Kola içmek çarpıntı yapar mı?

Rektepat

Hectopat
Arkadaşlar kola bağımlısıyım, canım sıkılınca kola içiyorum. Gece uyurken kalp çarpıntısı oldu 3 kere. Başım zonkluyor bir de.
Sebebi kola midir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu sadece kola ile sınırlandırmak yanlış olur. Genel olarak kafein tüketiminin günlük tavsiye edilenin dışına çıkıldığı zaman yani gereksiz oranda kafein tüketilmeye başlandığında bu tarz etkiler oluşabiliyor.

Benzer şeyler ara sıra banada oluyor. Ben kola değil, daha çok Nescafe bağımlısıyım ve fazla tüketmeye başladığımda bende de benzer etkiler görünüyor. Ardından kendimi bir süre boyunca sınırlıyorum. Bu süre zarfında ya hiç tüketmiyor ya da isteğimi bastıracak kadar tüketiyorum. Nescafe'nin yerine ise daha yararlı olan başka şeyler koyuyorum. Mesela Nescafe tüketimini azalttığım zamanlarda genelde hep sade maden suyu içerim.

Ne kadar süre boyunca tamamen bırakacağınıza veya azaltacağınıza kendiniz karar vermeniz gerekir. Özellikle de kola yerine ne koyacağınıza...

Tabii sadece kola ve kafein tüketimiyle de alakalı olmayabilir. İşin ucunda başka etken şeyler de olabilir. Çok şiddetli bir rahatsızlığınız var ise forum sitelerinde konu açmak yerine mutlaka bir hekime görünmenizi tavsiye ederim. Öyle hastaneye gitmenize bile gerek yok aslında. Sağlık ocağına gidip, aile hekimine görünseniz bile size çok daha sağlıklı ve en azından bilimsel bir tavsiye ya da tedavi verecektir.

@Rektepat 17 yaşındayım artık nerdeyeyse hiç su içmiyorum sadece kola ve farklı içicekler içiyorum başıma öyle bir şey gelmedi, tabii her insan aynı değildir orası ayrı.

@Rektepat 17 yaşındayım artık nerdeyeyse hiç su içmiyorum sadece kola ve farklı içicekler içiyorum başıma öyle bir şey gelmedi, tabii her insan aynı değildir orası ayrı.
Bu da son derece sağlıksız bir şey aslında. Yediğimiz ve içtiğimiz birçok besinin içerisinde su olsa bile normal içme suyunun asla yerini tutamaz. Bu nedenle her zaman günde belirli oranda su tüketmeye özen gösterilmesi gerektiği vurgulanır.

Bu arada bunları diyorum ama bende öyle çok fazla su içen biri sayılmam 😅. Sadece sıcak havalarda çok fazla su içerim. Onun dışında özellikle kış aylarında bazen 2 - 3 gün su içmediğim bile olur. Hatta daha bile fazla olabilir. Bu da zararlı 😁. Yaptığımı yapmayın!

Hocam yaptığınız şey çok mantıksız. Su vücudunuz için gerekli ve düzenleyici etkiye sahip. Şuan karşınıza çıkan bir hastalık, sorun olmayabilir ama karaciğer yağlanması ile gelişen diyabet hastalığı böyle giderse kaçınılmaz olacaktır.

Geri
Yukarı