de yaşıyorum sistem kurulumunda kullanacağım yazın çok sıkıntı çeker miyim? Ona göre iade edip başka model bakacağım.

Kullanan arkadaşlar var mı sıcaklık değerleri nasıldır? Herkes sıcaklık değerlerinden yakınmış Antalya gibi bir şehir de yaşıyorum sistem kurulumunda kullanacağım yazın çok sıkıntı çeker miyim? Ona göre iade edip başka model bakacağım.

Şehir fark etmez. Laptop için almayın, tek diyebileceğim şey bu.

Geri
Yukarı