Kötü Anadolu lisesi mi yoksa meslek lisesi mi?

@runit Zor ama olamaz değil normal bir kişi bir çalışırken onun iki belki üç çalışması gerek. Staj zamanları olacak bu zamanlarda derslere zaman ayıramayacak. Bu yüzden üniversite varsa bence anadolu daha güzel olur.

Peki meslek lisesinde iyi bir üniversite kazanabilir mi?
Eğer teknik bölüm kazanır ise evet. Teknik bölüm için ise 9. sınıf ort. puanı 2 dönem için ortalaması 70 olmak zorunda. Çünkü teknik bölümde sayısal dersler var ve stajı 11. sınıf yazında yapıyorlar. Ama meslek okursa daha zor çünkü sayısal ders çok çok az ve 12 de yok ve ayrıca 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün okul var.
Eğer aklında soru varsa cevaplayabilirim. Bu sene teknik bilişim bölümünde 12. sınıfa geçtim. Yani ders sayıları vs. ile ilgili soruların varsa cevaplarım.

Eğer teknik bölüm kazanır ise evet. Teknik bölüm için ise 9. sınıf ort. Puanı 2 dönem için ortalaması 70 olmak zorunda. Çünkü teknik bölümde sayısal dersler var ve stajı 11. sınıf yazında yapıyorlar. Ama meslek okursa daha zor çünkü sayısal ders çok çok az ve 12'de yok ve ayrıca 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün okul var.
Eğer aklında soru varsa cevaplayabilirim. Bu sene teknik bilişim bölümünde 12. sınıfa geçtim. Yani ders sayıları vs. ile ilgili soruların varsa cevaplarım.

Meslek liselerinin ortamları nasıl.

Teknik Anadolu lisesi ile düz meslek lisesinin ne farkı var?
Teknik lise = 12. sınıfa kadar hem bilgisayar dersi görüp hemde üniversite sınavı için sayısal ders görüyor. Sözel olarak ise sadece edebiyat var. Staj ise 11. sınıfın yaz ayında yapılıyor. (11'den 12'ye geçerken)

Düz meslek = Sözel ağırlıklı sayısal ise nerede yok denilecek kadar az. Bilişim dersleri var. 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün okul. 12. sınıfta sayısal ders yok diye biliyorum. Matematik dahil.

Derslerin okula göre değişeceğini sanmadığım için şöyle söyleyebilirim.

Teknik bölüm bilişim dersleri;

10. Sınıf = C#, ofis programları (excel,word vs.) ve bilişim teknolojileri temelleri dersleri var.
11. Sınıf = C# ve Web tasarım

Ben bu bölümleri okudum. Ama kardeşiniz okula başladğında aynı kalır mı bilemiyorum.

Meslekte ise teknik servis ve photoshop dersleri olduğunu biliyorum.

Teknik lise = 12. sınıfa kadar hem bilgisayar dersi görüp hem de üniversite sınavı için sayısal ders görüyor. Sözel olarak ise sadece edebiyat var. Staj ise 11. sınıfın yaz ayında yapılıyor. (11'den 12'ye geçerken)

Düz meslek = sözel ağırlıklı sayısal ise nerede yok denilecek kadar az. Bilişim dersleri var. 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün okul. 12. sınıfta sayısal ders yok diye biliyorum. Matematik dahil.

10. sınıf = C#, ofis programları (Excel, Word vs.) ve bilişim teknolojileri temelleri dersleri var.
11. sınıf = C# ve web tasarım.

Ben bu bölümleri okudum. Ama kardeşiniz okula başladğında aynı kalır mı bilemiyorum.

Meslekte ise teknik servis ve Photoshop dersleri olduğunu biliyorum.

Dersler bazen okuldan okula değişiyor.

Teknik lise = 12. sınıfa kadar hem bilgisayar dersi görüp hem de üniversite sınavı için sayısal ders görüyor. Sözel olarak ise sadece edebiyat var. Staj ise 11. sınıfın yaz ayında yapılıyor. (11'den 12'ye geçerken)

Düz meslek = sözel ağırlıklı sayısal ise nerede yok denilecek kadar az. Bilişim dersleri var. 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün okul. 12. sınıfta sayısal ders yok diye biliyorum. Matematik dahil.

10. sınıf = C#, ofis programları (Excel, Word vs.) ve bilişim teknolojileri temelleri dersleri var.
11. sınıf = C# ve web tasarım.

Meslekte ise teknik servis ve Photoshop dersleri olduğunu biliyorum.

Teknik lise üniversite için daha iyi o zaman düz meslekte neredeyse hiçbir şey öğretmiyorlar diye okudum birkaç yerde ve 3gün staj 2 gün okul olduğu için üniversite kazanamaz öyle olursa teknik lise de yaz ayları 20 gün staj yapıyorlarmış.

Geri
Yukarı