Rehber KMS aslında nedir?

Aslında bir çok kullanıcı KMS'yi KMSpico sanıyor, karıştırıyor. Aslında KMS; Key Management Service'ın kısaltmasıdır. KMSpico ile alakası yoktur.
Dostum bu epik!
1622303421061.png

Key Management Services (KMS)

Birden fazla bilgisayarı lisanslamaya yarayan bir lisans türü. KMSpico KMS açığından yararlanarak yapılmıştır, KMS olarak etkinleştirilen birçok bilgisayar zaten KMSpico ile etkinleştirilmiştir.
Tamam, bu KMSpico değildir. Anahtar Yönetim Servisleri oluyor KMS.

Aslında birbiri ile alakalı. KMS dediğimiz olayın tonla açığı var. KMSpico bu açıklardan yararlanarak sistemi farklı yöntemler ile lisanslıyor. Buradaki amaç aslında lisanslamak değil. Bilgisayarın bağlandığı KMS servisini değiştirip zombi haline getirmektir.

Ek olarak bunun HWID versiyonu var. O direkt BIOS üzerine anahtar gömüyor.

Aslında anlatılabilecek çok şey var. Bu konu hakkında neden kısıtlı bilgi verilmiş bilmiyorum. Daha önce KMS'nin ne olduğunu araştırmıştım fakat benim araştırıp öğrendiğim şekilde anlatırsam karışık olur. O yüzden Can Değer'in anlattığı şekilde özetleyeyim:

Bu Windows'un Enterprise sürümlerinin 3 ayda bir ödemesinin yapılıp yapılmadığını kontrol eden bir Key Management Service. Business Workspaceler için vs. expire date yaklaştığında sistem kontrol edip eğer kimlik kontrolünde ödeme yapılmış çıkıyorsa yeni bir key verip-veya aynı keyi uzatıp kullanmayı sağlıyor.

Adamın teki çıkıp ben bu Key Management Service'ı kendi bilgisayarıma kurabilir miyim diye düşünüyor ve yazıp kuruyor. Expiration date yaklaştığında sisteminize servis üzerinden yeni bir key atıyor. Key Management Service ise key'i Windows'a "tamamdır" olarak tanıtıyor.

Yalnız 2017'de KMS'nin desteği bitmiş. Yani internetten indirdiğiniz Key Management Service'ların hepsi korsan yazılım ile geliyor. Bilgisayarınızı Twitch, YouTube botuna çeviriyorlar. Veya benim eski bir laptopum var kullandığım; onu chia mining için kullanıyorlardı. Wi-Fi kesince HDD %0'a, açtığımda %100'e çıkıyordu. KMSpico kullanmayın o yüzden, artık güncel değil.

Ayrıca üstteki arkadaşımızın dediği gibi bilgisayarın bağlandığı Key Management Control Service'ı değiştiriyorlar, internet açık olduğu müddetçe adamların server'ına bağlısınız. Sizin makineyi alıp kafalarına göre kullanıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı