Komunizm kötü bir şey mi?

Sadece meraktan soruyorum neden kapitalizmi destekliyorsunuz?
Kapitalizm güçlü olanın ayakta kaldığı yönetim şeklidir. Kapitalizm ile yönetilen ülkelerin ekonomosi kendiliğinden büyür. Demokratiklik oranı yüksektir. Yatırım konusunda sınır yoktur. Eşitliği hedeflediği kısımlarda var. Herkes her mesleğe saygı duyar. Sağlık konusunda daha gelişmiştir. Popüler olmasa da insanın içindeki açgözlülüğü ortaya çıkarır. Açgözlü olanlar nedense hep iyi yerlerde ve zengin. Haram yemeden zengin olan görmedim. Ülkemizinde durumunu belirtirsek böyle bir yönetim daha iyi şartlar sunuyor.

.
images (31).jpeg

"Komünizm, Türk Dünyası'nın en büyük düşmanıdır. Her görüldüğü yerde ezilmelidir." (Faruk Şükrü Yersel, Eskişehir Gazetesi, 1926)

"Şurası unutulmamalı ki,biz ne bolşevizim ne de komünist;ne biri ne diğeri olamayız.Çünkü,biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir."(Ag.e, c .3, 2. Baskı, s. 20)

- Mustafa Kemal Atatürk

Adalet ve eşitlik, insanca yaşama ve özgürlük sence kötü mü ? Kötü ise eh yani diyecek bir şey yok. Düşünce yapına bağlı.

Olayın bütün cevabı burada. Komünizmin kurallarından bazıları dünyada uygulanamayacak kadar saçma ki Celal Şengör anlatmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kucukken sirinleri izlediyseniz, yonetim sekilleri komunizmdir. Komunizmin en iyi uyarlanmis halidir.
s-015cdeb804c4b0fc7eae54de9654d4b1cf138c1f.jpg

Kotu mu ? Tabi ki hayir. Ingilizce `Community` kelimesinden gelir. Ortak tasarruf, musterek tasarruf, topluluk anlamlarina gelir.

Ama her sistemin catlaklari vardir.
Tut ki usta sirin, tembel sirine sinirlendi, tembel sirin dislandi, gitti gozlukluye, gozluklu onun hakkini savunim derken o da dislandi. Oldu mu bunlar grup ? Hem de nasil. Sirin baba bakti bunlar topluluga entegre olamiyorlar napicak ?

Iste Gargamel tehdidini one surup ister istemez sirinleri bir arada olmaya zorlicak. Kendi iradesi yetmiyecek cunku.

Bir yandan da ``Eyyyyy Gargamellll`` diye serzenecek. Akli varsa tabi .

Komunizm, iyi ya da kotu degildir.
Bir ideoloji bir yaklasim bir yonetim bicimidir duruma gore.
Insan dogasi geregi hic bir zaman butunuyle uygulanamayacak, utopik bir ideoloji.
"Butun insanlar birbirini sevsin, hic bir devlet silahli asker barindirmasin" gibi bir ideoloji ile devlet kurabilir miyiz? Kulaga ne kadar guzel geliyor halbuki.
Komunizm de bu sekilde bir probleme sahip. Sounds good, doesn't work.

Geri
Yukarı