Kopma yaşanmaması için Wi-Fi Router kullanılır mı?

Kiratovic

Hectopat
Yer
Ataşehir - İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Industrial Engineer @FarkLabs
Merhaba, yeni eve taşındım oldukça merkezi bir yerde karşı komşum amcam. Evinde 100Mbit fiber kullanıyor bende bağlatacaktım kendi evime fakat onlardan evime interneti router vs. ile geçirebilirsem gerek olmayacağını düşündüm. Bir katta 2 daire var o yüzden bayağı yakın daireler kapı arası 3 metre falandır. Evde 1 tane router var markasını bilmiyorum henüz akşam söyleyebilirim kalitesini vs. fakat sorum şu ben laptop kullanıyorum ama kablolu bağlanmak istiyorum sabit kopma yaşanmasın vs diye. Router 100Mbit interneti sizce ne kadar düşük getirir bana. Ya da ne önerirsiniz internette repeater ve router diye ayrı şeylerde gördüm. Önerilerinizi bekliyorum.

Onların kullandıkları router 5 ghz desteğine sahipse Ethernet girişine sahip bir 5 ghz repeater da siz alırsınız. Repeater onların router'inden aldığı kablosuz bağlantıyı size ethernet yoluyla verir. Bağlantı kalitesi mesafeye ve aradaki engellere göre değişir.

Onların kullandıkları router 5 ghz desteğine sahipse Ethernet girişine sahip bir 5 ghz repeater da siz alırsınız. Repeater onların router'inden aldığı kablosuz bağlantıyı size ethernet yoluyla verir. Bağlantı kalitesi mesafeye ve aradaki engellere göre değişir.
Bilgim olmadığından dolayı saçma bir soru soruyor olabilirim mazur gör, onların kullandığı router dediğin bildiğimiz modem mi? Çünkü evde boşta duran bir router ve modem var dediler bana henüz gidip görmedim. Bu durumda bir repeatermı almam gerekiyor?

Evet repeater almalısın. Fakat yine kablosuz bağlanmış gibi olacak. Fakat kablosuz bağlantı kalitesi iyiyse, kablolu bağlantıyla benzer kalitede bağlantı kurulabiliyor. Yada mevcut modemi kaliteli bir modemle değiştirirseniz o zamanda rahatlıkla bağlanılabilir. Genelde servis sağlayıcıların verdikleri modemler kötü oluyor ve az çekiyor.

Evet repeater almalısın. Fakat yine kablosuz bağlanmış gibi olacak. Fakat kablosuz bağlantı kalitesi iyiyse, kablolu bağlantıyla benzer kalitede bağlantı kurulabiliyor. Yada mevcut modemi kaliteli bir modemle değiştirirseniz o zamanda rahatlıkla bağlanılabilir. Genelde servis sağlayıcıların verdikleri modemler kötü oluyor ve az çekiyor.
Modem baya kaliteli 90-95 civarı alıyor gerçekten yanında durduğunda kabloluyla bağlandığında vs. O zaman şimdi benim yapmam gereken bir repeater alıp prize takıp kullanmak değil mi? Mesela bunun gibi bir şey alsam modemi gören bir yere taksam kendi dairemde repeater'a kablolu ya da kablosuz bağlanıp iyi bir hız alabilir miyim?

Modem baya kaliteli 90-95 civarı alıyor gerçekten yanında durduğunda kabloluyla bağlandığında vs. O zaman şimdi benim yapmam gereken bir repeater alıp prize takıp kullanmak değil mi? Mesela bunun gibi bir şey alsam modemi gören bir yere taksam kendi dairemde repeater'a kablolu ya da kablosuz bağlanıp iyi bir hız alabilir miyim?
Onların modeminden kablosuz olarak 90-95 alıyorsanız o modemde 5 ghz vardır. Önemli olan bu. Linkini attığınız repeater sadece 2.4 ghz kullanıyor. 2.4 ghz ile erişim mesafesi yükselir ancak alınan hız çok düşük olur. Belki 15-25 anca. O yüzden benim kullandığım (TP Link RE305) gibi bir repeater almanız iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı