Sağlık Meslek Lisesi mi, yoksa Anadolu Lisesi mi?

Kardeş öyle hemen tercih yapamazsın puan çok önemli ve sakın önceki senelerin puanlarına bakıp da kendini üstün görme.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Anadolu Meslek okumaktayım. Lise dönemimde oldukça çok şey öğreniyorsun, stajın da katkısı oluyor.
17-18 yaşında elin ekmek tutar hale geliyor.

Üniversiteye geçince oldukça birikimli oluyorsun, farklı bölümlerden gelenlerden çok daha avantajlı oluyorsun.
Eğer ileride ben şu işi yapacağım diyorsan Anadolu Meslek liselerinin öneririm. Tabi gittiğin okul da önemli.

Ben Anadolu'ya gitmiştim. O zamanlar 450 falandı Muğla'da puanı şu anda 400 ile alıyor diye biliyorum. Ve öğretmenlerimin dediğine göre kötüleşmiş herkes ayrılmış falan. Yani bana sorarsan tabiki Anadolu. İngilizce'nin yanında Almanca da öğretmişlerdi fakat İngilizce kadar detaylı değil. Mesela İngilizce'de ben "I am" demek ise Almanca'da "ich" gibi. Hangi liseye gitmek istiyorsan araştır, eğitimi iyi mi diye bak. Gerekirse şehir dışında oku :)

Kazanamassan da mesleğin elinde lafı çok canımı sıkan bir laf. Yani afedersiniz de koy götüne der gibi. Çalışıp daha iyisini yapmak varken neden bir iğne tutmayı tercih edersinizki? 500 kişilik bir sağlık meslekte 400 kişi de hukuk mu kazandı?

Ben de 8. sınıfa gidiyorum. Ben de senin gibi kararsız kalmıştım. Hatta bazen tıp mı okusam diye düşünüyordum. Ama sonra kendimi sağlık meslek alanına adadım. Çünkü sağlık meslek lisesinde A.T.T (Acil Tıp Teknisyenliği) alanını okursan lise bittiği anda bile mesleğin elinde olur. Ve sana pek fazla iş yaptırmazlar. Bizim mahallede abi var. O da sağlık meslek lisesine gidiyor. Ben sordum. Dersler çok fazla ağır değil ama detaylı dedi. Bence sağlık meslek okumalısın. İnternette araştırıp bakabilirsin, detaylı bilgiler mevcut.

Sağlık mesleğe gittiğinde yaptığın işi sevmeyeceksen gitme. Hangi kalitede bir anadolu lisesine gittiğine bağlı olarak anadolu lisesinde YGS-LYS'ye daha iyi hazırlanacaksın. Adında sağlık geçiyor diye sağlık meslek okuyayım, tıpa gitmek istersem yararı olur diye düşünürsen yanılırsın. İleride hangi mesleği seçeceğine bağlı olarak seçmelisin okulu.

Arkadaslar ben de teog sinavina girdim hesaplamalara gore OYP puanin 403 gibi bir sey geliyor, istedigim anadolu lisesine yerlesme sansim cok yuksek ama bir yandan herkes anadolu sagliga gidersem benim icin daha iyi olacagini soyluyor. Çok kararsizim sizce ne yapmaliyim?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı