Kodlamaya hangi dil ile başlanmalı?

AREMY

Centipat
Kodlamaya yeni başlıyacağım geçen sene biraz da olsa JavaScript ile uğraştım. İlerde de bana iş imkanı sağlayacak Türkiye'de işe yarayacak bir dil arıyorum hangi dilden başlamalıyım? Udemydede çeşitli kurslarım var.

Programlamaya ilk ve kolay adımlarla başlamak istiyorsan C# programlama dilini öneririm. Fakat eğer sen programını bütün platformlarda çalıştırmak istiyorsan Java kullanmanı öneririm. Python bilindiği kadar basit yapılı bir programlama dili değildir.

20 senedir ayni seyirde. 2012 'de open source eventi ile hareketlenme oldu yalnizca.

Özellikle Microsoft'tan bağımsız olarak geliştirilen mono ile cross-platform performansını beğenildi. Uzun süredir de Microsoft bu konudan dolayı şikayet alıyordu. Piyasaya mono gibi bir alernatif ve hemen arkasından Xamarin çıkıp üstüne de çok kullanılmaya başlayınca Microsoft Xamarin'i satın aldı ve .NET Core ile cross-platform desteğini daha da genişletti.

Attığınız grafik dilin kullanım oranı ile alakalı, ben hali hazırda kullananların cross-platform konusundaki tercihlerinin C#'a yöneldiğini belirtmek istemiştim. Konu cross-platform olduğu için anlaşılır sanmıştım ama daha net yazmam gerekirdi :)

adam yukarıda kolay değil sade diyor, sen de diyorsun python öneririm. Oysa kullandın mı? O sade olduğunu söyleyen adamda tecrübe var.

Ben yukarıdakinin yazısından bahsetmedim, insanların ve benim düşüncelerimden bahsettim, evet Python kullandımRaspberry Pi'de. Size de kitap okumanızı öneririm, okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olur.

Hangi dil ile başlayacağının pek bir önemi yok zaten, hedeflediğin firma hangi alanda çalışma yapıyorsa onun dillerini öğrenmek işini kolaylaştırır.
Web alanı:HTML/CSS/Javascript temeller bunlar.
Yüksek seviyeli şirketler için C++, Python gibi diller önceliklidir bu alanlarda.
Ben başlangıç olarak Javascript ile başlamıştım, 2 yılın ardından gözüm kapalı Javascript yazıyorum çok eğlenceli bu iş benim için.
Eğer bu Yazılım işlerine girmek niyetindeyseniz, parası için hiç ama hiç girmeyin.
Programlama hoşunuza gidiyorsa yada diğer bir deyişle Kodlama, girin bence.
Çünkü yarın bi' gün şirketlerde iş aldığınız zaman "Off Puff" gibi kelimeler sarf edebilirsiniz parası için girerseniz.
2 Arkadaşım Yazılımcı benim, onlar C++ ve Python'u çok kullanıyorlar yazılımlarında.
Sağolsunlar onlar sayesinde heveslendim bu işe.
Benim önerim, HTML'den girmen eğer mantık falan öğreneyim kavrayayım önceden dersen C'yi de tercih edebilirsin.
İyi Kodlamalar .😉

Ac programlama dilleri listesini, kapa gozunu fareyi oynat, hangisinde durursa onunla basla.

Gerçekten olabilir. Yalnız listede özgür olmadıkları için MATLAB ve Delphi dilleri, yeni başlayanlara uygun olmayabileceğinden Assembly dilleri ve akıl sağlığına uymayabileceğinden Brainfuck dili olmamalı. Bunun dışında gerçekten hangi dil ile programlamaya başlanacağının hiçbir önemi yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı