Komünizm - Sosyalizm ile ilgili kötü düşünceleriniz

Patates ne alaka hocam?
Patates bir geyik haline gelmiştir. Et gibi yiyecekler birim başınabakarsak çok kaynak ve zaman tüketen bir şey. SSCB'de(en uzun süre ayakta kalan denemelerden birisi diye söyledim) falan araba gibi şeylere ulaşmak için çok beklemek veya çok üst düzey adam olmak gerekiyordu. İnsanların çoğu et gibi besinlere ulaşamıyordu. Patates hem besleyici hem rahat yetişen hem de toprak seçmeyen bir yiyecek.
Komünist ülkelerin batış sebebi ssbc'nin revizyonist yöneticilere kalmasıyla ve kapitalist güçlerin müdahalesiyle dağılmasıdır. Buna rağmen tek ticaret ortağını kaybedip ayakta kalabilen Küba gibi ülkeler vardır
Bu en başından komünizmin sıkıntılı olduğunu gösterir. Kağıt üzerinde eşitlik çok iyi görünebilir ama hiçbir zaman uygulanabilir olmamıştır. Fikrin kendisi sağlam değil ki takip edenler sağlam olsun. Küba dediğiniz ülke fiili olarak diktatörlük ile yönetilen bir ülke. İnsanların çoğu yokluk içinde yaşıyor, turistik olarak giden insanlardan tek tük para dileniyor, bilgiye erişim neredeyse tamamen kısıtlı falan. Rusya ve Çin fiili diktatörlük ve devlet kapitalizmi ile ayakta kalmayı başarmış ve bugünkü gücünü korumakta.

Bana göre sosyalizm ve komünizm hiç bir zaman uygulanamamıştır ve uygulanamayacaktır. Zaten yönetilen varsa bir kaç yıldan sonra iflas ediyor. Bana kalsa ben her gün patates soyup patates yiyip günümün 5/3 işte geçirmek istemem.
Tam tersine, komünist bir sistemde artı değer ortadan kalkacağı için çok daha az vaktinizi işte geçireceksiniz. Ama patates konusuyla ilgili bir yazı yazıcam 😁

Merhaba arkadaşlarım. Komünizmle ilgili yazılar yazmak istiyorum ve önceliğim insanları komünizmden iten iddialar/yalanlar ile ilgili olacak.

Komünizme neden sıcak bakmıyorsunuz?

Yanlışsam lütfen uyarın fazla haki değilim; Komünizm benim bildiğim kadarıyla savundukları: "Doktor da aynı maaşı alsın, çöpçü de". Bu değilse lütfen uyarın.

Son düzenleyen: Moderatör:
günümün 5/3 işte geçirmek istemem.
Dünyanın ilk Sosyalist devleti SSCB kurulmadan önce dünyada genelde 16 saat çalışma vardı. SSCB'de ise kuruluğundan itibaren çalışma süresi 8 saat, hafta sonu tatili, emeklilik, doğum izni, yıllık izin sistemi getirmiştir. Bugün sosyalist devletlerde 6 saat çalışma süresi vardır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanlışsam lütfen uyarın fazla haki değilim; Komünizm benim bildiğim kadarıyla savundukları: "Doktor da aynı maaşı alsın, çöpçü de". Bu değilse lütfen uyarın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Patates bir geyik haline gelmiştir. Et gibi yiyecekler birim başınabakarsak çok kaynak ve zaman tüketen bir şey. SSCB'de(en uzun süre ayakta kalan denemelerden birisi diye söyledim) falan araba gibi şeylere ulaşmak için çok beklemek veya çok üst düzey adam olmak gerekiyordu. İnsanların çoğu et gibi besinlere ulaşamıyordu. Patates hem besleyici hem rahat yetişen hem de toprak seçmeyen bir yiyecek.
Aksine kişi başına oranla dönemin süper gücü ABD'den çok daha fazla besine ulaşmıştır SSCB.

Kapitalist propagandanın ürünü yani bu "patates" meselesi.

1696533031521.png

Ve ABD'nin anti-sosyalist fiiliyatı da göz önüne alınmalı. Kendileri sol ruhu bastırmak amaçlı çeşitli ülkelerde darbeler organize etmiş, doğrudan yahut dolaylı olarak silahlı hareketlerde bulunmuştur. Türkiye'deki sağ-sol çatışması buna örnektir. Kontrgerilla adı altında halkın öz evlatları katledilmiştir. Başkaca ülkelerde de bu benzer durumdadır.

Bu en başından komünizmin sıkıntılı olduğunu gösterir. Kağıt üzerinde eşitlik çok iyi görünebilir ama hiçbir zaman uygulanabilir olmamıştır. Fikrin kendisi sağlam değil ki takip edenler sağlam olsun. Küba dediğiniz ülke fiili olarak diktatörlük ile yönetilen bir ülke. İnsanların çoğu yokluk içinde yaşıyor, turistik olarak giden insanlardan tek tük para dileniyor, bilgiye erişim neredeyse tamamen kısıtlı falan. Rusya ve Çin fiili diktatörlük ve devlet kapitalizmi ile ayakta kalmayı başarmış ve bugünkü gücünü korumakta.

Sovyetlerdeki gıda durumu ile ilgili bir CIA raporu.

Küba ile ilgili söyledikleriniz tamamen asılsızdır. Şu an pek müsait değilim yarın bilgisayara geçip Kübayı açıklayacağım🙂

Son olarak Çin'in hala komünist olduğunu sanmanızı anlarım fakat Rusya? Rusya komünist mı?

Merhaba arkadaşlarım. Komünizmle ilgili yazılar yazmak istiyorum ve önceliğim insanları komünizmden iten iddialar/yalanlar ile ilgili olacak.

Komünizme neden sıcak bakmıyorsunuz?

Komünizmde rekabet yoktur, rekabetin olmadığı ortamda gelişme olmaz. Maaşlar birbirine yakın olacağı için kimse yüksek rütbeler için uğraşmayacaktır. Bana göre en büyük nedenler bunlar.

Aslında ideolojiler falan hikaye. Adamakıllı, sert, dosdoğru bir adalet yeterli dünya için.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı