Köpekler toplatılmalı mı?

Bİr köpek gelsin senin uzvunu parçalasın, kolunu bacağını kanlar içinde gör de, o zaman göreyim ben seni canım.
Ben alınmasın demiyorum zaten. Alınsın düzgünce bakılsın. Orada demek istediğimi de doğru düzgün anlayan olmamış. Fotoğraf atabilsem atacağım. Arkadaş yukarıda 1 insanın canı 1000 köpekten değerli dedi. Ben de ona her haltı yapıp onu bunu öldüren insan ile kimseye saldırmamış bir köpek aynı mı dedim ama işte anlayan yok.

Evimde kedi ve köpek bakıyorum. Hayvansever biriyim, ancak sokakta toplu halde gezen köpeklerin toplatılmasından yanayım.
Mahallemizde 2 tane köpek vardı. Mahalle sakinleri olarak yuva yaptık, yemek ve sularını veriyorduk hep, kimseye zararları olmadığı gibi çoluk çocuk severdi. Bildiğiniz mahalle sakini gibi olmuşlardı artık. Tasmaları isimleri falan her şeyleri vardı.
Neyse sonra grup halinde gezen 8-10 tane köpek mahallemizden geçerken bizim 2 taneye saldırmış. 1 tanesini parçalamışlar, öldü. Diğeri de hırpalanmış biraz ama kurtarmış kaçıp kendisini.
Yine bu saldıran köpek grubu 2-3 insana daha saldırmıştı. Aynı şekilde yakın zamanda haberlere de çıkmıştı "çocuğa saldıran başıboş köpekler" gibisinden.
Devletin buna bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyorum. Bu gün başkasının başına gelen yarın bizim de başımıza gelebilir. Daha fazla insanın canının yanmasına gerek yok.
Ayrıca yaşamak onların da hakkı, ama bize zarar verdikleri zaman işler değişiyor.

Ülkenin burnu pislikten kurtulmuyor, zaten belamızı bulmuşuz birde köpeklerle uğraşıyorsunuz. İstanbul depremi paklar ancak bu zihniyeti. Avustralya'da yaşamıyorsunuz iyiki. Orda sokaktaki hayvanları gördüğünüzde bu tırsaklıkla sokağa çıkamazdınız :D

Ülkenin burnu pislikten kurtulmuyor, zaten belamızı bulmuşuz birde köpeklerle uğraşıyorsunuz. İstanbul depremi paklar ancak bu zihniyeti. Avustralya'da yaşamıyorsunuz iyiki. Orda sokaktaki hayvanları gördüğünüzde bu tırsaklıkla sokağa çıkamazdınız :D
Senin gibi köpektaparlar yüzünden bulmuşuz belayı ne anlatıyorsun daha :D

Bu sorunu çözebilecek yöntemler var, aralarından bana kalırsa en uygunu veteriner ve kontrol merkezlerinin sayısını arttırarak köpekleri kontrollü olarak kısırlaştırmak fakat bunun bir önemi yok, çünkü hükümetin umurunda bile değil. Umursasaydılar, çoktan bu sorun çözülmüştü.

Var olan sistem bu şekilde. Bunu düzgün uygulayan belediyelerde sorun yok. Köpekler çeteleşmiyor. Her mahallede 2-3 tane oluyor en fazla. Ayrıca düzgün semtlerde insanlar besledikleri ve sevdikleri için ısırma saldırma olayları yok. Şişlideyim, Şişli belediyesi gönüllüsüyüm. Daha bir tane saldırgan köpek vakası görmedim :)

Bu arada köpekler tamamen bahane. Tüm köpekleri toplatın yokedin, aynı kişiler bu sefer "kediler apartmana giriyor, arabalara çıkıyor, motorlara çıkıyor" diye kedilerin toplatılmasını isteyecek. Onlarıda toplayın, "kuşlara ekmek vermeyin arabalara s.yolar"... Belediyeye şimdiden şikayetler geliyor, "kuşlara ekmek atıyorlar kuşlar çatıya geliyor" diye şikayet eden ruh hastaları var.

Peki hayvan düşmanlığının kaynağı ne? Çok basit; hayatlarında analarından babalarından, çevrelerinden sevgi görmemiş insanlar, biz sokak köpeklerine sevgi gösterince bilinçaltları alarm veriyor. Kendilerine "bile" sevgi gösterilmemişken, "sokak iti"ne gösterilen sevgiye tahammül edemiyorlar bilinçaltlarında.

Acaba yarın öbür gün çocuğuna saldırdıklarında da aynı tepkiyi verecek misin? Toplu halde gelip insanları ve hayvanları parçalıyorlar. Tabii siz hayvanseversiniz. Hayvanların yaşamı insanlarınkinden önemli (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı