Kısıtlama kararları doğru mu?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Arkadaşlar merhaba.
Ben verilen kararların çoğunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Baştan belirteyim: Amacım hiç kısıtlama olmasın demek değil fakat bazı kararların saçma olduğunu düşünüyorum.

Mesela saat akşam 7'den sonra sokağa çıkma yasağı. Çoğu kişi otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanıyor. İnsanları bir saate sıkıştırıp, yoğunluğu artırmak yerine gece 11 gibi nispeten herkesin işini bitirdiği bir saate çekilse daha mantıklı olurdu.

Okulların kapatılmasını da doğru bulmuyorum. Özel okullar ve dershaneler açık, okullar kapalı. Okullar elbette ki riskli ama eğitimden çok geride kaldık. Ha, sınavların yapılmasını da yanlış buluyorum. 🙂

Şu zor dönemde kaç esnaf iflas eşiğine geldi, kaçı kapandı? Zaten devletin maddi yardımı çok cüzi bir ücret. Kirayı bile karşılamıyor. Bu sebepten ötürü cumartesi-pazar yasağını doğru bulmuyorum. Piknik, yeme-içme gibi şeyler kapalı kalabilir ancak hem işi olan için hem de esnafın sıkıntılı döneminde bir nebze ilaç olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış yanlış yanlış sonuna kadar yanlış. Kısıtlama saat 19 dan sonra heryeri kapatarak olmaz. Bu devlet 14 veya 28 günlük tam kapanma getirmeli. Ama öyle kapanma getirdik diye işcileri aç bırakamaz. Devletin her şeye yetecek kadar parası var. Bu 2 hafta veya 1 ay sürebilecek tam kapanma da vatandaşlarına bakmak zorunda. Eğer böyle yaparsa çok güzel sonuçlar alınabilir. Almanya örneklerini görüyoruz.

Sabah 8 akşam 18.00 çalışan biriyim hafta içileri. Adamlar marketler ve bilimum alışveriş yapacak yerler saat 18.00'da kapanacak dediler. Hafta sonu desen yasak var ama birkaç market yine belli saatlere kadar açık, sözde. E tek yaşayan ve hafta sonu da çalışan biri nasıl alışveriş yapacak? Alışveriş yapmak için gözünü karartıp çıksa ceza yemeyeceğinin garantisini kim verecek?

Günümüz Türkiye'sinde bu akıllar tarafından yönetilmek artık işkence haline geldi.

Arkadaşlar merhaba.
Ben verilen kararların çoğunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Baştan belirteyim: Amacım hiç kısıtlama olmasın demek değil fakat bazı kararların saçma olduğunu düşünüyorum.

Mesela saat akşam 7'den sonra sokağa çıkma yasağı. Çoğu kişi otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanıyor. İnsanları bir saate sıkıştırıp, yoğunluğu artırmak yerine gece 11 gibi nispeten herkesin işini bitirdiği bir saate çekilse daha mantıklı olurdu.

Okulların kapatılmasını da doğru bulmuyorum. Özel okullar ve dershaneler açık, okullar kapalı. Okullar elbette ki riskli ama eğitimden çok geride kaldık. Ha, sınavların yapılmasını da yanlış buluyorum. 🙂

Şu zor dönemde kaç esnaf iflas eşiğine geldi, kaçı kapandı? Zaten devletin maddi yardımı çok cüzi bir ücret. Kirayı bile karşılamıyor. Bu sebepten ötürü cumartesi-pazar yasağını doğru bulmuyorum. Piknik, yeme-içme gibi şeyler kapalı kalabilir ancak hem işi olan için hem de esnafın sıkıntılı döneminde bir nebze ilaç olabilir.
Okulların kapanması bence doğru. Ailemde bir sürü kişi çoğu kronik rahatsızlığa sahip ve ben onların sebebi olmak istemem. İkincisi Ziya'nın bu kadar sınav düşkünü olmasına hala anlam veremedim. Eğitim gerçekten bu sene çok noksan kaldı.

Her şeyden öte aşılama yapmamız gerekiyor ancak maddi kaynakların buna el vermediği aşikar. Tam kapanma yapamıyoruz çünkü sözünü ettiğim maddi kaynaklar yine engel oluyor. E bu durumda bu salgın nasıl kontrol altına alınır? Havaların ısınmasını bekleyerek geçen yaza benzer bir durumla turist geliri üzerinden aşı edinimi düşünüyorlardır. Lakin paramızın değeri düşük olduğu için dövizin miktarı da az olacaktır. Bir taraftan kısmi yeterlilik sağlayacak yerli bir aşıyı da hazır edip buradan yürüyebilirler. Eğer burada da bir umdukları senaryo ortaya çıkmazsa çaresizce sürü bağışıklığını gündeme alacaklardır. Çünkü ekonomik açıdan halkı salgından korumanın bir yöntemi yok. Tıkandılar.

He ayrıca:

Arkadaşlar merhaba.

Mesela saat akşam 7'den sonra sokağa çıkma yasağı. Çoğu kişi otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanıyor. İnsanları bir saate sıkıştırıp, yoğunluğu arttırmak yerine gece 11 gibi nispeten herkesin işini bitirdiği bir saate çekilse daha mantıklı olurdu.

Okul konusunda bence kapatılma gerekli çünkü şöyle söyleyeyim lise bir miktar tamam da ilk okul ve ortaokuldaki öğrenciler dikkatli değil. Ben öyle gözlemledim.

Kısıtlamalar doğru ama yeterince fazla değil. Mesela AVM'ler kapanmalı. Tüm meydanlar ve sokaklar kapatılmalı. Sokağa çıkma kısıtlaması değil, 30 gün aralıksız sokağa çıkma yasağı olmalı. Etkilenen sektörlere yardımlar yapılmalı. Yani işin özeti her yer kapatılmalı. Yasakları delenlere 10.000TL gibi ciddi cezalar uygulanmalı.
Bence hiç kısıtlama olmamalı.

Her yeri kapatsınlar. Bence.

Geri
Yukarı