Kitap önerisi: Sherlock Holmes: Suç uyanıyor

"hayat, insan aklının keşfedebileceği düşüncelerden çok daha gariptir. Gerçekte sıradan denilen şeyleri çoğu zaman hayal bile edemeyiz. Eğer şu pencereden el ele uçup, bu büyük şehrin üzerinde dolaşarak çatıları hafifçe kaldırıp aşağıda olan garipliklere, sıra dışı tesadüflere, planlara, niyetlere ve nesilden nesle akıp giden olaylar zincirine bakabilseydik, doğası gereği sıradan ve önceden tahmin edilebilir olan insan ürünü eserlerinin hepsi, gereksiz ve donuk bir hal alırdı."
~ S.H.

Selam, bugün severek okuduğum bir kitabı sizlerle paylaşacağım; Sherlock Holmes: Suç uyanıyor.
S.h.'i bilmeyen yoktur zaten, fakat oldukça fazla kitabı (5+ sanırım) var bilinen. Serinin ilk ve bence en iyi kitabı suç uyanıyor. İçerisinde en beğendiğim bölümler;
5 portakal çekirdeği.
Bohemya'da skandal.
Bir kimlik vakası.
Boscombe Vadisi'nin esrarı.
Zaten en son beş portakal çekirdeğinde kaldım.
Bence kitapların çevirisi aşırı iyi, sözlük olmasa da bence çok fazla değişik kelime yok.
Kitaplar Sherlock Holmes değil, yardımcısı dr. Watson'ın ağzından anlatılarak, kendimizi S.h. Yerine, daha olası bir karakter olan yardımcısının yerine koymamızı sağlayarak daha gerçekçi bir deneyim sunuyor bence.
Kitapta bazen olaylar hiç beklemediğiniz yerden patlak verirken bazen "ben, ben!" diye bağırıyor. Bazı bölümler 30 sayfa olurken bazı bölümler 17 sayfa oluyor.

Okulda sıkıldıkça okuyorum ve kitap sizi sıkmadan o kadar güzel bir şekilde ayrıntıya giriyor ki, bulundukları ortam tam olarak aklınızda canlanabiliyor.
Yani okulun tahat sıralarından alıp Londra'ya uçurması pek uzun sürmüyor.
Sonuç olarak, eğer sürükleyici bir kitap istiyorsanız ve devamlı okumak istiyorsanız, gerçekten öneririm. Zaten Sherlock Holmes yani en bilindik dedektif.

Ben 5 kitabını 70₺ ye almıştım, link isterseniz burada (fiyatı uçmuş.)

Geri
Yukarı