Kodlamaya hangi dil ile başlanmalı?

AREMY

Centipat
Kodlamaya yeni başlıyacağım geçen sene biraz da olsa JavaScript ile uğraştım. İlerde de bana iş imkanı sağlayacak Türkiye'de işe yarayacak bir dil arıyorum hangi dilden başlamalıyım? Udemydede çeşitli kurslarım var.

Her dil Türkiye'ye uygun değil. Her dil iş imkanı sağlamıyor. Her dil kullanışlı değil.
C# öğrenin TR'de. Merdiven altı yazılım firmalarının alayı .NET çalışıyor. Kurumsala geçecekseniz Java. Türkiye'de şartlar bu maalesef. Herkes istiyor robot programlayayım, low-level iş yapalım ama yok öyle. Dünyada bile bunu yapacak 2-3 firma var.

Elli kere yazdik farketmez diye. Zaten yazip yazacagin iki tane if-else, while-for.

Ne yaptigini bilene kadar bir gecis donemi bu yalnizca, sonra internet koselerinde hangi dili kullanmaliyim diye sormayacaksin, zaten bileceksin , o zamana dek farketmez neyle basladigin.

Ayrica python kolay degil, sade. Recursive fibonacci hesaplayan kod 3-5 satirdir, gayet sadedir, burada atip tutan kisilerin yarisindan fazlasi yazamaz.

Programlamaya kendi imkanları ile yeni başlayanlar programlamayı kafalarında böyle canlandırmıyorlar. İndir Hello rar

Onlar bir kaç yere tıklayınca harikalar yaratabilmeyi hayal kuruyorlar. Akıllarından PUBG gibi şeyler geçiyor.

Sizin önerileriniz onları mutlu etmiyor. Bu nedenle tekrar tekrar aynı soruyu soruyorlar.

"Python bitti, şimdi napcam ?"

Cevap : Şimdi C++ öğren.
Sonuç : Yine mi aynı şeeeeey ?
Hepsiyle de sonuç maalesef aynı. Birinin diğerinden farlı yaptığı bir şey yok. bunu anladıktan sonra da bu işe olan ilgileri bitiyor.

Geri
Yukarı