Korsan Oyun Hakkındaki Düşünceleriniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yine tam olarak anlamadın. Kutulu oyun alıp asla Aral'a para kazandırmam. Steam'den alırım oyunları. Hatta geçen gün Mount & Blade Full Collection'ı aldım. Önceden Warband'ı korsan olarak oynamıştım, borcumu ödeyeyim dedim. Kurup oynamam yani şimdi.

AKK olmasa birçok kişi Steam'dan alacak oyunları. Adam zaten alacak. Birde AKK ile mi uğraşayım deyip kutulu alıyor, Aral'a para kazandırıyor. Demek istediğim bu.

Korsan konusuna gelirsek, ben oyuna 220 TL vermem onu diyorum. Bu fiyata vermem. Yolunacak tavuk gibi görünürken vermem. Mesele sadece para değil. İnsan gibi fiyatlandırma olsun güzel güzel alayım. Demek isteğim bu. Korsanı savunmuyorum yani.

Not: 220 TL'ye 50 KG kedi maması alıp yüzlerce aç sokak kedisini doyururum daha iyi, başkasını zengin edeceğime... ki zaten yapıyorum o kadar olmasada.

Yine tam olarak anlamadın. Kutulu oyun alıp asla Aral'a para kazandırmam. Steam'den alırım oyunları. Hatta geçen gün Mount & Blade Full Collection'ı aldım. Önceden Warband'ı korsan olarak oynamıştım, borcumu ödeyeyim dedim. Kurup oynamam yani şimdi.

AKK olmasa birçok kişi Steam'dan alacak oyunları. Adam zaten alacak. Birde AKK ile mi uğraşayım deyip kutulu alıyor, Aral'a para kazandırıyor. Demek istediğim bu.

Korsan konusuna gelirsek, ben oyuna 220 TL vermem onu diyorum. Bu fiyata vermem. Yolunacak tavuk gibi görünürken vermem. Mesele sadece para değil. İnsan gibi fiyatlandırma olsun güzel güzel alayım. Demek isteğim bu. Korsanı savunmuyorum yani.

Not: 220 TL'ye 50 KG kedi maması alıp yüzlerce aç sokak kedisini doyururum daha iyi, başkasını zengin edeceğime... ki zaten yapıyorum o kadar olmasada.

Aral'ın izlediği fiyat politikasının adaletsiz ve iyi düşünülmemiş olduğuna çok rahat katılabilirim. Aral değişir mi sorusunu sorarsak eğer, bence değişir. Aral'a rakip olacak bir firma kurulursa çok da güzel hizmet sunmaya başlarlar. Zamanında TTNET'de piyasada ki tek firmaydı istediğini yapabiliyordu. Hangi sektör olursa olsun rekabet yoksa müşteriler eziyet çekecektir.

Kesinlikle imkan olduğu sürece geliştiriciye destek ve farkındalık yaratmak için alınmalı. Son zamanda artan orjinal oyun kullanımı meyvelerini Türkçe altyazılı ve içeriğe sahip oyunlarla verdiğini düşünüyorum.

$1 = 3 TL diye düşünürsek biraz gereksiz geliyor. Hem online oynanmayan bir oyuna neden gidip para veresiniz ki ? Tabii eğer sağlam sisteminiz varsa ve crack-update sorunlarından bıktıysanız orjinal çok mantıklı.

Beyler aslında sorunumuz milletmizin sabırsız olması. Bende oyunları orjinal oynarım. Ama oyun çıkınca anında oynamam fiyatların düşmesini beklerim. Örnek verecek olursam Witcher 3. Bu oyun ilk çıktığında ek paketler hariç fiyatı 76 tl idi. Şimdi oyun o ek paketleri dahil 76 tl ve resmi olarak türkçe. Oyunu bu aralar alıp oynamayı düşünüyorum. Yani diyeceğim, millet sabırlı olmalı ve çok para veremem diyorsan bekleyeceksin ve indirimde alacaksın olay bu kadar basit.

Korsan oyuna kesinlik karşıyım. Tabi herkesin maddi durumu iyi değil ve alacak durumu yok. Bunun yanı sıra Türkiye de bilgisayar fiyatlarıda bi hayli uçuk diyebilirim. Çoğu kişinin bilgisayarının sistemi bile gereksinimleri karşılamıyor. Yinede maddi durumu iyi olan arkadaşlarımın orjinal kullanıp destek olmasını isterim.

Ben de korsan oyuna karşıyım. Fakat burada şöyle bir şey var. Yıllardır KAT ziyaretçisiyim. Ve sahibi Artem Vaulin tutuklandığında, hem hukukun haklı olduğunu düşündüm. Hem de onun adına çok üzüldüm. Sonuçta hukuka hak veren birinin bu değirmenden yıllarca mal götürmesi de çelişik geliyor kendime. Yani uyanık bir duyarlı kullanıcı olma durumu bu. Bu da itici bir durum.

Küçükken orjinal oyun alacak olsam bile "bana ne be ben mi zengin edicem zaten milyon dolarlar kazanıyorlar" diyip inadına korsan indirirdim ama olayların, sektörün, oyun yapımının detaylarını gördükçe "emeğe saygı" diyip orjinal almaya başladım artık. Tabi bunda Steam'in çok büyük katkısı var, çünkü memleketteki birçok korsancı gamer Steam ile birlikte orjinal oyun almaya başladı. Steam olmasa hala büyük bir korsan furyası devam ederdi. (gerçi hala ediyor da).. Ayrıca sürekli söylenen bir klişe var: Türkiye'de korsan çok yaygın olduğu için firmalar buralara pek önem vermiyor ürünlerin fiyatları katlanıyor diye.. Bir de vergi giriyor işin içine daha da katlanıyor.. Tamam da haklılar da zaten pahalı olduğu için insanlar korsana torrente saldırıyor, hala ne diye fiyatları katlama politikası var.

Gerçi artık CD/DVD olayının bir önemi kalmadı.. Steam indirimleri sağolsun büyük bir nimet olduğu için korsan oyun sektörünün yavaş yavaş küçüleceğini düşünüyorum artık. Merdiven altı oyun satan internet kafeler, CDciler falan yok artık öyle.. Duygulandım...

Şu an Origin'de Origin Access diye bir hizmet var. Aylık 4€ ile FIFA 16, Battlefield 4 Premium Edition gibi gibi 37 oyunu oynama imkanına sahibiz. Ancak bu hizmetin dışında bir oyuna 50, 100 hatta 200 TL gibi ücretler kesinlikle fahiş.

Sözde bir aralar Avrupa'da bununla ilgili bir yasa çıkacaktı ama ses seda yok. Oyunlar bu kadar pahalı olduğu sürece veya Origin Access gibi hizmetler bütün oyunları kapsayana dek korsan oyuna karşı değilim ve hatta oynuyorum.

Furkan kardeş 50 tl' nin nesi fahiş fiyat anlamadım? Mesela bende bir oyuna 50 tl vermem indirim kovalarım ama 50 tl kesinlikle abartı bir fiyat değil. Gerçi işin biraz maddiyat boyutu var. Durumu olan 100 de verir 200 de.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı