Komünizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

@Galiyevist
Soğuk savaş dönemi ile ilgili söylediklerine katılıyorum.

İyilik-kötülükten ziyade benim komunizme asıl eleştirim şu:
Tozpembe bir rüya çiziyor ki mümkün olanla çoğu zaman hiç alakasız veya ters.
Çoğu zaman cebren, asla iradi değil.

Diğer taraf ise güzelliği ile çirkinliği ile özeleştirisini vs yapıp doğasını inkar etmiyor.
Çalışmak zorunda kalmazsın ama çalışmazsan aç kalırsın hatta ölürsün gibi.. Bu bir örnekseme, takılmayın.

5 para etmez bir ideoloji. Asırlardır yok olamamış bir parazit. Ayrıca basmakalıp laflarla kaptitalizme öcü muamelesi yapmayın artık

Tozpembe bir rüya çiziyor ki mümkün olanla çoğu zaman hiç alakasız veya ters.
Çoğu zaman cebren, asla iradi değil.
Sosyalizmde ters veya alakasız değil vaadettiğini yapıyor. Dünya genelinde 16 saat çalışma süresi varken 8 saat yapma, iznin i'si olmayan dünya'da haftasonu çalışmama hakkı, ücretsiz doğum izni, ücretsiz bebek bakım izni, ve şu an dünyada olan tüm çalışma haklarını ilk kendisinin getirmesi. refahı artırması ve herkes için maximize etmesi. Tahta çapalarla tarım yapılan bir konumdan aya insan çıkarma haricinde her şeyi ilk ve en iyi şekilde yapması,

cebren(zorla) olmak zorunda. Bir düşünce rakip egemen düşünceyi yenebilmesi için savaşması gerekiyor. Ki Kapitalizm'de egemen olması için Feodalizmle kanlı rekabete girdi. ve Komünizmin iradi(istekli) olduğu zamanları da oldu bunun ilk örneği şili seçimiydi ama o da darbeyle bastırıldı ve ondan sonrakilerin hepsi de bastırıldı.

Komünizme varılmadığı için bir şey demek yanlış olur.

Diğer taraf ise güzelliği ile çirkinliği ile özeleştirisini vs yapıp doğasını inkar etmiyor.
İnkar ediyor bunun en çok bilineni sıfırdan en zengin kişi olabilme söylemidir. Bunu derken sermayenin gücünü, her saniye daha çok rakip olduğu için rekabetin zorlaşmasını ve daha fazla gerçeği görmezden geliyor.

Açıkcası sınıf ve birey kavramını yok etmek üzerine kurulu, tam olarak nasıl uygulanacağı hakkında kimsenin kesin fikri olmadığı için tonla fraksiyona bölünen, organik olmayan bir yapıya sahip ideolojiyi güzel bulmadığım gibi uygulanabilmesini yakın tarihte mümkün görmüyorum. Solidarizmi daha mantıklı buluyorum.

Özgürlük derken demokrasiden mi bahsediyorsunuz yoksa yaşamın kısıtlanmasından mı bahsediyorsunuz? Demokrasiden bahsediyorsanız sovyetler doğrudan demokrasi ile yönetilmiştir ve bu da dönemin en demokratik yönetim şeklidir şu an günümüzde en demokratik 2. Yönetim şekli olmaktadır. En demokratik yönetim şekli ise Katılımcı Demokrasidir bu da günümüz Komünist devletlerin yönetim şeklidir.
Ben demokrasi taraftarı değilim, demokrasiniz batsın. En ucube rejimlerden bir tanesi. Halkın doğrudan kısıtlanmasından bahsediyorum. Sovyetler halka uyguladığı baskı ile ünlenmiştir. Buna dair tonla şey yazabilirim de kısa tutacağım. Orta Asya halklarını bağımsızlık vaadi ile kandırıp gücü eline aldıktan sonra çoğunu öldürmüş, bir kısmını sürgün etmişlerdir. Sovyetler birliğinde iktidara gelmiş tek farklı parti yok, seçim yok. Neyin demokrasisi, neyin özgürlüğü?

Komünizm'in daha neyi savunduğunu bilmeyen bir bilgisiz işte. Komünizm ile yönetilmiş tüm ülkelere bak açlık ve sefalet içindeler. Dikdaörlükler ile yönetiliyorlar. Ha doğru onlar gerçek Komünist değilleridi, gerçi Suudi Arabistan ve İran'da gerçek Müslüman değildi. Çok benzerler değil mi? Birinin Patates yemekten beyni sulanmış, birininde Soğan yemekten. Aynı şeyin laciverti bunlar.
Bari profil fotoğrafını kaldır, atama hakaret ediyorsun.

Atama hakareti sen etmişsin. Komünizmi patetes yemek ve baskıcı rejım diye anlayanlardan birisin.
Bu pp meselesi canımı sıktı. Sen niye Atamızın fotosunu pp yapmadın? PP değişmicek bilgine.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı