Kişinin ne tür müzikler dinlediği onun kişiliğini tanımlar mı?

bershead

Kilopat
Mesela bir kişi hangi şarkıları, hangi sanatçıları seviyorsa ona göre kişide tahlil yapabilir miyiz?

Örnek veriyorum bu kız A şarkıcısını dinliyor ya da B türünde seviyor, bu kıza 'şu tarz' yaklaşmalıyım denilmeli mi? 'şu tarz'dan kastım komik-eğlenceli, bir tip olarak veya olgun, ciddi bir kişilik olarak yaklaşmak.

İnsanlarla ilişkileri iyi olan, insan sarrafı dediklerimiz cevap verirse çok mutlu olurum, iyi forumlar teşekkürler =)

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesela bir kişi hangi şarkıları, hangi sanatçıları seviyorsa ona göre kişide tahlil yapabilir miyiz?

Örnek veriyorum bu kız a şarkıcısını dinliyor ya da b türünde seviyor, bu kıza 'şu tarz' yaklaşmalıyım denilmeli mi? 'şu Tarz'dan kastım komik-eğlenceli, bir tip olarak veya olgun, ciddi bir kişilik olarak yaklaşmak.

İnsanlarla ilişkileri iyi olan, insan sarrafı dediklerimiz cevap verirse çok mutlu olurum, iyi sosyaller teşekkürler =)

Bir yere kadar tanımlayabilir ama nasıl yaklaşacağını daha çok özelliklerine göre belirlemen gerek. Onu tanırsan senin için iyi olur.

Tamamıyla olmasa da evet biraz tanımlar hocam. Şöyle ki;
Kendi açımdan örnek vermek gerekirse gün içerisinde çok fazla arabesk müzik dinleyen bir insanım. Hayatımın belli kısımlarında melankolik (bu kelimeyi sevmiyorum) biri gibi göründüğüm de oluyor ve bu çok da yanlış bir yargı değil. Yakın bir arkadaşım da çok fazla pop ve oynak şarkılar dinliyor. Bu ise O'nun hayatına daha güzel ve neşeli bir sima katıyor. İnsanlara yaklaşım kısmı ise biraz farklı bir durum. Bir insan arabesk seviyor diye O'na daha melankolik bir şekilde yaklaşmak aradaki ilişkiyi maalesef iyileştirmeyecek, aksine kötü bir izlenim bırakacaktır. İnsanlara yaklaşım konusunda tanıma meselesi önemlidir. Kendinizi tam anlamıyla tanımıyorken karşınızdaki insanı "tam anlamıyla" tanıyorum diyemezsiniz. Sadece belirli konularda tahminlerde bulunabilirsiniz. Bu yüzden gözlem ve eylem yönteminde gözlem kısmı fazlasıyla önem taşıyor. Sorunuza gelecek olursak özetle;
İnsanın müzik zevki O'nun hayata, insanlara ve bu nevi soyut ve somut varlıklara karşı olan davranışları onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğu hakkında önemli bilgiler verse de "kesin" denilebilecek noktaları asla vermez. Önemli olan sizin gözlemleyebildiğiniz kısımdır. Ayrıca karşınızda ki kişi ona karşı takındığınız tavrın onun takındığı tavırla aynı olmasının sebebin böyle bir düşünceden kaynaklandığını düşünürse sizden daha da soğur ve uzaklaşır. Zira insan, kendi olduğu kadar insandır. Belli başlı insanları kazanmak için bazı davranışlarınızdan ya da alışkanlıklarınızdan vazgeçebilirsiniz fakat bu özgürlük size benliğinizi onun yanında kaybettirecek seviyeye getiriyorsa maalesef yanlış bir yol alıyorsunuzdur. Kendiniz olun. Günümüzde yapmamanızı tavsiye ettiğim şeyleri çok fazla insan yapıyor ve farkında bile değiller. Kendiniz olduğunuz sürece insanların size bakış açısı her an değişebilir. Önemli olan hayatınızda sizi siz gibi kabul eden insanların arasında bulunmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı