Klon Arduino almak etik açıdan sıkıntılı mı?

İsmail Ördek

Hectopat
Daha fazla  
Evet sorum bu. Sebebi ise sonuç olarak uygulamada yazılım atarken Arduino UNO seçeneğini seçerseniz burada akla Arduino'nun sattığı parça gelir ama Arduino açık kaynak kodlu bir proje diye biliyorum. Bu yüzden arada kaldım. Sizde fikrinizi belirtirseniz sevinirim.
Belki gayrimüslim arkadaşlar dalga geçecektir ama bu bir Müslüman için önemli.
Ayrıca burada Arduino firmasının klon parçaya veya başka bir geliştirme kartına olan tutumu nedir?

Etiğini bilemem ama sonuçta aynı işi yapıyor. Tek sıkıntısı bazen fazla veri yükleyince kartın ağırlaşması olayı oluyor. Yoksa kullanılabilir.

Evet sorum bu. Sebebi ise sonuç olarak uygulamada yazılım atarken Arduino UNO seçeneğini seçerseniz burada akla Arduino'nun sattığı parça gelir ama Arduino açık kaynak kodlu bir proje diye biliyorum. Bu yüzden arada kaldım. Sizde fikrinizi belirtirseniz sevinirim.
Belki gayrimüslim arkadaşlar dalga geçecektir ama bu bir Müslüman için önemli.
Ayrıca burada Arduino firmasının klon parçaya veya başka bir geliştirme kartına olan tutumu nedir?
Değil. Bu kartların klonlanmasının nedeni Arduino'nun PCB basmak için gerekli Gerber dosyalarını KENDİSİ vermesi. Open source hardware gibi düşünün yani.

Ben bir kitap yazdım, bunu internet sitemde herkesle paylaştım diyelim. Bu kitabı aynı zamanda kendim satıyor olmam, sizin PDF dosyasını yazdırıp kendi kitabınızı yapmanızı illegal kılmaz. Çünkü zaten paylaşmıştım onu sizinle.

Arduino da böyle çalışıyor. Kendisi de Arduino üretip satıyor çünkü kendi sattıklarına bağış ücreti de ekliyor. Arduino'yu orijinal alarak sadece bağış yapmış oluyorsunuz.

Geri
Yukarı