Klavyeye soğuk ve şekerli çay döküldü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
2 Yıl 6 aydır gözüm gibi baktığım CM Masterkeys Pro L klavyeme soğuk çay döküldü, şekerli olması beni bir hayli korkuttu. Fazla dökülmedi ancak 10-15 kadar tuş Switch'i etkilendi. Temizledim ve 1 gün bekletip taktım, klavye çalıştı. Çünkü devreye sıvı girmemişti. Cherry MX Red Switch'ler için yabancı/Türk bir sürü forum gezdim, video inceledim ancak compressed Air spray (basınçlı hava spreyi) ve alkole ulaşamamaktayım maalesef (temizlemek için ilk başta bunlar öneriliyordu). Bu klavye PCB olmadığı için de Switch'leri desolder/solder yöntemiyle çıkaramıyorum (lehimleme).

Ben de videolardan da öğrendiğim kadarıyla içerisi yapış yapış olmuş Switch'lere şöyle bir yöntem uyguladım: Kulak çöpünün ucunu suya bandırıp, Switch'leri hafif bir şekilde bastırarak o küçük bölmelerden su geçirdim. Birkaç Switch olumlu sonuç verdi ancak bilgisayara takmadım. Ancak kalan Switch'ler eskiye nazaran daha da az olsa yine de yapış yapış bir bası hissiyatı veriyor. Belki de Switch'lerin altında kalan sudur dedim, sonuçta oldukça yeterli bir miktarda su bastım Switch'in dört köşesine, doğal olarak aşağıya da indi. Şimdi 2-3 gün kadar beklesem, bu Switch'lerin altında kalan su uçar gider mi, kalır mı bilemedim. Saç kurutma makinesinin soğuk kısmıyla şöyle bir gezdirdim, iğneli bir basketbol pompasıyla basınçlı hava spreyini taklit etmeye çalıştım, hala uçup giden bir su yok yani alkol kadar etkili değil maalesef. Klavye 2.5 yıl önce alındı ve o zamanki dolar kuru çok daha iyi bir durumdaydı, iyi bir indirimle almıştım. Şu an bu kalitede bir klavyeye bütçem pek el vermeyebilir.

Bu durumda neler yapılabilir, beklemeli miyim, tecrübesi veya fikri olanlar varsa sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleme:
Cahillikten soruyorum dökülen sıvının şekerli olması daha mı çok zarar veriyor? Yapışıyor mu?

Teşekkürler.

Cahillikten soruyorum dökülen sıvının şekerli olması daha mı çok zarar veriyor? Yapışıyor mu?

En iyi ilk ihtimal sadece tuşları yapış yapış etmesi. Onun çözümü kolay. Sonraki ihtimal tuşları geçip switchlere girmesi. Girişler zaten çok küçük, ama yine de girmeyi başarmış. En kötü ihtimal ise bu şekerli sıvının klavyenin en alttaki devre kısmına gitmesi. Hemen olmasa da birkaç saat veya güne oksitlenme yapıyor ve ürününün belirli bir kısmı veya tamamı kullanılamaz hale geliyor.

Bir arkadaşımın telefonunun sağ üst köşesi kırıktı. Gazoz dökmüş, telefona da gelmiş. Ne şanssızlıktır ki kırık yerden geçen sıvı anakarta kadar ulaşmış ve oksitlenme yapmış. Telefonu birkaç gün pirince yatırıp beklemek de işe yaramamış. 1-2 güne bozuk görüntü vb. belirtiler gösterip telefon hiç açılmamaya başlamış.

Sıvı temasında sadece kurutma yeterli değildir, izopropil alkolle veya tinerle temizlenmesi şarttır. Çünkü bir süre sonra belirtisini gösterecektir ve cihaz arıza verecektir. Belki birkaç ay, belki 1 yıl sonra devre arıza verecektir. Dökülen sıvının şekerli olması tuşların mekanizmasını ve çalışmasını etkileyebilir.

Şekerli olması yapışkanlık bakımından oldukça kötü. Ama su dökülse daha kötü olabilirdi. Çünkü şekerli su iletken değildir. Büyük ihtimalle ice tea de öyle. Ama içme sularımız çok iyi olmasada iletken ve elektronik cihazlara çalışırken dökülürse zarar veriyor. Zaten hemen hemen tüm elektronik cihazlar enerji ve statik elektrik yokken su ile temizlenebilir. Mekanik klavyenin iç yapısını çok iyi bilmiyorum. Geçmişte ucuz bir klavyeyi söküp devresi dahil yıkadım güzelce kuruladım ve kuruduktan sonra çalıştırdım. Yaklaşık 10 yıllık klavye hala çalışır durumda.Söküp temizlemek işe yarayabilir ama hiç çalışmama ihtimalinide göze almak lazım dostum geçmiş olsun.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Klavyeyle baya uğraştım, switchlerin içine etil alkol döktüm, klavyenin arkasını açıp (PCB) tüm devreyi etil alkolle temizledim ve hazır açmışken genel olarak her yerini temizledim, sonrasında birkaç gün kurumaya bıraktım. Şu an çalışıyor, hatta birçok tuşu düzeltebildim ancak bazı tuşlar ilki kadar iyi basım hissiyatına sahip değil. Lehimle açmak gerekiyor klavyeyi, yani sorunlu switchlerin lehimini söküp tekrar lehimlemek gerekiyor sonra. Switchlere alkol dök dök nereye kadar. Ama yine de çalışıyor, bir süre için yeterli bana. Mekanik klavye alacaklara önerim böyle durumlarda uğraşmamaları için PCB mounted (lehimlemeye gerek kalmadan switchleri çıkarılabilir) veya switchlerin üstlerinin çıkmasına olanak tanıyan (switch top) özel metal kesimli klavyelerden alsınlar.

Nedir bu sizin gibi insanların çöp markalara olan aşkı?

2 yıl 6 aydır gözüm gibi baktığım CM masterkeys Pro l klavyeme soğuk çay döküldü, şekerli olması beni bir hayli korkuttu. Fazla dökülmedi ancak 10-15 kadar tuş Switch'i etkilendi. Temizledim ve 1 gün bekletip taktım, klavye çalıştı. Çünkü devreye sıvı girmemişti. Cherry MX Red Switch'ler için yabancı/Türk bir sürü forum gezdim, video inceledim ancak compressed Air spray (basınçlı hava spreyi) ve alkole ulaşamamaktayım maalesef (temizlemek için ilk başta bunlar öneriliyordu). Bu klavye PCB olmadığı için de Switch'leri desolder/solder yöntemiyle çıkaramıyorum (lehimleme).

Ben de videolardan da öğrendiğim kadarıyla içerisi yapış yapış olmuş Switch'lere şöyle bir yöntem uyguladım: Kulak çöpünün ucunu suya bandırıp, Switch'leri hafif bir şekilde bastırarak o küçük bölmelerden su geçirdim. Birkaç Switch olumlu sonuç verdi ancak bilgisayara takmadım. Ancak kalan Switch'ler eskiye nazaran daha da az olsa yine de yapış yapış bir bası hissiyatı veriyor. Belki de Switch'lerin altında kalan sudur dedim, sonuçta oldukça yeterli bir miktarda su bastım Switch'in dört köşesine, doğal olarak aşağıya da indi. Şimdi 2-3 gün kadar beklesem, bu Switch'lerin altında kalan su uçar gider mi, kalır mı bilemedim. Saç kurutma makinesinin soğuk kısmıyla şöyle bir gezdirdim, iğneli bir basketbol pompasıyla basınçlı hava spreyini taklit etmeye çalıştım, hala uçup giden bir su yok yani alkol kadar etkili değil maalesef. Klavye 2.5 yıl önce alındı ve o zamanki dolar kuru çok daha iyi bir durumdaydı, iyi bir indirimle almıştım. Şu an bu kalitede bir klavyeye bütçem pek el vermeyebilir.

Bu durumda neler yapılabilir, beklemeli miyim, tecrübesi veya fikri olanlar varsa sevinirim, teşekkürler.

Geçmiş olsun hocam yeni aldınız mı? Yoksa tamir ettiniz mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı