Korsan oyun illegal ise neden yaptırım uygulanmıyor?

Günümüzde oyun dünyası bayağı gelişti. Ama aynı zamanda korsancılıkta oyunlar ile beraber daha da gelişti. Kimisi 100 TL verir en sevdiği oyunu alır kimisi gider korsan yükler bir antivirüs programı ile de korunur. Yani demem şu ki neden illegal bir eylem olan korsan oyunculuk için yaptırımlar olmuyor. 4 sene önce korsan oyuna veda ettim çok mutluyum eskiden bir tıkla ulaştığım oyunları artık para biriktirerek alıyorum ve aldığımda o oyunu oynarken daha da zevk alıyorum.
Aslında 2000'lerde, Türkiye'de Microsoft önderliğinde kurulmuş BSA Türkiye diye bir kurum yaptırım uyguluyordu. Örneğin korsan Windows XP kullanan internet kafelere avukat ordusu ile haciz uygulatıyorlardı. 2007'de yasal statüye bile kavuştular. 2017'de İçişleri Bakanlığı bunları kapattı. Şimdi de Windows 10'un korsan kullanımına gıkını çıkaramayan bir Microsoft var.

Korsan oyunların aslında yapımcılara yararı da var. Adam zamanında satacağını satıyor korumayla sattıktan sonra oyunu çayıra salıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş galiba devlet tarafından neden yaptırım olmuyor onu kastediyor sanırım.

Evet tam olarak onu kastetmiştim.
Benim bildiğim birçok korsan oyun oyun sitesi var şimdi onları burada saysam forum kurallarına aykırı olur mu? Yani korsan oyun sitesi öneriyormuş gibi olur muyum? Çünkü bazı küçük yaştaki çocuklar hala korsan oyun yüklediğinde orijinal sanıyorlar onları bu sitelerden uzak tutmak için.

Evet tam olarak onu kastetmiştim.
Benim bildiğim birçok korsan oyun oyun sitesi var şimdi onları burada saysam forum kurallarına aykırı olur mu? Yani korsan oyun sitesi öneriyormuş gibi olur muyum? Çünkü bazı küçük yaştaki çocuklar hala korsan oyun yüklediğinde orijinal sanıyorlar onları bu sitelerden uzak tutmak için.
Bu forumda takılan herkes biliyordur hocam nerelerin korsan veya orjinal olduğunu yazmanıza gerek yok. Sonra ceza yemeyin.

Korsan oyunlar yıllar içinde iyice azaldı. Eskiden çok daha fazla yaygındı. Kendisi için korsan yükleyen kişilerle pek uğraşmıyorlar. Site vs. açıp korsan oyun falan dağıtmaya başlarsan tehlike çanları o zaman çalmaya başlar.

Yaptırımı bilmiyorum ama mesela örnek olarak mobil platformda Supercell buna el attı artık APK'sını yapamıyorlar. Yani sanırım isteseler engel olurlar.

Ama Supercell'in oyunlarındaki lisans doğrulamayı lucky patcher ile kaldırabiliyorsun.

Korsan oyunlar yıllar içinde iyice azaldı. Eskiden çok daha fazla yaygındı. Kendisi için korsan yükleyen kişilerle pek uğraşmıyorlar. Site vs. açıp korsan oyun falan dağıtmaya başlarsan tehlike çanları o zaman çalmaya başlar.

Korsan oyunlar azaldı mı? Hocam kırılmayan oyunları saysak 2 elin parmak sayısını geçmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı