Kök hücre uygulaması ile diş tedavisi oluyor mu?

elburuz

Kilopat
Başlıkta yazdığım gibi çürüyen dişleri çekmek yerine doğal haliyle kurtarmak istiyorum. Çeke çek diş kalmayacak. Hastane ve genel dişçilerin çekme ve implant satma dışında derdi yok neredeyse. İmplant vb gibi para kaynağını kurutmak istemeyen dişçilerin yapacağını sanmam. Fakülteye gittiğimde özellikle dekana kök hücre ile tedavi konusunu sordum. Dalga geçer gibi "olacağına inanıyor musun" cevabı verdi. Bir şeylere gayret edin sevindirin be hocam. Öğrenciler hevesli ama hep imkanım yok. Keşke imkan verseler ben var ya... Diyen arkadaşım 20 senedir diş hastanesinde çekim yapıyor.
Belki kök hücre veya başka bir tedavi ile çürüyen veya hasarlı dişlerini kurtaran tedavi ettiren var mı? Bu tarz tedavi yapan bir yer var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman bu hikaye niye? Ayrılan kaynaklar vb. Çoğu üniversitenin kök hücreyle ilgili bölümleri var ama halka inmiş bir icraat yok. Belki duymadığım uygulayan varsa diye soruyorum.

O zaman bu hikaye niye? Ayrılan kaynaklar vb. çoğu üniversitenin kök hücreyle ilgili bölümleri var ama halka inmiş bir icraat yok. Belki duymadığım uygulayan varsa diye soruyorum.

Yok.
Bu tarz araştırmalar 3-5 senede faaliyete geçen şeyler değil. Eğer böyle olsa insanlar aşıya karşı olduğu gibi tedaviye de karşı olur. Bütün etki ve yan etkilerin tam olarak saptanması, denenmesi geliştirilmesi vs gerekiyor. Bunlar da uzunca yıllar sürüyor. Belki siz değil ama çocuğunuz görebilir böyle bir şeyi.

1990'lı yıllarda kanal D de bir fikrim var yarışmasında, ege üniversitesi diye hatırlıyorum; bir diş hekimi öğrencisi ablamız sargı bezi gibi bir maddeyi çürük dişin üstüne kök hücreyle kaplayıp kısa sürede dişin kendi formunu hatırlayacağı ve yenileyeceği projesi vardı. Tabii ki ablamız seçilemedi ve kazanamadı ama fikrinin hakları yayıncı şirketin oldu.
Program kayıtlarını bulamadım ama bu ablayı bulsam ayağına kadar giderdim. Tedavi olamasam dahi kendimce yardımda bulunurdum.

Yeni konular

Geri
Yukarı