Konsola geçilmeli mi?

13 yıldır PC oyuncusuyum. Farklılık olsun diye PS4 Slim aldım ve iyi ki aldım diyorum. Her oyuncu PS4 özel oyunlarının tadına kesinlikle bakmalı. Fakat anladığım kadarıyla farklı bir deneyim istiyorsunuz.

O farklı deneyimi Xbox konsollarında bulamazsınız, Xbox konsollarında olan oyunların neredeyse hepsi PC için mevcut. Bütçenize yoksa PS4 Pro'dan veya Slim'den şaşmayın. Para sıkıntım hiç yok derseniz PS5.

Enis Cherryson'dan duydum. Herhalde ona da vahiy gelmiş. 🤣
İyi atıyor.
Sony sadece “bazı özel oyunlarımızı bilgisayar platformuna genişletmeyle ilgili deneyler yapacağız” dedi. Günün sonunda onlar da bir şirket, kendilerine para kazandıracak yolu seçerler.

Sony exclusiveler sayesinde konsol satıyor, ardından bütün bağımsız geliştiriciler PlayStation’da oyun satabilmek için Sony’e para ödüyor. Yani örneğin AC Valhalla PS’de satıldıkça Sony pay alıyor. Dolayısıyla sattıkları konsol sayısı önemli, zaten bu yüzden konsolları neredeyse zararına satıyorlar, özellikle ilk dönemler.

Günün birinde exclusive sayesinde sattıkları konsollardan kazandıkları para, o exclusiveleri bilgisayara çıkarmanın getiririnin gerisine düşerse bunu yaparlar. Zaten Cloud oyun servislerinin gelişmesiyle bir bakıma yapılıyor bu.

Ama bu demek değil ki artık Sony exclusive oyun yapmayacak, her şey PC’ye gelecek. Yakın dönemde pek mümkün gözükmüyor. Gelen üç beş tanesi de Horizon Zero Dawn gibi çok geriden takip edip serinin yeni oyunlarını ve yeni nesil konsolları satmak amacıyla yapılır yakın dönemde. God of War ve The Last of Us gibi büyük seriler ise bana kalırsa PS dışına çıkmaz.

Başlık sahibi PS4 veya PS5 alıp exclusive oynasın. Ben yıllardır oyun mu oynuyormuşum der büyük ihtimalle.

Geçmelik bir durum yok bence, PC'den sıkıldıysanız direkt next gen bir konsola ihtiyacınız yok. Bir PS4 alıp oynamamış olduğunuz bir sürü kaliteli oyun + daha eski oyunların remake versiyonlarını oynayabilirsiniz. Oyun oynamak dışında iyi bir bilgisayara ihtiyacınız yoksa elinizdeki PC'yi satıp direkt next gen konsol almayı düşünüyorsanız bu biraz riskli olur. PC'deki oyun-oyuncu mentalitesi ile konsolunki farklı. Bu nedenle bir PS4 alarak deneyebilirsiniz.

13 yıldır PC oyuncusuyum. Farklılık olsun diye PS4 Slim aldım ve iyi ki aldım diyorum. Her oyuncu PS4 özel oyunlarının tadına kesinlikle bakmalı. Fakat anladığım kadarıyla farklı bir deneyim istiyorsunuz.

O farklı deneyimi Xbox konsollarında bulamazsınız, Xbox konsollarında olan oyunların neredeyse hepsi PC için mevcut. Bütçenize yoksa PS4 Pro'dan veya Slim'den şaşmayın. Para sıkıntım hiç yok derseniz PS5.
Bende öyle düşünüyordum zaten çok sağol
Geçmelik bir durum yok bence, PC'den sıkıldıysanız direkt next gen bir konsola ihtiyacınız yok. Bir PS4 alıp oynamamış olduğunuz bir sürü kaliteli oyun + daha eski oyunların remake versiyonlarını oynayabilirsiniz. Oyun oynamak dışında iyi bir bilgisayara ihtiyacınız yoksa elinizdeki PC'yi satıp direkt next gen konsol almayı düşünüyorsanız bu biraz riskli olur. PC'deki oyun-oyuncu mentalitesi ile konsolunki farklı. Bu nedenle bir PS4 alarak deneyebilirsiniz.
Peki ps4 e ne kadar süre sonra alışırım konrolcüye

Peki ps4 e ne kadar süre sonra alışırım konrolcüye

Kontrolcüye alışmak zor değil. Çoğu zaman inanılmaz bir konfor sağlar o controller. Ama en sevdiğiniz oyun türü FPS'tir, yıllardır PC'de oynadıktan sonra hem zor hem keyifsiz gelir. PS4 özel oyunlarının çoğu tek kişilik hikayeli oyunlar olduğu için kontrolcüyle çok rahat oynarsınız.

Kontrolcüye alışmak zor değil. Çoğu zaman inanılmaz bir konfor sağlar o controller. Ama en sevdiğiniz oyun türü FPS'tir, yıllardır PC'de oynadıktan sonra hem zor hem keyifsiz gelir. PS4 özel oyunlarının çoğu tek kişilik hikayeli oyunlar olduğu için kontrolcüyle çok rahat oynarsınız.
Peki FPS oyunlarına ne zaman alışırım

Ben yaklaşık 3 yıldır PS4 kullanıyorum. Eğer sadece merak ediyorsan ve birkaç el atayım çıkıyim diyorsan ilk başta PS4 almanı öneriyorum çünkü hem genelde ayda 1 veya daha az sıklıkla yapılan indirimlerle oyun fiyatları ps Store da bayağı düşüyor misal benim kütüphanemdeki oyunların toplam fiyatı 1500'den fazladır ama indirim kovaladığım için tahminen 500'den biraz fazla para harcamışımdır. Eğer PS4 deneyiminden memnun kalırsan da PS5'e geçebilirsin ama şu zamanlarda fazla tavsiye etmem çünkü PS5 özel oyunları fazla yok. Gerçi PS5, PS4'deki oyunları 120 FPS oynatabiliyor ama sadece 6 veya daga fazla oyun olması gerekiyor (ama yakın zamanda çoğalır)

Neyse kısaca demem o ki sadece birazcık merağın varsa ve yoğunlukla PC de takılacaksan PS4, eğer ben düzenli olarak konsolda vakit geçireceğim diyorsan PS5

Geri
Yukarı