Korsan oyun indirdikten sonra bilgisayar yavaşladı

gldeavici

Centipat
Daha fazla  
2 hafta önce bilgisayara korsan Ghostrunner indirdim indirip kurdum oyunu oynadım o günden beri oyunlardaki FPS eskisine göre düştü.
Örnek vermek gerekirse:
Rainbow Six'te 180 200 arası alırken 120 160 arası almaya başladım.
Minecraft CraftRise Launcher'da 2700 FPS alırken 1500 FPS almaya başladım.
Witcher 3'te 90 FPS alırken 60 70 arası almaya başladım.
PES 2021'de 210 FPS alırken 144 FPS sabit almaya başladım.
Valorant'ta 200+ FPS alırken 150 170 arası FPS almaya başladım.
CS:GO'da topluluk sunucularında 440 FPS alırken 250 300 arası almaya başladım.
Ghostrunner'ın Steam'den demosunu indirmiştim orada 144FPS alırken cracklide 70FPS almaya başladım.

Malwarebytes, Avast ve Kaspersky programları ile tarama yaptım internnete gördüğüm virüs tespit etme yöntemlerini denedim ama bilgisayarda hiçbir şekilde virüs çıkmadı. Virüs belirtiside yok sadece oyunlardaki FPS düştü bilgisayar hala hızlı ama bir anda eskisine göre bu kadar yavaşlaması normal değil. Yardımcı olabilir misiniz?

Sistem özellikleri:
Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce GTX 1660 Super.
İşlemci: Intel i5 9400F.
RAM: 16 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Korsana çoğu kişi karşı. Şu ana kadar bir sürü korsan oyun indirdim. Ne virüs buldu, ne de sistemimi yavaşlattı. MSI Afterburner ile değerlerini kontrol et öncelikle.

Afterburner'ı zaten kullanıyorum ama sıcaklık değerlerini takip etmek için. Yani normal değerler hakkında bir fikrim yok hiç ellemedim varsayılan değerleri biliyor musun yoksa her bilgisayar için farklımı oluyor?

Sıcaklık değerleri normalin üstüne hiç çıkmadı onları takip ettim. Ghostrunner'ı denemeyi çok istiyordum ama o an imkan yoktu demo sürümü tatmin etmemişti o yüzden tüm oyunu deneyimlemek istedim ama böyle oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
@gldeavici oyunla alakalı olduğunu sanmıyorum. Her hangi farklı bir program, sürücü veya Windows güncelleştirmesi yaptınız mı?

Windows güncelleştirmesi oyunu indirdikten sonra 1 defa geldi onu yaptım ama benim sorunum oyunu indirdiğim gün başladı. Sürücü güncellemesi ise sadece GeForce Experience'dan Game Ready sürücüsünü güncelliyorum (ekran kartı sürücüsü). Zaten bu olaydan sonra Steam harici hiçbir yerden hiçbir şey indirmedim. Artık bilindik olmayan sitelerden indirmem de :D

@gldeavici bahsettiğiniz Site'den indirdiğiniz oyunla kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Şayet virüs veya vs bir yazılım sistemde olsaydı, Malwarebytes, Avast, Kaspersky ile tarama yapınca büyük ihtimalle tespit ederdi. Genelde bu gibi durumlarda antivirüs taraması yapın. Ve bilgisayar açılışı ile çalışmaya başlayan arka planda çalışan programları devre dışı bırakıp sistemi yeniden başlatın. Sonra arka planda çalışan bir program olmadan performans testi yapmak daha mantıklı olur. Korsan oyun için değil, her benzer durumda denenmesi gerekir.

@gldeavici bahsettiğiniz Site'den indirdiğiniz oyunla kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Şayet virüs veya vs bir yazılım sistemde olsaydı, Malwarebytes, Avast, Kaspersky ile tarama yapınca büyük ihtimalle tespit ederdi. Genelde bu gibi durumlarda antivirüs taraması yapın. Ve bilgisayar açılışı ile çalışmaya başlayan arka planda çalışan programları devre dışı bırakıp sistemi yeniden başlatın. Sonra arka planda çalışan bir program olmadan performans testi yapmak daha mantıklı olur. Korsan oyun için değil, her benzer durumda denenmesi gerekir.

Dediğini yaptım ve Denetim Masası'ndan tüm programları devre dışı bıraktım. Avast devre dışı bırakılmadı basmama rağmen. Gerçekten de arka planda çok fazla program çalışıyormuş hepsini kapatıp bilgisayarı yeniden başlattım. Rainbow Six Siege üzerinden performans testini gerçekleştirdim. Sıcaklık değerleri hala normaldi FPS ise eskisine göre gerçekten arttı artık ara sıra iç mekanlarda 200 FPS'i görebiliyorum ama dış mekanda 130 FPS değerine kadar düşüyor. İç mekanda ise 144 FPS oluyor en az. Yani FPS değeri artış gösterdi ama hala eskisi gibi değil. Kasadaki tozları da temizledim acaba bu dediğin gibi başka yöntemlerde var mıdır?

Dediğini yaptım ve Denetim Masası'ndan tüm programları devre dışı bıraktım. Avast devre dışı bırakılmadı basmama rağmen. Gerçekten de arka planda çok fazla program çalışıyormuş hepsini kapatıp bilgisayarı yeniden başlattım. Rainbow Six Siege üzerinden performans testini gerçekleştirdim. Sıcaklık değerleri hala normaldi FPS ise eskisine göre gerçekten arttı artık ara sıra iç mekanlarda 200 FPS'i görebiliyorum ama dış mekanda 130 FPS değerine kadar düşüyor. İç mekanda ise 144 FPS oluyor en az. Yani FPS değeri artış gösterdi ama hala eskisi gibi değil. Kasadaki tozları da temizledim acaba bu dediğin gibi başka yöntemlerde var mıdır?
Ekran kartı tamamen kullanılıyor mu acaba?

Geri
Yukarı