Korsan oyun yüklemeyin!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Düşünüyorum: Game Pass'in bile yetmediği durumlarda oyun oynamak için kişinin maddi durumu yoksa ve korsan tercih ediyorsa "kötü" bir yorumda bulunamam. Eski bir NBA 2K fanı olarak yıllarca oyunlarını korsan oynamışımdır. He bir noktadan sonra tekrara düştüğü için seriyi bıraktım. Her sene oyun çıkarıyorlar malum. Fiyatı 400-500 TL civarı oluyor. Şahsen 1 sene sonra yüzüne bakmayacağım bir oyun için bu meblağ çok yüksek diyebilirim. İmkanlarım son birkaç yıldır yüksek ama ben bile oyun zevkim için bu kadar rahat para harcayamayacağımın farkındayım. Ailelerine zorlukla bilgisayar aldırmış ya da kıyıdan köşeden bir şekilde oluşturduğu birikimleriyle sistem toplamış kullanıcılara "hadi ver şu 250 TL'yi!" demek biraz basit bir yaklaşım. Emeğin hırsızlığı görüşüne sonuna kadar katılabilirim ama ülkemizi baz aldığımızda insanların keyif almak için saçma fiyatlar ödemek yerine korsana yönelmeleri bana mantıklı geliyor.

Düşünüyorum: Game Pass'in bile yetmediği durumlarda oyun oynamak için kişinin maddi durumu yoksa ve korsan tercih ediyorsa "kötü" bir yorumda bulunamam. Eski bir NBA 2K fanı olarak yıllarca oyunlarını korsan oynamışımdır. He bir noktadan sonra tekrara düştüğü için seriyi bıraktım. Her sene oyun çıkarıyorlar malum. Fiyatı 400-500 TL civarı oluyor. Şahsen 1 sene sonra yüzüne bakmayacağım bir oyun için bu meblağ çok yüksek diyebilirim. İmkanlarım son birkaç yıldır yüksek ama ben bile oyun zevkim için bu kadar rahat para harcayamayacağımın farkındayım. Ailelerine zorlukla bilgisayar aldırmış ya da kıyıdan köşeden bir şekilde oluşturduğu birikimleriyle sistem toplamış kullanıcılara "hadi ver şu 250 TL'yi!" demek biraz basit bir yaklaşım. Emeğin hırsızlığı görüşüne sonuna kadar katılabilirim ama ülkemizi baz aldığımızda insanların keyif almak için saçma fiyatlar ödemek yerine korsana yönelmeleri bana mantıklı geliyor.
Buna basit bir cevapları var. ''Oynamayın'' diyorlar :)

Kesinlikle. Bende sizin gibi NBA fanıyım şu an indirimde olan 21'i bile almaya gönlüm el vermiyor. İmkanlar yok değil, EA pass o bu şu pass gibi seçenekler geliyor, evet. Ama diğer yandan paranın değeri yok, 0. Yıllarca çalışıp aldığın bilgisayar yetmezmiş gibi, ayda 1 15 saatlik zevkin için x para mı vericeksin?
f2p palavra, bir yere kadar. O canavarı Minecraft oynamak için toplamadık ki. Burası 3. Dünya ülkesi bunu anlamamız gerekiyor.

Konudan bağımsız olarak, arkadaşlar virüs bulaşmadığından nasıl eminsiniz? Tarayıcı ana sayfanız değişmedi, toolbar eklenmedi, dosyalarınız şifrelenmedi, antiviürüsünüz ötmedi diye mi? Arkaplanda ruhunuzun bile duymayacağı virüsler çalışıyor olabilir, zaten ben virüsüm diye bağırsa bir anlamı kalmaz.

Konudan bağımsız olarak, arkadaşlar virüs bulaşmadığından nasıl eminsiniz? Tarayıcı ana sayfanız değişmedi, toolbar eklenmedi, dosyalarınız şifrelenmedi, antiviürüsünüz ötmedi diye mi? Arkaplanda ruhunuzun bile duymayacağı virüsler çalışıyor olabilir, zaten ben virüsüm diye bağırsa bir anlamı kalmaz.

Performansım düşmediyse ve senin dediklerin olmadıysa belli ki bu virüsün bana bir zararı yok istediğini yapsın.

Antivirüs programları bunları engelleyemiyor ise kullanmanın ne anlamı var o halde?

Ahh, unutmuşum. Onları da korsan kullanıyorduk değil mi? 😅 😁

Uzmanlık alanım bilgisayar olduğu için (varsa) tespit ederim. Ben antivirüs bile kullanmıyorum, gerek yok. Kaşınmayan normal bir kullanıcı (kaşınsa da ne yapabilecekse evden) Microsoft Defender gayet tatmin ediyor. Defender'ın size uyarı olarak göstermeyip arkada yaptığı işlemi Kaspersky sana gösterince "oo bu daha iyi" diyorsun. Koskocaman Microsoft işletim sistemini koruyacak bir hizmet yapamayacak mı yani? 3. parti şirketlere mi güvenecek? Güvendiği bir şey varsa o da virüs içeren dosya kütüphanesidir, özetle data.

@batuzbk Ben kimsenin tercihine karışamam, demek istediğim sadece her virüsün kendini belli etmek zorunda olmadığıydı. Dediğim gibi koundan bağımsız.

@GyRFaLCoN Hepsini tespit edemeyebilir, bu çok normal. Virustotal'de bile birisinin bulduğunu birisi bulamıyor. Bilinmeyen bir şey değil ki bu. Çok başarılıysa hiç birisi farkedemez mesela. "Çok gizli devlet sırrı" diye paylaşılan şeylerin aslında çok gizli olmaması gibi, gerçekten gizliyse kimse bilmez zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı