Kötü şeyler olacak hissi

Gece uyumadan önce bir 10-15 dk boyunca sebebini bilmediğim bir şey hakkında düşünüyorum. Ama neyi düşündüğümü bilmiyorum. İçimde bir korku var. Ama ne olduğunu bilmiyorum.

@Elementor

26 yaşında beri bu sıkıntıyı çekiyorum. Şu an yaşım 40. 9 tane farklı doktora gittim. Siz kaç tane doktora gittiniz? Çarpıntı ile anksiyetiyi karıştırıyor olabilir misiniz?

Anksiyete;
Kişinin yaşadığı özel durumlar. Deprem, kaza ve ya hastalık gibi.
Stresli yaşam.
Travma.

gibi etkenler büyük önem taşır.

Çay veya kahve içtiğiniz zaman çarpıntı yapıyor ise ve bu çarpıntı anksiyetenizi tetikliyor ise panik atak haline dönüşüyor ise içilmesi tavsiye edilmez. Mesela ben günde 1 bardak kahve içerim. Bu benim için keyiftir ve rahatlamamı sağlar. Yukarıda da belirttiğim gibi bazı kişilerde farklılık gösterebilir. Fakat bu başlıca etken değildir.

Sigaradan örnek vermem gerekir ise günde yarım paket içerim ama sigaram kalmayınca huzursuz olurum. Bu da benim için sorundur. Yani sigaramın olmaması. İçer iken bazı rahatsızlık vereceğini ben de biliyorum fakat olmaması yani içmemem benim için daha büyük zorluktur.

Son olarak dediğim gibi yedikleriniz içtikleriniz anksiyete gibi bir rahatsızlığınız olmaz. Psikolojik bir durumdan kaynaklı bir durumdan meydana gelir. Bu yazdıklarım nettir.

@Silinen üye Konu sahibi anksiyetem var dememiş, yanlış mı anlıyorum? Altta yatan psikolojik bir neden olmasa dahi bazı nedenlerden ötürü kişi kendini huzursuz hissedebilir. Bunun en iyi bildiğim ve kendimin de deneyimlediğim örneği düşük miktarda tuz alımı. Hatta daha da açacak olursam sodyum/potasyum oranı.

@Elementor

26 yaşında beri bu sıkıntıyı çekiyorum. Şu an yaşım 40. 9 tane farklı doktora gittim. Siz kaç tane doktora gittiniz? Çarpıntı ile anksiyetiyi karıştırıyor olabilir misiniz?

Anksiyete;
Kişinin yaşadığı özel durumlar. Deprem, kaza ve ya hastalık gibi.
Stresli yaşam.
Travma.

gibi etkenler büyük önem taşır.

Çay veya kahve içtiğiniz zaman çarpıntı yapıyor ise ve bu çarpıntı anksiyetenizi tetikliyor ise panik atak haline dönüşüyor ise içilmesi tavsiye edilmez. Mesela ben günde 1 bardak kahve içerim. Bu benim için keyiftir ve rahatlamamı sağlar. Yukarıda da belirttiğim gibi bazı kişilerde farklılık gösterebilir. Fakat bu başlıca etken değildir.

Sigaradan örnek vermem gerekir ise günde yarım paket içerim ama sigaram kalmayınca huzursuz olurum. Bu da benim için sorundur. Yani sigaramın olmaması. İçer iken bazı rahatsızlık vereceğini ben de biliyorum fakat olmaması yani içmemem benim için daha büyük zorluktur.

Son olarak dediğim gibi yedikleriniz içtikleriniz anksiyete gibi bir rahatsızlığınız olmaz. Psikolojik bir durumdan kaynaklı bir durumdan meydana gelir. Bu yazdıklarım nettir.

Bundan öncesinde de kaygılarım vardı fakat normal düzeydeydi. Yaşadığım olayı bir türlü anlamadığım için sürekli bir kaygı halindeyim. Daha önce yaşadığım şeyle ilgili konular açmıştım zaten bir daha söylemek istemiyorum.
Keşke bir anlama oturtabilseydim ve çözümleyebilseydim. Her şey düzelirdi ama nerde o şans...

@acv

"Yedikleriniz içtikleriniz ile alakası yok. Psikolojik bir durumdur. Doktora görününüz." yazdım başta. Doktor zaten bir eksiklik olduğunda takviyesini yapacaktır.

"Psikolojik bir neden olmasa dahi bazı nedenlerden ötürü kişi kendini huzursuz hissedebilir. Bunun en iyi bildiğim ve kendimin de deneyimlediğim örneği düşük miktarda tuz alımı. "

Bakın siz de kendi deneyimlerinizi yazmışsınız. Ben de kendi deneyimimi yazdım. Ayrıca "Kafein, şeker gibi şeyleri çok tüketirsen de anksiyete yapar. " cümlesinden sonra anksiyete döndü konu.

Şimdi bu cümleden sonra sorun yaşayan kişi kafein ve şekeri kesti diyelim ama halen sorun devam ettiğini görünce ne yapacak? Sağlık konusunda bu tarz tavsiyeler beni çileden çıkartıyor. Önce doktora soracak. Hatta bu tarz konuları farklı doktorlara danışacak. Önceki mesajımda da yazdım. Kahve kişiye yaramıyordur çarpıntı yapıyordur. Çarpıntı da kişiyi etkiliyor ise bu kesilmesi gerekir. "Kafein anksiyete yapar." cümlesi bilinçsizce yapılmış bir yorumdur.

@acv uzun süredir bu durumu yaşıyorum. Ne fikirler neler duydum anlatsam, karnına ağrılar girer.
Kalbim yerinden çıkacak gibi oluyordu. Kalbi filan her şeyi gösterdim. Kan tahlilleri milyon kez yapıldı. Her şey sorunsuz. Eğitimsiz biri değilim. Doktorlara sorduğum soruları dinlemiş olsan ne demek istediğimi anlarsınız.

Ayrıca konuyu açan kişinin yazısını okuduğum zaman ilk aklıma benim durumum geldi. Bir an kişiyi kendi yerime koydum. O zamanlar bana da çoğu kişi vitamin eksiliği kansızlık gibi yorumlarda bulunmuşlardı. @Yedinci Mühür'ın son mesajında yazdığı gibi bu durum devam eden bir süreç.

@Yedinci Mühür
Dediğim gibi doktora mutlaka görün. Sorunu kendi içinde çözmeyi de dene. Ayrıca kaygılı anınında bana faydalı olduğunu gördüğüm en etkili yöntem nefes antremanıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anskiyete bozukluğunuz var. Psikolojik bir durum, fizyolojik değil. Bu sizin hassas ve duygusal bir yapıda olmanızdan kaynaklanıyor. İçinizde "ne olacak" sorusunu sorup duruyorsunuzdur, geleceğe dair bir tür kaygı. Sormuyor olsanız bile bilinçaltınız bu soruyu mutlaka içinden soruyordur çünkü anskiyete bozkluğu gelecek kaygısından ileri gelen bir durumdur. Dönem dönem olması normal ama çok uzun süre devam ederse (1-3 ay) o zaman ilaç tedavisi tek çareniz olacaktır çünkü meditasyonla veya başka şeylerle ilgilenmekle geçmeyecektir. İlaç tedavisi için de Prozac, Lustral, Esmax, Cipralex veya Citoles gibi ilaçlardan birini kullanmanız size çok fayda edecektir ama kesinlikle doktor kontrolü altında olması gerekir ve en az 3 ay kullanmanız sonucu faydasını görürsünüz. Her birinin yan etkileri farklı olup en çok ve en ağır yan etkisi olan Lustral'dır, buna karşın en hafifi Prozac'tır ve hepsinde görülen tek ortak yan etki cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri ve geç boşalmadır. Başka bir sorunuz olursa çekinmeyin lütfen.

@Silinen üye
Halen de yediklerimiz ve içtiklerimizle alakası yok diyorsun. Arkadaş senin yaşadığınla aynı şeyi yaşıyor olsa bile, hastalığa neden olan bir çok etmen olduğu için, altında yatan nedenin sadece psikolojik olduğunu varsayamazsın.

Sen illa ki psikolojik bir sorun olduğunu, diğer etmenlerin olmadığını varsayıyorsun. Bu yanlış bilgilendirmedir. Normalde raporlarım ama moderatörlerin bu konuda bilgisinden şüphe duyduğumdan dolayı uğraşmıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı