Knight Online'da AMD sistem bilgisayarlardaki FPS problemi

İşletim sistemi
Windows 10

Xiachi

Centipat
Yaklaşık 2 hafta önce yeni bir hazır sistem bilgisayar satın aldım. İlk iş girip Knight Online indirdim ve oyuna giriş yaptım fakat büyük bir heyecanla beklediğim bilgisayarım beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Aldığım FPS neredeyse önceden kullandığım 7-8 senelik bilgisayarımdan bile düşüktü.

Sistem Özellikleri:
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 3.20 Ghz 6 Çekirdek 16MB AM4
Ekran Kartı: Asus Radeon RX580 Dual O4G OC 4GB GDDR5 256 Bit
Bellek (RAM): Crucial 8GB Ballistix Gri 3000mhz CL15 DDR4
SSD Disk: Adata 240GB SU630 Okuma 520MB-Yazma 450MB SATA
İşletim Sistemi: Win10 Pro

Bilgisayarımın Windows ve BIOS güncellemelerim tamdır. Bilgisayarı başka oyunlarda da denedim gayet güzel FPS'ler alıyorum fakat Knight'a gelince işler hiç iyi gitmiyor. Forumda adam akıllı bir çözüm bulamadım, herkes oyunun tek çekirdekten güç aldığını ve çok çekirdekli işlemcilerde oyunun yavaş çalıştığını söylüyor fakat single thread benchmark sıralamasına baktığımız zaman şu anki işlemcimin ( Ryzen 5 1600) benchmark değeri 1822 iken eski kullandığımın 900. Bu durumda eski bilgisayarımdan daha kötü olması mantıksız değil mi ?

Dipnot: Bilgisayar hakkında detaylı bir donanımsal veya yazılımsal bilgiye sahip değilim, bir şey anlatırken anlayabileceğim şekilde anlatırsanız sevinirim. :)

Okumaya üşenenler bu sabah yüklediğim videoyu izleyebilir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Knight oyunu hala optimize konusunda sıkıntılı olan bir oyun. Eski sistemlerde güzel çalışıyor çünkü oyun tek çekirdek kullanıyor ve oyun motoru çok eski. Yeni nesil bilgisayar ürünleri bakarsanız bu tarz oyunlarda problem yaşatıyor ama güncel oyunlarda problem yok. Keşke Intel sistem tercih etseydiniz Knight ağırlıklı oynuyorsanız.

Saygılar.

Knight oyunu hala optimize konusunda sıkıntılı olan bir oyun. Eski sistemlerde güzel çalışıyor çünkü oyun tek çekirdek kullanıyor ve oyun motoru çok eski. Yeni nesil bilgisayar ürünleri bakarsanız bu tarz oyunlarda problem yaşatıyor ama güncel oyunlarda problem yok. Keşke Intel sistem tercih etseydiniz Knight ağırlıklı oynuyorsanız.

Saygılar.
Sorunun tek çekirdek ile tek başına alakası yok. Oyunun AMD işlemcinin çekirdeklerine göre olan optimizasyonu da çok kötü.
Eğer sadece tek çekirdek olsaydı o zaman mesela Intel 100 FPS alırken AMD en az 60 FPS alması gerekirdi.

Soruna pek yapacak bir şey yok. Keşke en azından Ryzen 5 3600 alsaydınız. Sorunu daha az yaşardınız.

Optimize değil zaten oyun dediğim gibi motoru eski 2004 de piyasaya sürülmüş bir oyundan bahsediyoruz. Eski bilgisayar bileşenlerini de yazarsa ona göre daha dürüst yorum yapmış oluruz.

Eski islemciniz nedir?
Intel i3-3250
Konuyu takipteyim bende de aynı işlemci var ve FPS sorunu var çözüm yolu bulursan bizide uyandır. Hocam iyi günler.
Umarım bir çözüm yolu bulunur ama zor gibi duruyor :/
Sorunun tek çekirdek ile tek başına alakası yok. Oyunun AMD işlemcinin çekirdeklerine göre olan optimizasyonu da çok kötü.
Eğer sadece tek çekirdek olsaydı o zaman mesela Intel 100 FPS alırken AMD en az 60 FPS alması gerekirdi.

Soruna pek yapacak bir şey yok. Keşke en azından Ryzen 5 3600 alsaydınız. Sorunu daha az yaşardınız.
Almadan önce fazla araştırma yapmadım. Daha doğrusu böyle bir problem yaşabileceğime ihtimal vermiyordum çünkü kulağa çok absürt ve mantıksız geliyor. Ama gerçekten Ryzen 5 3600 işlemci kullanan bir arkadaşım var canavar gibi çalışıyor oyunu :)

Saygılar.
Böyle bir problem yaşayacağımı bilseydim Intel işlemci tercihi yapardım. Şu an bile " acaba satıp intel i3-9100f mi alsam?" diye düşünüyorum fakat sadece knight online için değer mi bilemiyorum.

AMD Ryzen 7 2700x işlemci GTX 1660 ti Gaming x 16GB 3000Mhz ram ile oynuyorum. Moradona girdiğinde pazar kuran karakterlerin bir kısmı gözükmüyor belli bir süre sonra normale dönüyor. FPS 20 den 80 e değişiklik gösteriyor. Ara ara ufak kasıntılar veya takılmalar yaşayabiliyorum. Cz de Jr de 120FPS rahat rahat veriyor ama bu kezde merdivenlerden çıkarken karakter boşluğa düşüyor FPS yi 80lere çekince merdivenleri kullanabiliyorsun. Sorun AMD işlemcilerle beraber oyun optimizasyonunda ama oynanmayacak kadar bir rahatsızlık vermiyor. Bu arada ayarlardan multi core seçeneğini aktif edin.

AMD Ryzen 7 2700x işlemci GTX 1660 ti Gaming x 16GB 3000Mhz ram ile oynuyorum. Moradona girdiğinde pazar kuran karakterlerin bir kısmı gözükmüyor belli bir süre sonra normale dönüyor. FPS 20 den 80 e değişiklik gösteriyor. Ara ara ufak kasıntılar veya takılmalar yaşayabiliyorum. Cz de Jr de 120FPS rahat rahat veriyor ama bu kezde merdivenlerden çıkarken karakter boşluğa düşüyor FPS yi 80lere çekince merdivenleri kullanabiliyorsun. Sorun AMD işlemcilerle beraber oyun optimizasyonunda ama oynanmayacak kadar bir rahatsızlık vermiyor. Bu arada ayarlardan multi core seçeneğini aktif edin.
İşlemciniz zaten benimkinden daha iyi aldığınız FPS'de doğru orantılı bir şekilde daha iyi. Ama benim sıkıntı moradon vs. değil. CZ'de pk esnasında 30-40 FPS alıyorum. Moradon pazar alanında 15-20 FPS alıyorum. Multi-core seçeneğini işaretledim fakat 2-3 fps artışı sağladı sadece. Tavsiyeniz için teşekkür ederim
Bir yerde okuduğum bilgiye göre BIOS'tan işlemcideki sanal çekirdekleri iptal ettiğimiz durumda yüksek miktarda FPS artışı oluyormuş fakat ilk başta da belirttiğim gibi donanımsal ve yazılımsal bilgim zayıf olduğu için açıkçası cesaret edemedim. Bununla ilgili detaylı bilgi verebilecek kimse var mı?

Geri
Yukarı