Konsol alınır mı?

Biraz geç yazsam da sana şöyle kendi fikrimi açıklayayım; şu anki ekran kartı stokları ile bile PC daha iyi durumda. Neden mi?

Bilgisayarın güçlü noktaları

1- Konsollar merkezileşmiş halde.
Yani Playstation için oyun alacaksan sadece Sony satıyor ve bu yüzden de yüksek fiyatlar isteyebiliyorlar. Steam'in karşısında Epic Games var. Düzenli takip ediyorsan SOMA, Amnesia gibi korku serileri, For Honor yada Metro 2033 gibi oyunların giveaway ile verilidiğini görebilirsin. Fiyatlar daha ucuz ve alabileceğin daha fazla servis var.

2- Yükseltme yaptın diye oyunu yeniden almana gerek yok
PS5'te bu sıkıntı olmasa da, Xbox ise Xbox One zamanından geriye dönük uyumluluk konusunu ciddiye almaya başlamış olsa da bilgisayarda oynayabilecek çok daha fazla oyun olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yeni bir ekran kartı aldın diye indirim zamanında 50 liraya aldığın oyunu bir daha satın almayacaksın.

3- Senin cihazın, senin kuralların
Donanım yettiği halde belli bir FPS yada kontrollerle kısıtlanmıyorsun. Shadow of War, Naruto Shippuuden yada Dead or Alive 6'yı Xbox yada PS kontrolleri ile oynayabilirsin. Bunun için kimse seni banlamayacak. Konsolda ek aparatla klavye-fare bağlayanları hileci ilan etmişlerdi.

4- PC'de çok daha fazla oyun var ve bazı oyunlar hiçbir zaman konsola gelmeyecek
Konsol'da League of Legends yada Valorant gibi herkesin hakkında konuştuğu oldukça güzel oyunları kaçıracaksın.

5- Klavye-fare > kontoller
Bu her durum için geçerli değil. Yukarıda örnek verdiğim gibi kesinlik gerektirmeyen (dövüş oyunu tipi) oyunlarda kontroller daha pratik ama eğer oyunda nişan mekanizması varsa farenin gücünü hiçbir şey yenemez. Eğer hızlı FPS oyunlarını seviyorsan (DOOM Eternal misal) konsolun kontrolleri sana çok hantal gelecektir.

6- Daha modüler bir sistem
Eğer PC toplarken iyi bir plan yaparsan çok ekonomik bir yol izleyebilirsin. Misal bir parça bozuldu mu? Bunu kendin tamir edebilirsin. Konsolda ise yeni bir konsol alman yada tamire göndermen gerek. Modüler olması tamir edilebilirliği yada değiştirilebilirliği artırıyor.

Konsolun güçlü noktaları

1- Daha ergonomik.
Klavye-fare kesinlikle en rahat oyun kontrol cihazları değil çünkü oyun için yapılmadılar. Klavye yazmak, fare imlecini bir yerden bir yere götürüp tıklamak için için icat edildi. Oyun kontrolleri ise oyun oynarken eline iyi oturması, uzun saatler boyunca rahat bir oyun deneyimi sağlasması için tasarlandı.

2- Yeni nesil konsollar gerçekten parasının hakkını veriyor
PS5'teki donanıma bakarsam ne demek istediğimi anlarsın. Xbox Series X'in S modeli bu söylediğin fiyat aralığına yakın. Biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim. Xbox One, 360 oyunlarını destekliyordu diye hatırlıyorum. PS4 ve Xbox One serileri? Pek değil. Onun yerine daha ucuza sistemini yükseltir, rahat edersin.

3- Tak, çalıştır mantığı oyun
PC'deki bazı setup sorunları ve çalışmayan oyunlar, sürücü sorunları vs. konsolda yok. Steam'de satın aldığın bir oyunun çalışmaması yada kötü performans vermesi mümkünken konsolda bu pek mümkün değil. Cihazına özel bir sorun yada korsandan bahsediyor olmamız gerek. İlkinin çözümü var.

