Klavyeden girilen harfin sesli olup olmadığını kontrol eden program

Bunu bir dener misin? Problem olmaması gerekiyor. Anca müsait olabildim belki halletmişsindir bile.

Zaten 5 harf deneyeceğin için fazla problem olmayacaktır, işini çok uzatmaz fakat böyle problemleri genelde istediğin karakterleri diziye atıp, içinde olup olmadığını kontrol ederek yapman daha doğru olur. Belki bir kütüphane içinde comparison fonksiyonları vardır, uzun zaman oldu C yazmayalı hatırlayamıyorum.
Oldu hocam, teşekkürler. Aynen hocam 5 harf olduğu için böyle yapmıştım ben de. Uzun olsa farklı yollar arararım. Yeniyim C'de, "comparison fonksiyonları" ne demek bilmiyorum.

Hocam bana akıl verebilir misiniz, siz bilgili birine benziyorsunuz. Biz üniversitede C dersleri göreceğiz o yüzden önceden başladım ben C öğrenmeye zira hocamız baya kötü anlatıyor ve sınavları aşırı zor. Neyse, Murat Yücedağ'ın 60 derslik YouTube serisini izlemeye başladım ama sanırım yetersiz kalıyor. Bu dahil pek çok şeyi öğrenmedim. Mesela %c yerine %s kullanıyorum. Sanırım yetersiz kalıyor, baya yüzeysel anlatıyor. Para da vermek istemiyorum açıkçası kurslara, bu yüzden önerebileceğiniz bir video serisi, link vs. var mı?

Hocam bana akıl verebilir misiniz, siz bilgili birine benziyorsunuz. Biz üniversitede C dersleri göreceğiz o yüzden önceden başladım ben C öğrenmeye zira hocamız baya kötü anlatıyor ve sınavları aşırı zor. Neyse, Murat Yücedağ'ın 60 derslik YouTube serisini izlemeye başladım ama sanırım yetersiz kalıyor. Bu dahil pek çok şeyi öğrenmedim. Mesela %c yerine %s kullanıyorum. Sanırım yetersiz kalıyor, baya yüzeysel anlatıyor. Para da vermek istemiyorum açıkçası kurslara, bu yüzden önerebileceğiniz bir video serisi, link vs. var mı?

Rica ederim. C için bir kursa para vermeye gerek yok, zaten belli bir algoritma yeteneğinin olduğunu görüyorum. C ile başlanmasının sebebi sizi gömülü sistemler için core C yazmak değil, kendi fonksiyonlarınızı yazın, algoritma yeteneğinizi geliştirin diye. Burada senin ilerleyeceğin yol araştıracağın kısımları bulmak.

Gördüğüm kadarıyla format belirleyicilerde (%c, %s gibi) sorun yaşadın, gidip farklarına bakman geliştirir seni. C dökümanı var mı hiç okumadım mutlaka vardır, en baştan hızlıca ilerleyip bilmediğin konu başlıklarını öğrenmen, içeriklerine göz atman, örnek kod parçalarına bakman iyi olur.

Üniversitedeki anlatımlardan, ekstra çalışmazsan hiçbir şey öğrenemezsin. Hocanın verdiği ödevleri yapmaya çalış, dene. Mümkün olduğu kadar git hocana sor diyeceğim fakat malum pandemi. C'de biraz kasıntıdır zaten detaylarına girdikçe, dert etme yavaş yavaş olacak.

Kafana takılan her soruyu da muhakkak birine sor, öğren.

Anladım, teşekkürler. Ben de zaten üniversitede öğreneceğim ile yetinmeyi düşünmüyorum. Bu esasen İngilizce gibi dersler için de geçerli. Okulda ogretilenle kalsak bilgimiz çok sınırlı olurdu. Esas işim muhtemelen farklı olacak ama bu, programlama öğrenmeme engel değil.

Zaten kendi çapımda şöyle bir kaynaklara göz atmıştım. Özellikle C'de çok fazla ayrıntı var. Bir komut ile ilgili her şeyi ilk etapta öğrenmem imkansız. Zamanı geldikçe üstüne ekleme yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı