Korsan hakkındaki görüşleriniz

Korsan bir protesto aracı olarak kullanılabilir. Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapmayıp, oyunu 700 liraya çıkartırsan korsana bir şey diyemezsin. Sen zaten firma olarak Türk oyuncularını umursamadığını gösteriyorsun, Türk oyuncular seni niye umursasın?

Tabii bu üstte dediğim her oyun için geçerli değil. The Witcher 3 mesela, adamların normal fiyatlandırması o kadar iyiyken bir de üstüne sürekli çok iyi indirimler yaptılar. Ben oyunu indirimsiz fiyatından fazla indirimli fiyatıyla gördüm. Gidip bu oyunu da korsan indirmezsin, bu firmanın bize yaptığı iyiliğe hakaret.

Zamanında Minecraft Mobile versiyonu baya korsan kullandım, tabi bir gün Google Anketler ve Google Play Store kuponu ile satın aldım. Güzel bir hismiş. :D Epic Games Store ve Gog.com'da beleşe kapmama rağmen parasıyla Steam'den Soma aldım. Hikayesi etkileyiciydi ve destek olmak istedim, ilk defa bir gerilim oyununu "oynuyarak" bitirdim.

Tabi zamanında az korsan kullanmadım. :)
Korsana karşı mıyım? Çok eskiden düşünmemiştim, daha sonra tamamen karşı oldum, şimdi "çoğunlukla" karşı olsamda "kısmen" karşı değilim. Yinede bir program yazmada geçen emeği unutmamak şart.

Zamanında Minecraft Mobile versiyonu baya korsan kullandım, tabi bir gün Google Anketler ve Google Play Store kuponu ile satın aldım. Güzel bir hismiş. :D Epic Games Store ve Gog.com'da beleşe kapmama rağmen parasıyla Steam'den Soma aldım. Hikayesi etkileyiciydi ve destek olmak istedim, ilk defa bir gerilim oyununu "oynuyarak" bitirdim.

Tabi zamanında az korsan kullanmadım. :)
Korsana karşı mıyım? Çok eskiden düşünmemiştim, daha sonra tamamen karşı oldum, şimdi çoğunlukla karşı olsamda "kısmen" karşı değilim. Yinede bir program yazmada geçen emeği unutmamak şart.

Ben de Minecraft'ı crack kullanıyordum, aslında hala kullanıyorum, daha sonra orjinalini aldık kendi sitesinden, ama crack hali daha rahat ve hoş geliyor bana :D

Ben de Minecraft'ı korsan kullanıyordum, aslında hala kullanıyorum, orjinalini aldım kendi sitesinden, ama korsan hali daha rahat ve hoş geliyor bana :D
Orjinal alınca sanki Minecraft 2 bulmuşum gibi hissettim. Teknik olarak anket cevaplayarak ve kupon kaparak beleşe orjinal aldım.

AAA oyunu olan RDR 2 Steam fiyatı: 299 TL
RDR 2 ABD fiyatı: 60$

TR asgari ücret: 2324 TL net.
ABD asgari ücret: 1300-1500$

(Ortalama olarak saati 7 dolardan hesaplayalım ve haftalık 45-50 saat çalıştıklarını düşünelim.)

Bir asgari ücretli Türk RDR 2 almak için maaşının 1/8'ini vermek zorunda.

Bir asgari ücretli Amerikan RDR 2 almak için maaşının 1/23'ünü vermek zorunda.

Türkiye'de 26 milyon çalışan var. 26 milyonun 10 milyonu asgari ücretli çalışan. 10 milyon da işsiz var. Gelin şimdi siz bu şartlarda millete korsan oynama diyin...

Evet, etik değil. Evet, doğru değil. Evet, emek hırsızlığı. Ama maalesef şartlar bu. Oynayana da, oynamayana da lafım yok, saygım eşit. Para verip alanlara enayi gözüyle bakılmadığı sürece benim için sorun yok.

10 milyon işsizin, 10 milyon asgari ücretli çalışanın olduğu bir ülkede alım gücü yerlerde, kur tavandaysa ve insanlar temel ihtiyaçlarını bile zar zor karşılıyorsa eğlenmeye ve hobi edinmeye para bulamaz. Dolayısıyla bunu bir şekilde bedavaya/ucuza getirmeye çalışır. Korsanın olayı da bu.

Son düzenleme:
Veremeyeceğin paranın ne hesabını yapacaksın? Hali vakti yerinde olan insanlar büyük kitleler halinde, artık oyunları satın almamaya karar vermediği sürece sorun teşkil etmiyor. Etik mi, bence gayet etik de.

@[т]σятυє Profil fotoğrafındaki bayanın ismini rica edebilir miyim acaba?

Korsan kullanmak, korsana destek vermek değildir. Yıllardır çoğu şeyi korsan kullanırım. Korsan kullanmak veya kullanmamak meselesi çok dert edilecek bir mesele de değil. Korsan kullanan bir insana mülteci gözüyle bakan insan var. Dert edilecek çok şey varken bunun dert olması çok saçma. İnsanların tüm derdi bitti, korsan kullananlar mı dert oldu? Parası olsa zaten korsan kullanmaz. Parası yok diye program mı kullanmasın insanlar? Oyun mu oynamasınlar? Adam veriyor 100₺ oyuna korsana karşıyım diyor. 100₺ verebilsem ben de karşıyım derim. Arkadaş yukarıda izah etmiş onlar 50 birim verirken biz 900 birim veriyoruz. Devlet korsancılık oynuyor zaten. Biz ne yapalım?

Eskiden tepki gösterebilirdim ama artık göstermiyorum, benim işim var durumum iyi alıyorum ama alamayanın halinden de anlamak gerek öğrenci kardeşler ne yapsın? fiyatlar çok uçuk yabancı yerlerde ki gibi 50 60 birim paraya oyun alınmıyorki. Elden geldikçe korsandan uzak durulmalı ama yeni fiyatlandırılmadan sonrada indirene kızmak ne biliyim..

Yeni konular

Geri
Yukarı