Kodlama öğrenmek için hangi dille başlanmalı?

pixiss

Hectopat
Oyun geliştirme alanında gelişmek istiyorum o nedenle hangi kodlama diliyle başlayıp hangileri ile devam etmeliyim ? (Sorumun cevabını sosyalde arattım ama bulamadım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç kodlama bilmiyorsan code.org veya Scratch gibi uygulamalarda kodlamanın mantığını anla. Eğer biliyorsan ilk önce HTML ile başla kendine bir web sayfası yaz sonra C# diliyle oyununu kodlamaya başlarsınz.

Oyun geliştirme hakkında uğraşmak istiyorsan yolun belli. Önce C# dilini öğrenip sonra da Unity Game Engine üzerinden kendini geliştirmelisin. Veya Python ve JavaScript dillerini de öğrenebilirsin ama en ideali dediğim gibi C# ve Unity Game Engine öğrenmen.

Bu soruyu kimse sormuyor artik. Bulamaman cok normal.
Oyun gelistirmek icin SmallTalk bicilmis kaftan. Object Oriented paradigmasini en iyi isleyen dillerden biridir. Onu ogrenince diger OO diller cantada keklik.

Python veya PHP ile başlamanı tavsiye ederim. Üç aşağı beş yukarı tüm yazılım dilleri aynı mantık ile çalışıyor, birisinin mantığını kavrarsan diğerleri çok çabuk gelir. Bu önerdiğim iki dil öğrenilmesi kolay dillerin başında geliyor (hem sağlam Türkçe kaynakları da mevcut).

Aynı soru kaçıncı kez açılıyor, bilmiyorum.
Ama gerçekten şu kategori için bildirimleri al demiştim, kaldırdım şimdi.
Çok net söylüyorum, en fazla 3 günde bir aynı konu açılıyor.
Cevap olarak ise Türkçe ile başlayın, İngilizce ile ilerleyin.

Seni diğer konularda da gördüm insanlara yardım etmek yerine böyle nefret söylemi gerçekleştirmenin ne sana ne de bu arkadaşlara yararı var
Aynı soru kaçıncı kez açılıyor, bilmiyorum.
Ama gerçekten şu kategori için bildirimleri al demiştim, kaldırdım şimdi.
Çok net söylüyorum, en fazla 3 günde bir aynı konu açılıyor.
Cevap olarak ise Türkçe ile başlayın, İngilizce ile ilerleyin.

Seni diğer konularda da gördüm insanlara yardım etmek yerine böyle nefret söylemi gerçekleştirmenin ne sana ne de bu arkadaşlara yararı var
Mesajda bir nefret söylemi göremedim pek.
Türkçe öğrenmesini, ceza yememesi için.
İngilizceyi ise araştırırken yardımcı olsun diye yazdım.
Forumlarda mesaj yazmanın zaten çoğunlukla yazan kişiye yararı olmuyor.
Arkadaşa yararım olmuyor ise, raporlayabilirsiniz.

Sen nefret soylemi gormemissin. Bunda hic bir sey yok.
Kaldi ki senin bu soylediginin konu sahibine sanki cok mu faydasi var?

Konuyu acan arkadasin zaten kendine yarari yok, 3 satir asagida ayni konu acilmis duruyor.
3 satir daha inse yine ayni konu. Cani programlama ogrenmek isteyen 15 dakika arastirmadan konu aciyor, 2. mesaji dahi yazmadan kaybolup gidiyor. Bos yere byte kapliyorsunuz sunucularda.

Moderator desen, tam olarak ne is yaptigi belli degil. Arka arkaya ayni konuya izin verip duruyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı