Kodlama için hangi diller öğrenilmeli?

Mesela Microsoft gibi büyük şirketler ile çalışmak istiyorum. Hangi dile odaklanmak lazım?
Öncelikle şirketler tek bir dil kullanmıyor, tek bir ürünleri yok çünkü. Binlerce alt alanları var.
Herhangi bir dile odaklanarak Microsoft gibi büyük şirketlerde çalışamazsın. İlk öğrendiğin dille de işe girmeyeceksin. En kolay gelen dilden ve alandan başlayarak programlama öğren önce. Sonra düşünürsün Microsoft'ta işe girmek için ne gerektiğini.

Mesela işletim sistemi yapımında. Mesela Windows 8'de tam 35 Microsoft ekibi çalışmış. (Zor bir iş olduğunu biliyorum)
Microsoft gibi şirketlerde tek bir alan yok ki. Benim sorduğum oyun mu geliştireceksin site mi geliştireceksin yoksa başka bir şey mi?
İlk Phyton öğreneyim diyorum. Hem kolay hemde kodlama mantığını falan öğreneyim diyorum.
Öncelikle şirketler tek bir dil kullanmıyor, tek bir ürünleri yok çünkü. Binlerce alt alanları var.
Herhangi bir dile odaklanarak Microsoft gibi büyük şirketlerde çalışamazsın. İlk öğrendiğin dille de işe girmeyeceksin. En kolay gelen dilden ve alandan başlayarak programlama öğren önce. Sonra düşünürsün Microsoft'ta işe girmek için ne gerektiğini.

Kodlamaya sıfırdan başlıyorsan önce algoritma mantığını öğren ve İngilizceni geliştir. Sonrasında ise Python yeni başlayanlar için uygun bir dil.
İngilizce temel seviyesinde anlayabiliyorum ama konuşamıyorum. Algoritma mantığını öğrenmek için video önerebilirmisiniz?

Buyuk sirketlerde calismak icin alaninda uzman oldugunu gosterecek projelerde calisman gerekiyor. Cogu buyuk sirket diplomasiz almazken, diplomaya bakmadan alan sirketler de var, yani kendini gosterecek portfolyo gerek. "Rust bilseydin seni ise alirdik ama malesef sadece C# biliyorsun" demezler.

Turkiye'deki sirketler icin tavsiyem Java ve C#. Buyuk sirketler ikisini de kullaniyor. Orta ve kucuk olcek icin C# daha populer ama maas skalasi daha dar. Node ya da python ile enterprise uygulama gelistiren sirket ben bilmiyorum Turkiye'de.

Eğer oyun geliştirmek istiyorsanız C++ veya C# kullanmanız yönünde. Ama ben büyük şirketlerde veri bilimi falan istiyorum derseniz Python sizin için uygundur. Fakat ilk başta algoritmayı öğrenmeniz daha iyi olur onu da Scratch gibi yerlerden öğrenebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Hangi dilde kodlamak istiyorsan o bu soru birazcık saçma çünkü kodlama yapmak için herhangi bir dil olur ayrıca Python veri bilimi için daha uygun C++mobil ve oyun Java genelde basit bilgisayar programlarında.

Geri
Yukarı