Kısa yoldan iş hayatına atılmak

Wisekiller97

Kilopat
Yer
Turkey
Selam,

Yaşım 18. Lise son sınıf ve bilişim teknolojileri bölümü okuyorum. YGS puanım 163'te kaldı ve bu yüzden LYS'ye giremiyorum. Kısa yoldan iş hayatına atılmak istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kendi bölümümden 2 yıllık bölümleri mi tercih etmeliyim yoksa başka önerileri olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz ağır konuşacağım ama olsun eğer çok parlak bir fikrin veya projen yoksa (ki bu konuyu açtığına göre yok büyük ihtimalle) iş hayatına en kolay yoldan tabir-i caiz ise "amelelik" yaparak atılırsın başka türlü hiçbir şey yapamazsın. Ya ayak işleri, garsonluk vb. işler yapacaksın yıllarca ya da adam akıllı okuyacaksın. Bunun başka yolu yok. Öyle kısayol falan hikaye bunlar.

Bence tekrar tekrar denemelisin sınavı. Yoksa "Ahmet gel şunu götür,gel bunu al" işlerini yaparsın ancak ve bu da ne kadar bir iş sayılır tartışılır...

Ben sana kendimden bir fikir verebilirim dostum. Benim YGS LYS puanım gayet iyiydi fakat benimde işimin tersliği ben okumayı sevmeyen bir insanım 4 sene oldu üniversite 2.sınıf hala. Bu forumdaysan eğer teknolojiyi interneti seviyorsundur demek bence. El becerin varsa kendini bilgisayar üstünde yoğunlaştırıp Aydın Kırıcı arkadaşımın dediği gibi belki amelelik yapmana gerek kalmaz.

Web Grafik, çizim, tasarım gibi alanlarda kendini bu yaz dene isterim. Eğer biraz algoritma ve kod becerin varsa Web yazılım (php,asp) alanında geliştir kendini. Bu iş alanları beceriye ve bilgiye dayalı olduğu için hem geliri güzel olur hemde çalışma koşulların güzel olur. Ben lise bittikten sonra bu işe atıldım ve sana söyleyebileceğim tek şey okul hayatın devam ederken çok güzel gelir sağlıyor sana. Tabi ki dediğim olay eğer becerin ve öğrenme düzeyin yüksekse.

Eğer dersen ki abi ben bunların hiç birini yapamam en kısa yoldan çözümü söylüyorum sana, en yakın cafeye gidip garsonluk için başvuruyorsun. Yine dersen ki abi garsonluğu ben yapamam alternatif yollar arayarak mesleki gelişim sağlayabileceğin işlere yoğunlaş. Belki şu an başlayacağın iş senin mesleğin olabilir.

Benim tavsiyem ise eğer ailenin durumu orta düzeyde ise ve sana herhangi bir sorun çıkartmıyorlarsa sınavı geçememenden dolayı, ailenle konuş ve çok daha güzel bir şekilde seneye YGS ye hazırlan ve sana yakışan bir puan yap.

YGS'ye girmek istersen sana tekrardan şöyle bir tavsiye verebilirim. Eğer yaparım dersen "polislik" ortalama 300 puan ile alım yapıyor. Eğer fiziğin el veriyorsa polislik yapman iyidir. Artı olarak şöyle bir şey daha var, lise mezunu olarak KPSS'ye girerek güzel bir yerde memurluk da yapabilirsin.

Bu durumda devreye ya beden gücü giriyor yada büyüklerimizin dediği gibi dirseklerimizi çürüterek beyin gücümüzü konuşturmamız gerekiyor. Seçim sana kalmış kardeşim bence hayatının ilerisinde sana en çok yarar sağlayabilecek şeyi seçmelisin.

Kısa yoldan bir şey yapmak mümkün değil bu zamanda. Bu mesleği yapacak isen kurs,eğitim gibi şeyler yararlı olur. MYO okumanı tavsiye ederim en azından MYO mezunu olursun. Ufak bile olsa bir artısı olur. KPSS ile memurluk düşün bence. İmkanları iyi. Sana en büyük tavsiyem çalışmaya başladığın zaman sabırlı, çalışkan birisi ol. Gerisi gelecektir. Başarılar dilerim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı