Korsan oynamanın her koşulda emek hırsızlığı sayılması sorunsalı

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
@bitwise

"O metaya zaten para veremeyeceğiniz için" --> Korsan oynayanlarin buyuk bolumu bunu gamin makinelerinde, o oyuna para verebilecekken yapan tipler. Hic burada fakir Emrah edebiyati yapma, yasadigim ulkeyi biliyorum.

Varsayım yapıyorsun. Gerçekten maddi gücü yetmeyip o oyunu satın alamayacak kişilerin aksine, söylediğin kimselerin yaptığı etik değil. Bu kadar basit. Karmaşıklaştırmaya gerek yok.

"...Parasını vermeden sahip olsanız da, hiç sahip olamasanız da aynı yere çıkıyor" --> Hayir cikmiyor. O urunu alsaydin, hakkini vermis olacaktin.

Parasını verebilecek durumdayken korsan oynamanın etik olmadığını söyledim halbuki.

Korsan olarak calistirdigin o yazilimin, oynadigin oyunu yapan firmaya nasil bir masraf getirdigini bilmeden "kopyalama bedeli sifir yeaa" diyemezsin. Yazilimin Release Cycle'ina mi katildin? AR-GE'sinde mi bulundun? Sen ve senin gibiler korsan yapmasinlar diye belki 2 muhendis daha calistirmak zorunda kaldi adamlar. Bunlari bilmeden nasil "bir zarari yok" diye atip tutuyorsunuz. Bilmedigin konuda atip tutmak bu kadar kolay olmamali. ( Software release life cycle - Wikipedia)

Anlamazsın etmezsin havalarını anlamıyorum. Birçok kişi bu işlerin ne kadar emek gerektirdiğinin farkında. Yine, o oyunun kırılmasında emeği olan kimseler ile o oyunu korsan oynayan kişilerin yaptığı eylemleri etik olarak bir tutmuşsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@bitwise

Varsayım yapıyorsun. Gerçekten maddi gücü yetmeyip o oyunu satın alamayacak kişilerin aksine, söylediğin kimselerin yaptığı etik değil. Bu kadar basit. Karmaşıklaştırmaya gerek yok.

Parasını verebilecek durumdayken korsan oynamanın etik olmadığını söyledim halbuki.

Anlamazsın etmezsin havalarını anlamıyorum. Birçok kişi bu işlerin ne kadar emek gerektirdiğinin farkında. Yine, o oyunun kırılmasında emeği olan kimseler ile o oyunu korsan oynayan kişilerin yaptığı eylemleri etik olarak bir tutmuşsunuz.

Senin temel iddian nedir?

Evet, her koşulda bir oyunu satın almadan korsan oynuyorsan, oyunu yapan firmanın emeğini çalmış oluyorsun. Daha önceki konudan fark etmişsindir, korsan oyuna karşı çoğunluk kadar sert bir tavrım yok ama gerçek bu. Mesela This War of Mine gibi bir oyunu (düşük sistemde çalıştığı için örnek verdim) satın alacak kadar bile paran yoktur, 10 yıllık sistemle zar zor idare ediyorsundur, ailenden aldığın harçlık karnını bile doyurmana yetmiyordur. "Bir yere" kadar bunu anlarım ama RTX sistemleri olup, her gün sigaraya 15 TL para verip, cebinde 10 bin TL'lik telefona sahip olup param yok iddiasında bulunanlar da hiç az sayıda değiller.

Yeni çıkan AAA oyunları oynatacak sistemi olan birinin kısa sürede o oyunu alacak kadar parayı toparlaması da mümkün demektir. Kısacası "para verebilecek" durumu olup da vermeyenlerin ya da indirimleri beklemeyip oyunu korsan oynayıp daha sonra oyunu satın almayanların yaptığı şey savunulmaz. İşte firmalara asıl zarar veren kişiler bunlar ve sayıları sandığından çok daha fazla.

Gene de araba hırsızlığı ile aynı kefeye koymuyorum. En azından oyunu korsan bile oynasalar indirim döneminde satın almalarına da laf etmem ama öyle bir şeyin olmadığını da biliyoruz. Çok enderdir varsa bile.

Metacritic'ten en yüksek puanlı PC oyunlarına baktım. Çok eski olmaması koşuluyla son 10 senedeki oyunları inceledim.

-GTA V (Bedavaya dağıtıldı.)
-Portal 2 (2 lira)
-Skyrim (8 lira)
-BioShock Infinite (12 lira)
-Witcher 3 (18 lira)

Bunların yanında ucuz ve saatlerce oynayacağınız Age of Empires II (2013) gibi oyunlar da var. Epic ve Steam'den bedava verdiği oyunlar da var.

Yani bir burger + sigara parasına saatlerce keyifli oyun oynamak mümkün. Eski oyun bunlar falan demeyin. Yeni oyunları oynamak isteyen adamın sistemi de iyidir. O da bir zahmet 200-300 lira parası neyse verip alsın.

Geri
Yukarı