Kitap okurken uykum geliyor: "Reading Slump"

oliber

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar bugün bir konudan bahsedeceğim.
Reading Slump.
Kitap okumaya başladığım anda uykum geliyor ne kadar istersem isteyeyim ama olmuyor 2 sayfa okuyorum gözlerim zar zor açık kalıyor. Harry Potter filmlerini çok severim kitaplara başlamak istiyorum, çok heves ediyorum ama olmuyor inanılmaz uykum geliyor. Bu konu hakkında yardım edebilirseniz çok sevinirim.
İyi forumlar.

Oturarak oku ve seni daha çok saracak kitapları oku bazı kitaplar gerçekten sıkıcı olabiliyor. Hangi tür kitaplar okuyorsun?

Psikolojik olarak kitap okumayı eziyet olarak gördüğündendir büyük ihtimalle. Aynı vakitte PC oynama imkanın olsa veya başka bir şey yapma imkanın olsa uykun gelir mi diye düşün, bence gelmez.

Uykun gelmeye başladığında yüzüne soğuk su çarp, kahve vb. iç. Hoşlandığın kitapları oku, hitap etmeyen kitaplar da sıkıyor olabilir doğal olarak.

Oturarak oku ve seni daha çok saracak kitapları oku bazı kitaplar gerçekten sıkıcı olabiliyor. Hangi tür kitaplar okuyorsun?
Bahsettiğim gibi Harry Potter serisini film olarak çok severim kitapta çok güzel ama ne yazık ki direk uykum geliyor
Psikolojik olarak kitap okumayı eziyet olarak gördüğündendir büyük ihtimalle. Aynı vakitte PC oynama imkanın olsa veya başka bir şey yapma imkanın olsa uykun gelir mi diye düşün, bence gelmez.

Uykun gelmeye başladığında yüzüne soğuk su çarp, kahve vb. iç. Hoşlandığın kitapları oku, hitap etmeyen kitaplar da sıkıyor olabilir doğal olarak.
Bir kitabı okurken belki 5 kahve içiyorum ama uykum asla açılmıyor. Enseye soğuk su vurmak işe yarıyormuş ama yine de kitap okurken asla olmuyor.

Bahsettiğim gibi Harry Potter serisini film olarak çok severim kitapta çok güzel ama ne yazık ki direk uykum geliyor
Severek okuduğun kitapta uykunun geleceğini sanmıyorum. Kitap okurken gerçekten severek okuyup hoşlanıyorsanız kitaptan ve ona rağmen hala uykunuz geliyorsa genel olarak bir şey olabilir.

Aynı problemin daha şiddetlisini yaşıyordum. Özellikle üniversite sınavında çok acı çektim. Hayatımda 4 kitap okudum.
*16 sayfa Robin hood
*Wolverine çizgi romanları
*Zorunluluktan kuyucaklı yusuf
*Yapcak birşey yokken Eroinle dans

Ben istemediğim , ya da ilgimi çeken şey olsun her zaman uyurum okursam. Genelde uyanınca hemen okumayı denerim sabah o bile fayda etmez gözlerim kapanıyor direk. Özellikle üniversite sınavında kafamı koyup uyudum paragraf çok uzun sıkıcıydı.Çok düşük aldım.Korkmayın tam burslu istediğim bölümü okuyorum. Kuyucaklı yusufu özetten okudum mecburdum. Eroinle dansda ilgimi çekti 2 hafta bir yerde kalmam gerekliydi. İnternet oyun hiç birşey yoktu. Uyuya uyuya okudum. Bazende bir şey okurken dalıp giderim uyumaktan beterdir. Lol yama notları , sağlık kitapları ve googleda gördüğüm şeyleri okurken.

Son düzenleme:

Bir kitabı okurken belki 5 kahve içiyorum ama uykum asla açılmıyor. Enseye soğuk su vurmak işe yarıyormuş ama yine de kitap okurken asla olmuyor.
Kitap okurken müzik dinleyebilirsin. Ben öyle yapıyorum 2-3 saat sonra başından kalkıyorum.

Kitap okurken uyku gelmesinin psikolojik nedenlerinin yani sıra fiziksel nedenleri de var. Mesela Harfler çok küçükse (Ki genelde öyle olur). Gözünüz yorulduğu için uyku moduna geçersiniz. Dinlendirici gözlüğünüz falan var ise bu sebebi asgariye çekebilir. Ayırca kitap okurken rahat rahat yayılmak yerine dik bir şekilde oturmakta da fayda var.

Ben bu sorunu yeteneğimi keşfederek çözdüm.Google Play Storeda hızlı okuma uygulaması var ücretli onu indir ve onunla çalış biraz , eğer benim gibi biriysen görsel anlamda yeteneğin varsa okumazsın sadece bakarsın. Artık okumuyorum sadece bakıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı