Kola bağımlılığından kurtulmak

Normal Coca Cola'yı nasıl tüketiyorsun ya ben kaşık kaşık şeker atmış gibi oluyorum içince...

Ben Coca Cola'dan Coca Cola Zero'ya geçtim. Günde 1 lt kesin içiyordum. Öyle ki fazla tükettiğimden dolayı artık damak tadım değişiyor fazla içtiğime kanaat getiriyordum. Kafeine olan bir bağımlılıkta yok değil hani. Daha sonra bunu yavaş yavaş azalttım. Çok masum değil belki ama günde 330 ml olarak tüketiyorum. Aspartam ve türevi yapay tatlandırıcılar da normal şekere(coca cola) nazaran daha da tehlikeli. Asit olarak baz alıcaksak da mide ve kemik sağlığı için elbette yararlı bir içecek değil ama en azından normal koladaki şeker miktarı vücudunun insüline olan direncini bozacak uzun süre kullanımda kilo problemleri, karaciğer ve kalp yağlanması, diyabet tip1 gibi hastalıklara davetiye çıkaracaktır. %100 hasta olursunuz demiyorum ama kalıtsal hastalık varsa özellikle ailede diyabet hastalığı bu hastalığa yakalanma riskiniz artacaktır. Ayrıca bu denli yüksek şeker içeren besinler tüketmeniz kansere yakalanma şansınızı da arttırıyor. Bendeki sorun asitli içecek tüketmek olduğu için maden suyu tüketiyorum. Bu sayede Coca Cola Zero içmiyorum. Bir dönem 6 ay boyunca içmedim fakat bu aralar yine başladım. Uzun lafın kısası maden suyu ve su tüketirsen biraz olsun rahatlarsın.

Not: Bunları yazarken Coca Cola Zero yudumluyordum :ROFL::ROFL:

Ailemle yaşarken aynı durumdaydım senle iç babam iç, parasını falanda düşünmüyorsun. Ama şimdi para gidecek diye çay aldım onu içiyor 7 aydır falan. Çay iç hafız hem şekersiz içince kalorisi bile olmuyor, alışınca kola falan aratmıyor. Daha dün projemi yaparken 2 demlik bitirmişim. Hem uykumu da kaçırdı 2 gün falan uyumadım sayesinde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı