Komünizm ile sosyalizm arasındaki farklar nelerdir?

Komünizmde mülkiyet hakları hiç yok.

Hangi komunizm ki bu? Bireysel mülkiyet ve ortak mülkiyet ayrimı ile mülkiyetsizlik (anarşinin uç noktaları) farklı unsurlar ki sadece 10 dakikalık Google tecrübesi ile edinilen fikirlerin pek de doğru olamayacağına örnek olarak sizin bu mesajınız verilebilir.

Zannımca en temelde; komunizm ekomomik bir düstur, sosyalizm ise bu düstur üzerine inşa edilmeye çalışılan çoğulcu yönetim biçimidir. Lakin sosyalizm; mülkiyet sahiplerinin elinde, komunistlerin (ya da proleterlerin veya emek sahiplerinin) aklını çelmek için kullanılan bir kukladır ki "feodal sosyalizm" veya "nasyonal sosyalizm" gibi garabeleri doğurabilmiştir.

Mülkiyetin ortaklaşmasından çıkıp da belirli azınlıklara has mülkiyete ulaşabilmek, ilginç.

Son düzenleme:
Hangi komunizm ki bu? Bireysel mülkiyet ve ortak mülkiyet ayrimı ile mülkiyetsizlik (anarşinin uç noktaları) farklı unsurlar ki sadece 10 dakikalık Google tecrübesi ile edinilen fikirlerin pek de doğru olamayacağına örnek olarak sizin bu mesajınız verilebilir.

Zannımca en temelde; komunizm ekomomik bir düstur, sosyalizm ise bu düstur üzerine inşa edilmeye çalışılan çoğulcu yönetim biçimidir. Lakin sosyalizm; mülkiyet sahiplerinin elinde, komunistlerin (ya da proleterlerin veya emek sahiplerinin) aklını çelmek için kullanılan bir kukladır ki "feodal sosyalizm" veya "nasyonal sosyalizm" gibi garabeleri doğurabilmiştir.

Mülkiyetin ortaklaşmasından çıkıp da belirli azınlıklara has mülkiyete ulaşabilmek, ilginç.
Haklısınız hocam. Şu an bile internette çok fazla kara fikir var. Fikirlerin doğrulunu tam saptayamıyorum.

Araştırmalarıma göre sizin dedikleriniz doğru olmakla beraber ben de bir şeyler eklemek istiyorum. Eğer doğruysa yanlışsa biliyorsanız fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Şahsen Sosyalizm, komunizm'e bir geçiş sürecidir. Yani Komünizm'in temelinde Sosyalizm yatar. Komünizm teoride hiç bir ülke de yapılmamıştır fakat Sosyalizm şu an bile bazı ülkelerde var. Peki şu anlam çıkıyor, günümüzde Sosyalizm ile yönetilen ülkeler bir gün komünizm'e geçecek mi? Yani Sosyalizm'de sadece üretim alanı kamulaştırılırken Komünizm'de hem üretim hem de tüketim alanları kamulaştırılacak yani ortak mülkiyet kavramı olacak ve bir devlet fikri olmayacak. Sosyalizm'de devlet fikri bir kukla gibi olacak ve tüm halkın eşit bir şekilde yönetebileceği sistem de olacak.

Buradan da şu sonuç çıkıyor Komünizm, Anarşizmin aynısı demek değil mi? Anarşist ülkelerde bir devret kavramı yok, Komünizm'de de aynı şekilde bir devret kavramı yok araştırdığıma göre. Anarşizm ile Komünizm'in farkları nedir?

Sosyalizm, komunizm'e bir geçiş sürecidir.

Bu bakış da mümkündür. Fakat sosyalizmin bazi cesitlerinde olduğu gibi burjuvazinin varlıgının sürmesi, komunizm için pek de mümkun değildir ki "üretici emek" komunizmin ana değerlerinden biridir. Bu konuda Engels ve Marx'ın Komunist Parti Manifestosu'nda bulunan "Sosyalist ve Komunist Yazın" bölümünü okumak bir fikir verebilir.

Anarşizm ile Komünizm'in farkları nedir?

Anarşizm de temelde, iktidara sebep olan mülkiyete karşı bir ideolojidir ve daha çok işin etik kısmı üzerine bir arayıştır. Burada da misal bireyci anarşizm gibi özel mülkiyetin devam etmesinin gerektiği görüşüne sahip kollar ya da Kropotkin'in anarko-komunizminde olduğu gibi yardımlaşma temelli ve tüm kararların toplumun geneli tarafından alınmasının gerekliliğine değinen görüşler de mevcuttur. Tabii "anarşi" denilince akla, yıkım ve kaos geldigi de olur ki bunun konu ile alakası yoktur.

"Komunizmin uygulanması sonucunda ulaşılabilecek yönetim hâli ya da sistem, anarşidir" denilebilir.

Son düzenleme:
Bu bakış da mümkündür. Fakat sosyalizmin bazi cesitlerinde olduğu gibi burjuvazinin varlıgının sürmesi, komunizm için pek de mümkun değildir ki "üretici emek" komunizmin ana değerlerinden biridir. Bu konuda engels ve Marx'ın komunist parti manifestosu'nda bulunan "sosyalist ve komunist yazın" bölümünü okumak bir fikir verebilir.

Anarşizm de temelde, iktidara sebep olan mülkiyete karşı bir ideolojidir ve daha çok işin etik kısmı üzerine bir arayıştır. Burada da misal bireyci anarşizm gibi özel mülkiyetin devam etmesinin gerektiği görüşüne sahip kollar ya da Kropotkin'in anarko-komunizminde olduğu gibi yardımlaşma temelli ve tüm kararların toplumun geneli tarafından alınmasının gerekliliğine değinen görüşler de mevcuttur. Tabii "anarşi" denilince akla, yıkım ve kaos geldigi de olur ki bunun konu ile alakası yoktur.

"Komunizmin uygulanması sonucunda ulaşılabilecek yönetim hâli ya da sistem, anarşidir" denilebilir.

Teşekkür ediyorum hocam bilgiler için.

@Trisquel Kullanıcısı hocam da bir şeyler eklemek ister belki diye düşünüyorum.

Ancom'de sosyalist evre reddediliyor. Devletin ta kendisinin mutlaka yozlaşacağı olgusu baskın.

Komünizmde ilk olarak devletin tüm aygıtları proleterya tarafından ele geçirilir, yeni baskın sınıf burjuva sınıfı yerine proleterya olur. Karşı çıkılan budur.

Yine de bilgilerim çok çok eksik. Kitaplar bulunmasına rağmen Proudhon, Kropotkin, Bakunin vs. okumadım henüz. Belki yeterince okuma yaptıktan sonra mesaja tekrar güncelleme geçerim.

Ancom'de sosyalist evre reddediliyor. Devletin ta kendisinin mutlaka yozlaşacağı olgusu baskın.

Komünizmde ilk olarak devletin tüm aygıtları proleterya tarafından ele geçirilir, yeni baskın sınıf burjuva sınıfı yerine proleterya olur. Karşı çıkılan budur.

Yine de bilgilerim çok çok eksik. Kitaplar bulunmasına rağmen proudhon, kropotkin, bakunin vs. okumadım henüz. Belki yeterince okuma yaptıktan sonra mesaja tekrar güncelleme geçerim.

Teşekkür ediyorum hocam. O hâlde sosyalizm dönemi proletarya diktatörlüğü olarak anlamdırılabilir.

Geri
Yukarı