Çözüldü Kola bağımlılığı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hidayet07

Centipat
Selamlar, arkadaşlar merak ettim, benim eskiden böyle bir şeyim yoktu, son 1 yıldır böyleyim, acayip cola içiyorum, yemekden yemeğe içince daha iyi hissediyorum ve keyifli oluyor, bildiğiniz su gibi bir şey oldu benim için, içmeden durabilirim tabii o kadar değil ama genelde her gün 1 litre evde cola bulunduruyorum. Yaşım 15 acayip bağımlılığım var ve birden başladı nedendir acaba? Lütfen söyleyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben olmadığı zaman zaten deliriyorum hemen bir cola kapıyorum.

Öyleyse kola içeceğin zaman aklına bu gelsin:

*Kola yüksek kalorisiyle çocukluktan itibaren obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Bir litre kola yaklaşık olarak 400 kalori içerir. Kan şekerini yükselten kola, vücudun yağ depolama mekanizmasını harekete geçirir. Ani yükselen kan şekeri daha sonra ani bir şekilde düşüşe geçer.

*Koladaki kafein uyku sorunlarına ve sonuç olarak strese neden olur? İçeriğindeki asit, kafein ile birleştiğinde 60 dakika içinde vücutta bulunan vitaminleri parçalar ve böylece vitamin eksikliği başlar. Bağımlılık yaratıcı özelliğinden dolayı, tüketimi azaltıldığında baş ağrısına neden olur?

*Kan şekerindeki dalgalanmalar kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Cilt sorunlarına neden olur? Her gün kola içmek cildi sigara kadar etkilemekte ve zamanla ciltte kırışıklıklar oluşmaktadır. Her gün kola içmek, cildi sigara içmek kadar eta kilemekte. Gazlı içecek tüketimi zamanla ciltte kırışıklıklara neden oluyor.

*Kola içeriğindeki fosfor ile kemiklerin yumuşamasına ve erimesine neden olan hormonların daha fazla salgılanmasına neden olur? Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Kola içeriğindeki fosfor ile kemiklerin yumuşamasına ve erimesine neden olan hormonların daha fazla salgılanmasına neden olur? Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlar.

*Kolanın içeriğindeki asitli yapı, mide duvarını tahriş ederek mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Ayrıca mide hazımsızlığına da neden olabilmektedir. Midemiz yapısı gereği PH değerini sabit tutar. Ancak kolanın PH değeri 3, 4’e yakın olduğu için mide PH değerini dengelemekte zorlanır ve mide asiti üretmeye başlar.

*Mide asidinin artması sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açar. Bunun dışında kolanın içinde bulunan asit, midenin salgıladığı enzim miktarını azaltır. Mide de oluşan tüm bu hasarlar gastrit, mide ülseri ve mide delinmesine dahi neden olabilmektedir.

*Tüm bunların dışında osteoporoz, asabiyet, çocuklarda zihinsel gelişimin olumsuz etkilenmesi gibi durumlar kolanın diğer zararlarıdır. Ayrıca gazlı içecekler, egzamaya, kuru cilde ve akneye neden oluyor.

Kaynak:Her gün kola içtiğinizde vücudunuzda bunlar oluyor!
Eyvallah güzel kardeşim bilgilerin için, yararlı oldu. Dediğim gibi en az sigara gibi bağımlıyım buna bırakacağımı sanmıyorum ama denemeye çalışacağım. Dediklerini de kafamın bir kenarına yazdım. Obezite dersek bende şöyle bir şey var. 15 yaşında ve 45 kiloyum çok zayıf değilim ama normal vücut yapım var. Ne yapsam kilo alamayacak bir durumdayım ve bu çocukluktan beridir böyle. Kilo almam imkansız yani sadece yaş arttıkça kilom biraz ya artar ya artmaz. Bu yüzden bu taraftan bakınca sorun olmayacağını düşünüyorum ama diğerleri bayağı kötüymüş. Bilgilerin için teşekkür ederim.

Hocam şöyle bir şey var kola cidden vücudan çok zarar veriyor (vay canına). Her içtiğinizde aklınıza bunu getirin ve öyle böyle değil ileride başınızı duvara vurduracak düzeyde her türlü hastalığa yol açıyor ben haftada bir tutmaya çalışıyorum. Onun dışında da 15 yaşındaki bir bireye göre de kilonuz cidden az en az 65-70 olması lazım bunun için yeme-içme alışkanlığınıza dikkat edin.

Hocam şöyle bir şey var kola cidden vücudan çok zarar veriyor (vay canına). Her içtiğinizde aklınıza bunu getirin ve öyle böyle değil ileride başınızı duvara vurduracak düzeyde her türlü hastalığa yol açıyor ben haftada bir tutmaya çalışıyorum. Onun dışında da 15 yaşındaki bir bireye göre de kilonuz cidden az en az 65-70 olması lazım bunun için yeme-içme alışkanlığınıza dikkat edin.

Çok fena yemek yiyorum ama.

Selam, arkadaşlar merak ettim, benim eskiden böyle bir şeyim yoktu, son 1 yıldır böyleyim, acayip cola içiyorum, yemekden yemeğe içince daha iyi hissediyorum ve keyifli oluyor, bildiğiniz su gibi bir şey oldu benim için, içmeden durabilirim tabii o kadar değil ama genelde her gün 1 litre evde cola bulunduruyorum. Yaşım 15 acayip bağımlılığım var ve birden başladı nedendir acaba? Lütfen söyleyin.

Konuyu hortlatıyorum ama merak ettim bende bağımlısıyım şu sıralar ve bırakmak istiyorum. eğer bir şekilde bırakabildiysen nasıl bıraktın?

Ben de lisedeyken kola bağımlısıydım. Su niyetine kola içiyordum. Sonra diş teli taktım, doktor bana asitli içecek içmeyeceksin, tellere zarar verir, dedi. O zaman mecburi olarak bıraktım. Bir süre sonra nadiren ağzıma almaya başladığımda da tadını artık hiç sevmediğimi fark ettim. Yani, diyeceğim o ki kendinizi bir müddet zorlayıp bırakabilirseniz sonrası daha kolay.

Geri
Yukarı