4- PC'de çok daha fazla oyun var ve bazı oyunlar hiçbir zaman konsola gelmeyecek
Konsol'da League of Legends yada Valorant gibi herkesin hakkında konuştuğu oldukça güzel oyunları kaçıracaksın.
Haklısınız ama zaten bu oyunları oynayabileceğim, ortalamanın biraz altında bir sistemim var. Ufak bir yükseltme ile daha iyi hale de getirebilirim.
5- Klavye-fare > kontoller
Bu her durum için geçerli değil. Yukarıda örnek verdiğim gibi kesinlik gerektirmeyen (dövüş oyunu tipi) oyunlarda kontroller daha pratik ama eğer oyunda nişan mekanizması varsa farenin gücünü hiçbir şey yenemez. Eğer hızlı FPS oyunlarını seviyorsan (DOOM Eternal misal) konsolun kontrolleri sana çok hantal gelecektir.
Gamepad tecrübem olduğundan çok sıkıntı çıkartacağını sanmıyorum.

5- Klavye-fare > kol
Dediğiniz gayet doğru fakat insan gerçekten alışıyor.

Ha bu arada, söylemeden geçmeyeyim. Xbox Series ve PS5 konsollarında CoD gibi oyunlarda klavye-mouse desteği mevcut.

Konsol ve PC tamamen tercih meselesi eğer ilginizi çekiyor ise konsol tavsiye ederim. Şu an da diğer konsolların fiyatlarını bilmiyorum ama PS4 artık tavsiye etmiyorum çünkü 0 versiyonu o kadar parayı hak etmiyor.

Konsol ve PC tamamen tercih meselesi eğer ilginizi çekiyor ise konsol tavsiye ederim. Şu an da diğer konsolların fiyatlarını bilmiyorum ama PS4 artık tavsiye etmiyorum çünkü 0 versiyonu o kadar parayı hak etmiyor.
İşe sadece F/P olarak da bakmıyorum. Gerçekten o paranın hakkını vermiyor PS4. Bu donanım yeterliliğinden çok Playstation denen konsolu yapan şirketin PS3'te mimariyi çok değiştirmesinden kaynaklı. Xbox her zaman x86 kullandı. Bu sayede şu an bütün X360 oyunları Xbox One ve son konsolda oynanabilir;

Bu geriye dönük uyumluluk malesef Sony'nin ekosisteminde yeterince güçlü değil. Eğer 1 oyundan bile fire versen bence bu biz oyuncular için bir kayıp ki neredeyse 10 yıl piyasada dominant kalmış olan bir konsolu komple es geçmek bir oyuncu olarak benim yüreğimi burkan bir durum. Yukarıda da bahsettiğim gibi konsol oyunlarını sadece konsolun üreticisi satabiliyor. Eğer onlar satmayı bırakırsa bu oyunları bulamayız. Şimdi diyeceksiniz ki "Neden bu geriye dönük uyumluluğa bu kadar taktın sen?". Cevabı şu: Eğer geriye dönük uyumluluk olmazsa eski oyunları muhafaza edemeyiz. Sony istediği zaman eski konsolların fişini çekebilir. Bugün PSN Store'a girerseniz PS3 oyunu bulamazsınız. Sony fişini çekti çünkü. Eski sevdiğiniz klasikleri koruyabilmek istiyorsanız Sony'den konsol almak doğru bir karar değil. Her oyunun da remaster sürümü olmuyor. Bu yüzden çok sevdiğiniz bir serinin bütün oyunlarını oynamak isterken o bulamadığınız oyun sizin içinizde kalacak. Sebep? Sony fişini çekmiş.

Crash Bandicoot gibi klasikler çok tuttuğu için ve zamanın nostaljisi olduğu için yenilendi. Ama şöyle bir oturup düşününce bunlar benim çocukluğumun anıları. PC ortamında bu oyunları bir şekilde muhafaza etmek mümkünken, adı PS olan kapalı bir kutunun başında iken sadece Sony'nin iki dudağının arasından çıkacak söze kalmışım. Bir şirketin sevdiğim bir seriyi tamamen ortadan kaldırabilecek güce sahip olmasını istemiyorum. Çünkü şirketler kesinlikle serileri yada eğlenceyi değil parayı düşünüyorlar.

En azından PS5'te mimari yine değişmedi ve önümüzdeki yıllarda da x86 kullanmaya devam edecekler gibi? Kısacası sanırım buna da bir kazanç diyebiliriz? Cidden ama. PS3 oyunlarının komple PSN Store'dan atılması iç burkan bir gelişme oldu.

Hepsini al geç.
Çünkü hiçbiri birbirinden üstün değil.

Hepsini alamıyorsan bütçe problemi vardır. Bütçe problemi varsa Xbox al. PS almak saçmalık.

Özel oyunların çıkmasına en az 3 4 sene var zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı