Komünizm'in başarısız olmasının ideolojiye bağlanması

Daha fazla  
Komünizmin başarısızlığını ideolojiye bağlanması yanlış bir düşünce. Gerçek Nedenleriyle açıklıyorum.

(Not: arada sırada öne çıkaracağım konuyu.)

Komünist ülkelerin başarısız olmasının nedenleri:
  • Kruşçev ve sonraki başkanların Sosyalizm'e ihanet etmeleri
  • Sosyalist ülkelerin verimsiz ve az kaynaklara sahip olması
  • Ambargo ve ablukaya maruz kalmaları

Kruşçev ve sonraki SSCB başkanlarının Sosyalizm'e ihanet etmeleri​

Kruşçev ve sonraki başkanların Komünizm'e ihanet etmeleri yüzünden Sosyalist ülkeleri besleyen tek devlet olan SSCB'nin saf dışı bırakılmasına sebep olmuştur.

Sosyalist ülkelerin verimsiz ve az kaynaklara sahip olması​

Sosyalist ülkelerin geneline bakarsak yeraltı, yerüstü kaynakları yok, yenilenebilir enerji verimliliği düşük. SSCB'nin saf dışı bırakılması yüzünden bu ülkeler en temel ihtiyacı bile gideremez hale gelmişlerdi. Çünkü ne yardım edebilecek ülke vardı (diğer sosyalist ülkelerde kendileri gibi muhtaç) ne de kapitalist ülkeler ürün satıp/takaslayıp Sosyalizm'in güçlenmesini istiyordu.

Ambargo ve ablukaya maruz kalmaları​

Kapitalist ülkeler Sosyalizm'in güçlenmesini istemediği için Sosyalist ülkelere ambargo ve abluka uyguluyorlardı. Bu da Sosyalist ülkeleri daha kötü duruma düşürüyordu.

Nitekim bu sebepler yüzünden SSCB'nin yıkılmasıyla neredeyse tüm Sosyalist ülkeler kelebek etkisiyle yıkıldı.

Son düzenleme:
Komünizmin başarısızlığını ideolojiye bağlayanlar var bu yanlış.

Komünist ülkelerin başarısız olmasının nedenleri:
  • Kruşçev ve sonraki başkanların Sosyalizm'e ihanet etmeleri
  • Sosyalist ülkelerin verimsiz ve az kaynaklara sahip olması
  • Ambargo ve ablukaya maruz kalmaları

Kruşçev ve sonraki SSCB başkanlarının Sosyalizm'e ihanet etmeleri​

Kruşçev ve sonraki başkanların Komünizm'e ihanet etmeleri yüzünden Sosyalist ülkeleri besleyen tek devlet olan SSCB'nin saf dışı bırakılmasına sebep olmuştur.

Sosyalist ülkelerin verimsiz ve az kaynaklara sahip olması​

Sosyalist ülkelerin geneline bakarsak yeraltı, yerüstü kaynakları yok, yenilenebilir enerji verimliliği düşük. SSCB'nin saf dışı bırakılması yüzünden bu ülkeler en temel ihtiyacı bile gideremez hale gelmişlerdi. Çünkü ne yardım edebilecek ülke vardı (diğer sosyalist ülkelerde kendileri gibi muhtaç) ne de kapitalist ülkeler ürün satıp/takaslayıp Sosyalizm'in güçlenmesini istiyordu.

Ambargo ve ablukaya maruz kalmaları​

Kapitalist ülkeler Sosyalizm'in güçlenmesini istemediği için Sosyalist ülkelere ambargo ve abluka uyguluyorlardı. Bu da Sosyalist ülkeleri daha kötü duruma düşürüyordu.

Nitekim bu sebepler yüzünden SSCB'nin yıkılmasıyla neredeyse tüm Sosyalist ülkeler kelebek etkisiyle yıkıldı.

Hocam kendi dertlerimize bakalım bence. Koca kafalar düşünsün bu "İdeoloji"leri. Çok takınca deliriyor insan.

Komünizm günümüz dünyasında saçma bir ideolojidir. Çin bile tamamen komünist olmaya yanaşmamıştır. Ki Çin'in neredeyse her türlü doğal kaynağı mevcut. Daha çok Komünizm-Kapitalizm arasında bir denge belirlemiş ve bunu gayet iyi yürütmüştür. Sosyalizm veya Komünizm hayalden başka bir şey değildir.

Komünizm günümüz dünyasında saçma bir ideolojidir. Çin bile tamamen komünist olmaya yanaşmamıştır. Ki Çin'in neredeyse her türlü doğal kaynağı mevcut.
Kaynak? Sinan Engin'in gür saçları mı? Çin en basitinden petrol ithalatçısıdır. Her kaynağı varsa adamlar boşuna mı dünyanın en büyük 2. deliğini açıyorlar doğal gaz için?

Daha çok Komünizm-Kapitalizm arasında bir denge belirlemiş ve bunu gayet iyi yürütmüştür.
Geçmişte sosyalist olan ülkelerin, sosyalist ülkelere yakın kapitalist ülkelerin, ve Sosyalist ülkelerden uzak ülkelerin verilerine bak sosyalizme doğru gittikçe insanların yaşam koşulları iyileşiyor.

SSCB, Sosyalist blok kalmadığı için de sosyalizm gelmesin diye yaratılan her refah geri alınıyor günümüzde. Mesela İsveç'in enflasyonu %10'u aşması.

Son düzenleme:
Kaynak? Sinan Engin'in gür saçları mı? Çin en basitinden petrol ithalatçısıdır. Her kaynağı varsa adamlar boşunamı dünyanın en büyük 2. Deliğini açıyorlar doğal gaz için?
Çin'in neredeyse her türlü doğal kaynağı mevcut.
1691691961042.png

SSCB, Sosyalist blok kalmadığı için de sosyalizm gelmesin diye yaratılan her refah geri alınıyor günümüzde. Mesela İsveç'in enflasyonu %10'u aşması.
Buna da cevap verebilir misin? @377660

Neredeyse herşeyi var diye sıyrılamazsın. Çünkü neredeyse hiç bir şeyi yok varolan değerin %90'ı kömürdür. Kömürle mi kafa tutacak kapitalist ülkelere?

Son düzenleme:
Buna da cevap verebilir misin? @377660
Veririm. Sen iste yeter.

Geçmişte sosyalist olan ülkelerin, sosyalist ülkelere yakın kapitalist ülkelerin, ve Sosyalist ülkelerden uzak ülkelerin verilerine bak sosyalizme doğru gittikçe insanların yaşam koşulları iyileşiyor.
Sosyalizm'in olduğu yerde rekabet yoktur. O döneme bir bak derim. İnsanları daracık alana sıkıştırdıkları bir ev mimarisi izlediler. Sağlık hizmeti dedikleri şey 5 kuruş etmez bir sistem oldu. Hizmet binalarında hizmet alamaz oldun. Rekabet olmayan yerde kalite olmaz. Günümüzde örnekleri mevcut. Ayrıca Yolsuzlukta cabası.

Alakası yok. Sosyalizm günümüz düzenine aykırıdır. Sen atıyorum "A" yönetiminin yoğunlukta olduğu bir dünyada gidip "B" uygulamaya kalkarsan tabi başarısız olursun. Sosyalizm uygulanamadığı gibi uygulayan ülkenin başına da derttir. Bunların tek sebebi; Rekabet. Sosyalizm'in en yüksek olduğu dönem 1900 dönemleridir. 2. Dünya savaşına doğru gidildikçe Sosyalizm önemini yavaştan yitirmeye başladı.

Neredeyse diye sıyrılamazsın çünkü neredeyse hiç bir şeyi yok var olan değerin %90'ı kömürdür. Kömürle mi kafa tutacak kapitalist ülkelere?
Çin'in kendi ana kara toprakların dışında başka ülkelerde yatırımları var, bil istedim. O ülkelerden çıkan maden, doğal kaynak falan Çin'e geçiyor.

Sosyalizm'in olduğu yerde rekabet yoktur. O döneme bir bak derim. İnsanları daracık alana sıkıştırdıkları bir ev mimarisi izlediler. Sağlık hizmeti dedikleri şey 5 kuruş etmez bir sistem oldu. Hizmet binalarında hizmet alamaz oldun. Rekabet olmayan yerde kalite olmaz. Günümüzde örnekleri mevcut. Ayrıca Yolsuzlukta cabası.
Elimdeki veriler bunu göstermiyor ama? Bunları kaynaklarıyla delillendirmezseniz içi boş cümle olacak.

Çin'in kendi ana kara toprakların dışında başka ülkelerde yatırımları var, bil istedim. O ülkelerden çıkan maden, doğal kaynak falan Çin'e geçiyor.
Bu yatırımların bir çoğu ambargo, abluka altında ama?

2 gündür cevap bekliyorum.

Bu yatırımların bir çoğu ambargo, abluka altında ama?
Hangi yatırımlar abluka ve ambargo altında? Çin ve ABD kesinlikle birbirlerinin yatırımlarına dokunmazlar. Çünkü ABD genelde Çin'e yatırım yapar (ucuz iş gücü yüzünden). ABD'nin "Borçlan, Yatırım yap Para Kazan" Ekonomik stili ile ekonomisi işler. Yani Çin, ülkesindeki ABD yatırımlarını askıya alsa ABD'nin ekonomik bir felakete sürükleneceği açıktır. Aynı zamanda bunla birlikte Çin'de ekonomik felakete sürüklenir. İki ülkede yatırım konusunda birbirlerine ambargo uygulamaya totoşları yemiyor.

Elimdeki veriler bunu göstermiyor ama? Bunları kaynaklarıyla delillendirmezseniz içi boş cümle olacak.
Elinizdeki verileri atar mısınız? Neymiş o veriler. Ayrıca akıl var mantık var, 1 gram ekonomi bilginiz varsa Devlet, yaptığı bir hizmetin bedeli olarak vergi alır zaten. Sosyalizm ve Devletçi bir ülkede Vergi kaçınılmazdır.

2 gündür cevap bekliyorum.
Bildiriminizi şimdi gördüm.

Hangi yatırımlar abluka ve ambargo altında? Çin ve ABD kesinlikle birbirlerinin yatırımlarına dokunmazlar. Çünkü ABD genelde Çin'e yatırım yapar (ucuz iş gücü yüzünden). ABD'nin "Borçlan, Yatırım yap Para Kazan" Ekonomik stili ile ekonomisi işler. Yani Çin, ülkesindeki ABD yatırımlarını askıya alsa ABD'nin ekonomik bir felakete sürükleneceği açıktır. Aynı zamanda bunla birlikte Çin'de ekonomik felakete sürüklenir. İki ülkede yatırım konusunda birbirlerine ambargo uygulamaya totoşları yemiyor.
Bal gibi de totoşları yetiyor. Son günlerde 10'dan fazla ambargo haberi duydum Çin'e karşı. Çin çok güçlü bir ülke değil.
Elinizdeki verileri atar mısınız?
En basitinden sağlık sistemi hakkında dediğiniz yanlış. Ayrıca ortaya iddia atan ben değilim bu yüzden kaynak, veri paylaşma zorunluluğum yok. Ama siz attınız, bu yüzden var. Ve kaynaklarınızı bekliyorum hala.

Ayrıca akıl var mantık var, 1 gram ekonomi bilginiz varsa Devlet, yaptığı bir hizmetin bedeli olarak vergi alır zaten. Sosyalizm ve Devletçi bir ülkede Vergi kaçınılmazdır.
Bugün hangi sosyalist devlette vergi var ya? Ekonomik krizdeki Küba'da bile sadece gelir vergisi var o da çalışandan alınmak yerine işverenden alınıyor.

Ekonomi bilgisine bile gerek kalmadan bir mantık yürütelim. Tüm ticarete hakimsin, fiyatları belirleyen ve satan sensin o zaman vergi denen gelir modeline ihtiyacın kalır mı?

@377660 2.34 saattir "sadece kahkaha atmaz cevap da verir" diye cevabınızı bekliyorum. Cevap veremeyecekseniz, kaynak, veri atamayacaksanız cahilce yorumlar yazmayın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı