Kötü ses nasıl düzeltilir?

Yer
O'nun peşinde
15 yaşındayım yaklaşık 8 aydır sesim itici derecede kalın ve berbat. Biliyorum, mutasyon dönemini ama ne zaman biter, bilmiyorum. Biterse sesim yine de itici olur mu hala. İşin ironik kısmı solist olmak istiyorum, ileride şan dersi alaraktan en azından insanları rahatsız etmeyecek bir sesim olması mümkün mü? Bir freddie mercury, diyor, James Hetfield, axl rose, klaus meine, steven tyler olmak gibi bir amacım yok, zaten imkansız (direkt imkansız hatta) gibi bir durum öyle bir sese sahip olmam ama en azından şarkı söylerken insanları rahat etmeyen bir sesim olmasi mümkün mü? Bir de nefes alip rahat birakinca kedi mirildanmasi gibi bir ses geliyor boğazımdan(galiba gırtlağımdan geliyor), bu durum normal mi? Biraz konuşmam hep yüksek tonlarda ve cok sık bağıran biriyim. Ses sağlığım için neler yapmalıyım?

15 yaşındayım yaklaşık 8 aydır sesim itici derecede kalın ve berbat. Biliyorum, mutasyon dönemini ama ne zaman biter, bilmiyorum. Biterse sesim yine de itici olur mu hala. İşin ironik kısmı solist olmak istiyorum, ileride şan dersi alaraktan en azından insanları rahatsız etmeyecek bir sesim olması mümkün mü? Bir freddie mercury, diyor, James Hetfield, axl rose, klaus meine, steven tyler olmak gibi bir amacım yok, zaten imkansız (direkt imkansız hatta) gibi bir durum öyle bir sese sahip olmam ama en azından şarkı söylerken insanları rahat etmeyen bir sesim olmasi mümkün mü? Bir de nefes alip rahat birakinca kedi mirildanmasi gibi bir ses geliyor boğazımdan(galiba gırtlağımdan geliyor), bu durum normal mi? Biraz konuşmam hep yüksek tonlarda ve cok sık bağıran biriyim. Ses sağlığım için neler yapmalıyım?

Ben de senin yaşlarındayken sesim kötüydü ama zamanla düzeldi, şan dersi de alırsan sesin tam oturur.

Ben şu an 13 yaşındayım. Uzun süredir Mutasyonel Falsetto denilen bir tanıyla uğraşıyordum. Sesim, kafa sesi olarak çıkıyordu. Yani düşünebileceğinizden aşırı ince. İlter Denizoğlu hocam çok yardım etti ve sesimi doğru kullanabilmeyi öğrendim. Şu an 'Kadere Şikayetim Var' bile söyleyebiliyorum sahilde mikrofonsuz bir şekilde. Tabii hala doğru şekilde tam olarak kullanamıyorum, 1 seansım daha var yarın.

Hocam önerilerime geleyim. Vokoloğa gitmek en son seçiminiz olsun. 6, 5K para verdim çünkü 10 seansta. :D Neyse. Sesini sanırım aşırı zorlayıp yanlış kullanmışsın, bu da ses tellerine zarar vermiş. Biraz daha ince ve yavaş sese çalış. Bağırmadan çalış ama. Sonra zaten istediğin gibi yükselebiliyorsun o ince sesi çıkarmayı çözdüğünde. Bir Popstar Erkan çıksın içinden demiyorum ama mümkün olduğu kadar zorla inceye çıkmayı. Ama bağırma. Bağırdıkça boğazını yırtarsın. Hiç gerek yok. Yavaş ve sakince çalış. Örneğin, Zeki Müren'den İnleyen Nağmeler çalışabilirsin. Türk sanat müzikleri bana çok yardımcı oldu. Denemelisin.

Ergenlik dönemlerinde sesini kontrol edebilmek çok dikkat ve uğraş isteyen bir iştir. Ama kontrol edebilirsen ergenlikten sonra harika bir sese kavuşursun. Müzikle aranın iyi olmasını müzik kulağının iyi olmasına bağlıyorum, çünkü sesi kötü bir insan müziği anlayamasaydı, artık dinlemezdi bile. En önemli önerilerim, bağırmadan ince sese çalış ve çeneni oynatmadan vibrasyona çalış. Eminim ki güzel bir sesin olacak. Bu arada kendi sesine çalışmayı da unutma. Madem berbat, sen onu düzeltmeye çalış. Sesini değiştirmeye değil. Aranızın bozulmasına izin vermeyin. Sesini sev. Ve onun için çalış. Küfürleri dinleme bile, ama eleştirilere çok dikkat ver. İnsanlar belki de senin eksik noktanı bulacaklardır.

Tekrar söyleyeyim, ergenlikte şan dersi almana, bir vokoloğa danışmana gerek yok. Ama istersen vokolojiye gidebilirsin ses tellerine baktırmak için. Yırttıysan daha da zarar verirsin çünkü. Ona dikkat et.

Bir şey daha soracağım. Evde düşük ses ile sesimi zorlamadan şarkı söylemek (daha doğrusu denemek) sesime zarar verir mi?

Yavaş söylemek zarar vermez hocam. Zorlamadığınız sürece ses telleriniz dayanıklıdır onlara.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı