Kötü bir liseden iyi bir üniversiteye gidilebilir mi?

Merhaba arkadaşlar.
Nakille Anadolu'ya falan gidemeyeceğim büyük ihtimal. :/ ya imam hatip ya da gidebilirsem meslek lisesi.
Sizce kötü liselerden kendimiz gayret vererek çalışarak yani iyi bir üniversiteye gidebilir miyiz? (ben sözelci olmak istiyorum)
Artık babam falan başımın etini yemeye başladı. :/ hayatın bitti falan. Öyle şeyler söylemeye başladı.
Sizce gidilebilir mi çalışarak? Gidilebilirse 4 yıl sonra inşallah kazanırsam. Herkese kapak yapacağım :)

Şimdi iyi bir lisede öğretmenler işini daha severek yaparlar, işinde daha iyidirler; bu sayede öğrencilere konuyu daha iyi öğretebilirler. Ama genellikle imam hatip liselerindeki öğretmenler işinde pek iyi olmayan öğretmenler olduğu için öğrencinin konuyu öğrenebilmek için kat kat daha fazla çaba sarf etmesi gerekir. Ama herkes aynı üniversite sınavına girecek. Tabiki birisiyle aynı puanı alırsanız aranızdan daha iyi bir lisede okumuş olan üniversiteye seçilecektir. Ama çok çaba sarf edip çok yüksek bir puan alırsanız iyi bir üniversiteye gidebilirsiniz.

Hocam gidiliyor ama direk "Çalışırsan yaparsın." diyemeyeceğim. Çünkü o tarz okullara giden insanların akademik profilleri maalesef benzer oluyor. Mesela düşük puanlı okullardaki öğrencilerin büyük bir kısmının matematik ve fende büyük eksikleri oluyor, bu gruba ben de dahilim. Bazı insanlar vardır hocam, geçmiş yüzünden ne kadar çalışırsa çalışsın bu açığı hiçbir şekilde kapatamaz. Tabi gittiğim dördüncü lisede tıp kazanan bir kız vardı ama o kızın hayatı sadece dersten ibaretti. Ders dışında hiçbir şeyle meşgul olmuyordu ve emin olun öyle yaşamak hiçbir şekilde iyi değildir.

Çalışırsanız gidersiniz elbette, lisenin bir önemi yok siz çalıştığınız sürece. Ancak gittiğiniz lisede çok muhtemel ders konusunda başarısız insanlar olacağı için sizi olumsuz etkileyebilir.

Merhaba arkadaşlar.
Nakille Anadolu'ya falan gidemeyeceğim büyük ihtimal. :/ ya imam hatip ya da gidebilirsem meslek lisesi.
Sizce kötü liselerden kendimiz gayret vererek çalışarak yani iyi bir üniversiteye gidebilir miyiz? (ben sözelci olmak istiyorum)
Artık babam falan başımın etini yemeye başladı. :/ hayatın bitti falan. Öyle şeyler söylemeye başladı.
Sizce gidilebilir mi çalışarak? Gidilebilirse 4 yıl sonra inşallah kazanırsam. Herkese kapak yapacağım :)

Çalışırsan her şeyi elde edebilirsin kanka. Önemli olan o. İster ailen zengin olsun ister fakir çalışmakta bitiyor her şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı